Türkiye, son yıllarda önemi gittikçe artan insansız hava aracı (İHA), silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) projeleri ile savunma sanayideki gücünü perçinliyor. AKO Grup bünyesinde faaliyet göstermekte olan Petlas, Türkiye’nin savunma sanayisinin bu önemli projelerine özel lastikler üreterek, yerlileşmeye katkı sağlıyor; askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda özel vasıflı lastiklerin üstün standartlarda üretimini yapıyor. Milli teknoloji ile geliştirilen en yeni insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma'da da Petlas'ın lastikleri kullanılıyor.

TÜRK SAVUNMA SANAYİNİN TERCİHİ PETLAS

Petlas tarafından üretilen özel vasıflı lastikler, tabi tutuldukları testleri geçerek savunma sanayisi için kritik öneme sahip tüm kriterleri karşılamalarıyla öne çıkıyorlar. Petlas’ın özel proje kapsamında geliştirdiği lastikler Kızılelma’nın yanı sıra; Bayraktar Akıncı, Bayraktar TB2, TB3, TAİ Hürkuş, Anka, Aksungur, Milli Muharip Uçak, Atak, FNSS 4x4 STA, ÖMTTZA ve BMC Tulga’da orijinal ekipman lastikleri olarak tercih edilmekteler.

AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi S. Safa Özcan, Petlas tarafından üretilen lastiklerin yurt dışında savunma sanayisine yönelik üretilen lastiklere göre, her yönden çok daha üst kalitede olduğunun saptandığını belirtti. Türkiye'nin savunma sanayisinde yerlilik oranının yüzde 80'lere ulaştığına dikkat çeken Özcan, bu artışta yerli Ar-Ge ile yerli üretim yapan firmaların çok büyük rolü bulunduğunu, Petlas olarak Türkiye'nin bayrak taşıyıcı markası konumlarıyla, savunma sanayisinde dışa bağımlılığı en aza indirilmesine sağladıkları katkılardan dolayı gururlu olduklarını söyledi. Petlas'ın teknoloji transferi olmadan, Türkiye'de lastik sektöründe birçok ilki kendi potansiyeliyle üretmeyi başardığını aktaran Özcan, yerli savunma sanayisinde, yan sanayi ve test aşamalarında yerli kaynak kullanımının büyük önem taşıdığı bilinciyle yatırımlarını sürdürdüklerini söyledi.

TÜRKİYE'NİN EN ÇOK LASTİK İHRAÇ EDEN ÜRETİCİSİ

Petlas askeri lastiklerinin yanı sıra binek araçlardan kamyonlara, otobüslerden yarış araçlarına, traktörlerden iş makinelerine kadar neredeyse tüm araç çeşitleri için 80 farklı desende ve 2500’den fazla ebatta üstün nitelikli lastik ürettiğine değinen S. Safa Özcan, metrekare ve ürün çeşitliliği olarak Avrupa’nın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikası olduklarını, Türkiye lastik sektörünün Ar-Ge’ye yatırım yapan yüzde 100 yerli sermayeli tek şirketi olduklarını ve bu çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini belirtti. Petlas markasıyla şu ana kadar 138 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Özcan, bu anlamda Türkiye’den en çok ülkeye lastik ihraç eden lastik üreticisi pozisyonunda olduklarını söyledi.

HAREKET’TEN 2200 TONLUK PALETLİ VİNÇ YATIRIMI HAREKET’TEN 2200 TONLUK PALETLİ VİNÇ YATIRIMI

Editör: Haber Merkezi