Koç Holding'in kuruluşunda önemli bir rol üstlenen iş insanı İnan Kıraç'ın ağabeyi Can Kıraç, 97 yaşında yaşamını yitirdi.

Kıraç, sağlık sorunları nedeniyle Amerikan Hastanesi'nde tedavi görmekteydi.

CAN KIRAÇ KİMDİR?

Can Kıraç, 22 Mayıs 1927 tarihinde Ankara'nın Etimesgut ilçesinde doğdu. Koç Holding'in kuruluşunda ve büyümesinde önemli rol oynayan Kıraç, otomotiv grubunun başkanlığını yürütmüştür.

Ali Numan Kıraç ve Semiha Kıraç'ın çocuğu olarak dünyaya gelen Can Kıraç, Ankara'daki Atatürk Orman Çiftliği'nde doğdu. Adını Mustafa Kemal Atatürk'ten alan Can Kıraç, iş insanı İnan Kıraç'ın abisidir. İlköğretimini Eskişehir'de tamamladıktan sonra Galatasaray Lisesi'nde lise eğitimini görmüş ve 1946 yılında mezun olmuştur. Yükseköğrenimini ise 1950 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde tamamlamıştır.

Can Kıraç iş hayatına 29 Ağustos 1950 tarihinde Ankara'da Vehbi Koç'un kurduğu Koç Ticaret'in otomobilcilik şubesinde çalışarak başlamıştır. 1957 yılında Vehbi Koç'un, iş faaliyetlerini İzmir ve Ege'de sürdürmek ve ilerletmek için kurduğu Egemak şirketinde genel müdür yardımcısı olarak görev yapmış, bir yıl sonra ise şirketin genel müdürü olmuştur.

1963 yılında tüm Koç şirketlerini bir çatı altında toplayan Koç Holding'in kurucu ortağı olarak yer almış ve 1968 yılında İstanbul'a dönerek merkezde Otomotiv Grubu'nda çalışmaya başlamıştır. Holdingin kuruluşunda ve gelişmesinde faaliyet gösteren Kıraç, 1973 yılında holdingin icra komitesine girmiş, 1982 yılında Otomotiv Grubu'nun başına getirilmiş ve 1984 yılında holdingin idari komitesine de dahil olmuştur. 1987 yılında bu komitenin başkanı olarak görev yapmaya başlamıştır.

Yorglass’ın Yeni CTO’su Önder Kaplancık Oldu Yorglass’ın Yeni CTO’su Önder Kaplancık Oldu

1991 yılında kendi isteğiyle Koç Holding'deki 41 yıllık kariyerine son vererek emekliliğe ayrılmıştır.

Yabancı dil olarak İngilizce ve Fransızca bilen Can Kıraç, İzmir Rotary Kulübü'nün kurucu üyesi ve başkanı, İzmir Ticaret Odası'nın yönetim kurulu üyesi; TÜSİAD, Türk Eğitim Vakfı, TESEV, Galatasaray Eğitim Vakfı ve İstanbul Sanayi Odası'nda kurucu veya mütevelli üye olarak görev yapmıştır.

1954 yılında İnci Atav Kıraç ile evlenen Can Kıraç'ın bu evlilikten Aslı ve Ali Numan adında iki çocuğu olmuştur. Can Kıraç, 6 Haziran 2023 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Editör: Haber Merkezi