FOTO: BANU AYDIN

RÖPORTAJ: MERVE KAYA

 

FAGO Sismik İzolasyon, kritik iş alanlarında katma değer yaratma konusunda 30 yılı aşkın deneyime sahip bir FAGO Grup Şirketidir. FAGO Sismik İzolasyon, afet yönetiminde entegre çözümler sunmak amacıyla kurulmuş olup, “Dünya Çapında Afet Sonrası Sürdürülebilirlik” için çözüm ve mühendislik hizmetleri sunmaktadır.

Bir Türk-Çin-Alman ortaklığı olan FAGO, Uzakdoğu’nun 20 yılı aşkın bilgi birikimini ve yenilikçi teknolojisini, Alman disiplini ve iş yönetimi ile birleştirerek yeni bir yatırımla Türkiye öncelikli olmak üzere dünyaya aktarmaktadır. Bilgi birikimi ve yenilikçi deprem teknolojileri konusundaki deneyim “Zhejiang Earthquake Prevention Technology Co Ltd”den gelirken, Akira GmbH ve FAGO Grup güçlerinin yarattığı sinerji sürdürülebilir yaşamlar için sunulmaktadır.

Çin’de bulunan tesislerine ilaveten Velimeşe Çorlu Tekirdağ’da Türkiye fabrikasını kuran FAGO Sismik İzolasyon, deprem gibi afetlerin yıkıcı etkilerini minimum seviyeye indirmek ve konfor sunmak amacıyla hizmet sağlamaktadır.

“Zhejiang Earthquake Prevention Technology Co Ltd., depremlerin neden olduğu hasarları azaltmak için sismik izolasyon teknolojileri geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Çin Sismoloji Bürosu Mühendislik Mekaniği Enstitüsü, kuruluş ve teknoloji geliştirme aşamalarında şirkete önemli teknik destek ve danışmanlık sağlamıştır. Kuruluşundan bu yana şirket, sismik izolasyon tekniklerini kullanarak çeşitli yapı türlerindeki yıkıcı deprem hasarlarını azaltmak için araştırma ve geliştirme, teknik danışmanlık, yapısal analiz ve tasarım, üretim, montaj ve yıllık bakım hizmetlerini entegre etmiştir. Şirket, Çin Afet Önleme Derneği’nin (CADP) üyesidir.

FAGO Sismik izolasyon, Sismik İzolatörlerin tasarım ve üretimine ilaveten, Yapı Sağlığı İzleme Sistemi, Sismik Boşluk Kapama Elemanları, Yangın Koruma Kılıfı, İlave Sönümleyiciler gibi afet sonrası sürdürülebilirlik için ihtiyaç duyulabilecek tüm mühendislik hizmet ve çözümlerini de sağlamaktadır.

Öte yandan, endüstri arka planında entegre şehir izleme sistemleri de sunan FAGO Sismik İzolasyon, tüm yaşam alanları için afet öncesi önlemlerin ve afet anındaki acil müdahale kabiliyetlerinin arttırılmasına öncülük etmektedir.

FAGO olarak Türkiye’de sismik izolasyon için gerekli bilincin hem kamu tarafında hem de özel sektörde yaratılması için uğraştıklarını açıklayan Banu Aydın, “İdarelerle görüşerek izolatörlü yapıların yaygınlaşması için ülkenin önünü açacak gerekli çalışmalar için uğraşıyoruz. Bir taraftan bunu yapıyor diğer taraftan kendi projelerimizi yürütüyoruz. FAGO Comfort olarak kendi projelerimizi yapmaya başlıyoruz.” dedi.

FAGO Comfort markası altındaki projelerin, izolatörlü yapılar olduğunu aktaran Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz, bir taraftan örnek teşkil eden projeler yapıyoruz. Bu oldukça önemli bir konu. Öte yandan bir yatırımımız da var. Çorlu’da fabrikamızı yapıyoruz. Türkiye’de izolatörlü yapıların yaygınlaşması için üretimin artması lazım. FAGO, bunun için çok büyük bir işe soyundu. Bütün bunları yaparak Türkiye’deki mevcut müşterilerimizi ve gelecekteki potansiyel müşterileri, sürdürülebilirliğe kavuşturmak için uğraşıyoruz.”

SPK'DAN DÖNÜŞÜM İZNİ ALDI: SAVUR GAYRİMENKUL "GYO" OLUYOR SPK'DAN DÖNÜŞÜM İZNİ ALDI: SAVUR GAYRİMENKUL "GYO" OLUYOR

“Vatandaşlar Geçmişe Göre Daha Bilinçli”

Türkiye bir deprem ülkesi. Geçmiş dönemlerde yaşadığımız ve çok fazla kayıplar verdiğimiz ülkemizde, vatandaşlar daha çok bilinçli hale geldi. Vatandaşlar, yaşadığı binaların depreme dayanıklı olmasını istiyor. Vatandaşların, geçmiş döneme nazaran daha bilinçli olduklarının altını çizen Aydın, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Depremi bizzat yaşayan kişilerin çok farklı duygusu var. Çünkü orada çok büyük bir afet yaşandı ve o insanlar da merkezindeydi. Dolayısıyla oradaki bilinç daha da ileride. Fakat şehirlerin depremden sonra yeniden yapılandırılması zaman aldı. Dolayısıyla hala o bölgede sıkıntılar yaşanıyor. Fakat bu acının üzerine, bölgedeki çalışmalarımızla deprem izolatörlerini yapılarında kullanabileceklerini tespit ettiklerini görüyoruz. Tüm Türkiye’de, bu konudaki aktarmaya çalıştığımız detayların yerine ulaştığını gösteriyor, buna seviniyoruz. Dolayısıyla insanlar, eskiye nazaran daha bilinçli hale gelmiş durumda.”