Ür-Ge ekibinin liderliğinde, enerji verimliliği sağlayan kazanlar üreterek, konvansiyonel kazanların enerji verimliliğini sağlamanın yolunu sunan Enşah Kazan; proses buharı, döner ızgaralı katı yakıtlı ve biokütle sistemleri ile gelişmeye devam ediyor. Kurulduğu yılından bu yana geliştirdiği döner ızgaralı kazan yakma sistemleri ile verim kaybı olmadan enerji üretirken emisyon oranlarını minimum seviyeye indirerek firmaların bu süreçteki isteklerini karşılamaya devam ediyor. Fabrikaların atık olarak havaya bıraktıkları su buharı ve egzoz gazlarını tekrar enerji üretimine yönlendiren ısı kazanlarını üreterek, şirketlerin elektrik faturasını yüzde 40'lara kadar indirmesine olanak sunduklarını söyleyen Enşah Genel Müdürü Engin Şahin sorularımızı yanıtladı.                                  

     

Öncelikle okuyucularımız için kısaca şirketinizin yapılanmasını anlatmanızı rica ediyoruz.

Kurulduğu 2004 yılından bu yana faaliyet gösteren Enşah Kazan, bugüne kadar yapılan yeni yatırımlar sayesinde Denizli ve İzmir'de iki entegre fabrikada üretimlerine devam ediyor. Enşah, küreselleşen pazarda dinamik bir iş gücü ile müşteri memnuniyeti için çalışmalarını sürdürüyor ve ulusal organizasyonu ile ülke genelinde Türk sanayisine enerji hizmetleri sunuyor. Enşah olarak, sürekli teknolojik gelişimi, kaliteli ürünleri ve müşteri memnuniyeti ile kazan sektöründe dünya liderlerinden biri olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda firmalara üretim ve hizmet ağı kuruyoruz. Çeşitli lokasyonlardaki satış ve satış sonrası ile yaygın bir hizmet ağıyla hizmet vermeye devam ediyoruz.

Şirketiniz alanında ne gibi ilklere imza attı? 

Enşah Kazan yerli sermaye ile kurulmuş olup, ürün geliştirme, şirketin Ür-Ge departmanı tarafından desteklenmektedir. Enşah Kazan, sadece kendi geliştirdiği     ürünleri üreterek, katı yakıt yakma teknolojisi konusunda, araştırma ve geliştirme merkezi olma yolunda ilerlemektedir. Ayrıca Ür-Ge ekibimizin liderliğinde, enerji verimliliği sağlayan kazanlar üreterek, konvansiyonel kazanların enerji verimliliğini sağlamanın bir yolunu sunuyoruz. 150’nin üzerinde sistem üreten Enşah Kazan; proses buharı, döner ızgaralı katı yakıtlı ve biokütle sistemleri ile gelişmeye devam etmektedir. Elektrik üretimi alanlarına odaklanmaktayız ve müşterilerimize bu alanda geniş bir ürün yelpazesi sunmaktayız. Türkiye'de ve dünyanın başka yerlerinde tanınmış otoriteler tarafından verilen tüm CE belgeli ürünler, bu belgeye göre güvenlik testlerinden geçmek zorundadır.

İş gündeminizi öğrenebilir miyiz? 2022 yılını şirketiniz açısından değerlendirir misiniz? 

Son yıllarda enerjiye olan ihtiyacın artması ve bu anlamda enerji maliyetlerinin yüksek olması, çevre kirliliği ve karbon ayak izini düşürmek adına bu konunun gündeme sık gelmesiyle beraber birçok endüstriyel firma, yatırımlarını enerji üretiminde düşük emisyonlu sistemler kurmaya yönlendiriyor. Denizli merkezli Enşah Kazan, kurulduğu yılından bu yana geliştirdiği döner ızgaralı kazan yakma sistemleri ile verim kaybı olmadan enerji üretirken emisyon oranlarını minimum seviyeye indirerek firmaların bu süreçteki isteklerini karşılamaya devam ediyor.

Yakın dönemde ne tür bir yatırıma imza attınız? Bu yatırımın çıktılarını rakamlarla paylaşır mısınız? 2023 dönemi için varsa yeni yatırım planlarınızı ve hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Gelecek yıl itibariyle üretim kapasitemizi artırabilmek adına yeni fabrika yatırımlarını gündemimize aldık. Bunun yanı sıra ihracat alanında çalışmaları hızlandırarak 2023 yılı itibariyle yurtdışındaki müşteri portföyümüzü genişletip verimli enerjiyi dünyadaki birçok ülkeye sunabilmek için gerekli adımları atmaya devam ediyoruz.  Türkiye'nin endüstriyel ve ticari kazan sektörünün öncülerinden Enşah olarak, artan talebi karşılamak için İzmir'de yeni bir fabrika yatırımına karar verdik. 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanan yeni fabrikasında küresel pazara yönelik endüstriyel ve ticari kazanlar üreteceğiz. Bu süreçte yeni yatırımlarla beraber bio kütle yakma sistemleri geliştirmiş olup, ürettiğimiz buhar kazanlarından elektrik üretebilme kabiliyetine ulaşmış bulunmaktayız.

Fabrikanızda; hammadde girişinden, tasarım ve Ar-Ge çalışmalarına, oradan sevkine kadar olan üretim süreçlerini anlatır mısınız?

Teknoloji üretimi ile giyim, gıda ve tekstil gibi firmalar için en verimli kazan üretimini gerekli Ar-Ge çalışmasıyla beraber birleştirip daha düşük maliyet ile yüksek getirili çözümler sunmaktayız. Türkiye’nin ileri gelen birçok markasının üretim ağına destek veriyoruz, hizmet verdiğimiz sektörleri genişleterek ülkede verimli enerji üretilebilmesi adına çalışmalarına hızla devam etmekteyiz. Genç ve dinamik mühendis kadromuzla uyumlu çalışan, teknik ve operasyon ekibimizle, etkili üretim yaparak birlikte çalıştığımız markaların ihtiyaçlarına yönelik etkili çözümler sunuyor ve sektördeki payımızı büyütmeyi hedefliyoruz. 

Tesislerde enerji maliyetlerini düşürmek için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Kendi enerjinizi üretmek için bir yatırım planınız var mı? 

SANAYİNİN KOLEKTİF GÜCÜ "MAKİNA HANGAR" AÇILDI SANAYİNİN KOLEKTİF GÜCÜ "MAKİNA HANGAR" AÇILDI

Enerji tasarrufuna yönelik birçok çalışmaya imza atan Enşah Kazan, boşa giden gaz ve su buharından ısı kazanlarıyla tekrar enerji elde edebiliyor. Fabrikaların atık olarak havaya bıraktıkları su buharı ve egzoz gazlarını tekrar enerji üretimine yönlendiren ısı kazanları şirketlerin elektrik faturasını yüzde 40'lara kadar indiriyor. Enşah, ürettiği ısı kazanlarıyla enerji tasarrufunu firmalara sağlıyor.