Röportaj: Bikem Ögünç Demir

SEW EURODRIVE Türkiye Genel Müdürü Murat Eroğlu şirketin yapılanmasını, çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk.

SEW EURODRIVE’ın yapılanması ve sizin Türkiye Genel Müdürü olmanızla beraber ne gibi gelişmeler yaşandığını anlatır mısınız?

Genel müdürlüğüne atandığım 2018’den bu yana diğer sektör yöneticileriyle birlikte daha önce tecrübe edilmemiş değişimler ve zorluklar yaşadık. Faturalandırma da olan yeni düzenlemeler, pandemi, tedarik zincirindeki bozulmalar, yüksek enflasyon, savaşlar ve yasaklar ilk sayışta aklıma gelenlerden bazıları. 2018’den önceki 50 yılda yaşanan değişim ve zorluklardan daha fazlasını son beş yılda hep beraber yaşadık. Ekibimizle birlikte bu değişimlerde hızlı kararlar alıp değişimlere en doğru ve uygun çözüm yollarıyla adapte olmaya çalıştık.

SEW EURODRIVE hareket sistemleri teknolojilerinde dünyanın lider firmasıdır. Dünyanın 90 farklı ülkesinde üretim veya montaj fabrikaları bulunmaktadır. Yine Dünya genelinde yaklaşık 25 bin çalışanın ortak mottosu ‘’İnsanlar ürün değil, çözüm istiyor’’dur.  1931 yılında elektrik motor üretimi amacı ile kurulan firmamız monoblock olarak adlandırılan redüktör ve motorun tek gövdede monte edildiği dizaynın da yaratıcısıdır. Redüktörlü motorun yanında frekans inverterler, servomotorlar, motion controlorler ve otomasyonun tamamlayıcı diğer ekipmanları ile tüm sektörlerin güvenilir ve ilk tercih edilen markasıdır. SEW EURODRIVE Türkiye 96 kişilik kadrosu, Gebze’de bulunan montaj fabrikası, Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan ofisleri ile Türk sanayicisinin de çözüm ortağıdır. Özellikle ihracatı hedefleyen Türk makine imalatçılarının Avrupalı, Amerikalı rakipleri ile aynı teknolojilere, aynı çözüm sistemlerine  sahip olmaları için vardır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyor, çözüm sunuyorsunuz?

Otomotiv, ağaç, gıda, çimento demir çelik, beyaz eşya başta olmak üzere tüm sektörlerde hizmet vermekteyiz. Kocaeli Gebze’de bulunan 11.000 metrekare kapalı alana sahip fabrikasında redüktörlü motor, frekans inverter ve servomotor montajları yapmaktayız. Yine aynı fabrikamız içinde bulunan Drive Akademimiz ile kendi çalışanlarımıza olduğu gibi farklı sektörlerin proje ve bakım mühendislerine projelendirme ve bakım eğitimleri vermekteyiz.  Sew Eurodrive ve diğer marka ağır hizmet redüktörlerinde sağladığımız kaliteli, güvenilir ve garantili servis bakım hizmetlerimiz bakım ekipleri tarafınca memnuniyet ile karşılanmaktadır.

2023 yılı için bir değerlendirme alabilir miyiz sizden?

2023 yılı büyük başarılara ve rekorlara imza attığımız bir yıl oldu. Pandeminin sonlanması ile hızlanan yüksek tüketim ve yatırımların getirdiği büyüme 2023’ün bu dönemlerine kadar sürdü. Ekip olarak sürekli sahada olmamız, son kullanıcı ve makine imalatçıları ile omuz omuza çalışmamız, sektör ve marketten hızlı bilgiler toplayabilmemizi sağlamaktadır. Krizler, yatırımlar, zorluklar hakkında daha çok öncesinde tahminlerde bulunup tedbirler alabiliyoruz. Özellikle malzeme tedarik zincirindeki problemleri ve bu süreç ile aynı zamanda gerçekleşecek yatırımları daha öncesinde öngörebildik ve mümkün olduğunca tedbirlerimizi aldık. Hem Türkiye’deki elektronik ve mekanik montaj yapabilme gücümüz hem de güçlü stoklarımız ile müşterilerimizi mağdur etmemek için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalıştık. Sew Türkiye olarak ciromuzun Euro olarak son üç yılda üç haneli büyümesini de müşterilerimizin bize olan güveninin ve başarımızın bir işareti olarak görüyoruz. 

OTOMOBİL ÜRETİM FABRİKASINDA GÜVENİLİRLİĞİ ARTIRIYOR OTOMOBİL ÜRETİM FABRİKASINDA GÜVENİLİRLİĞİ ARTIRIYOR

Tedarik zincirindeki teslimat problemleri bize gösterdi ki sürekli yeni ürün tüketimi her zaman kolay olmuyor ve bunun için maddi gücünüzün de var olması yeterli olmayabiliyor. Bu bakış açısı ile de sahalarda çalışmakta olan ürünlerin bakım-tamirlerinin güvenilir ve tecrübeli ekiplerce yapılması hem verimliliği hem de sürdürülebilirliği arttırıyor. Ülkemizdeki bu açığı kapatabilmek için mevcut olan endüstriyel bakım hizmetlerimizi daha da güçlendirdik. Hem Türkiye İçerisinde hem Sew Türkiye sorumluluğunda olan Azerbaycan ve Irak pazarlarında SEW ve diğer marka redüktörlerin bakım ve süpervizörlük hizmetlerini gerçekleştirerek, bakımcılarımızın yanında olmaya çalışıyoruz.

2024 için hedef ve planlamalarınız neler?

Çok başarılı geçen 2023’ün ardından aynı başarıyı 2024’te de sürdürmek istiyoruz. 2024 yılı daha önceki yıllarda temellerini attığımız “Dijitalleşme” ve “Sürdürülebilirlik” konularının daha da yaygınlaşacağı ve daha da dikkat çekeceğimiz bir yıl olacak. Satışını yaptığımız ürünlerin uzaktan izlenebilirliği, online satış destek kanalımız 2023 yılında başlattığımız dijitalleşme konularında birkaç örnek. Fakat başarıyı sağlayan etkenlerin tamamı maalesef sadece bizim kontrolümüzde değil. Ülkemiz büyümeli ki makine imalatçılarımız, son kullanıcılarımız büyüsün ve biz büyüyelim. Özellikle ihracat yapan firmaların uygun krediye ulaşımı kolaylaştırılırsa ülkeye döviz girecek, büyüme devam edecek, kur dengelenebilecektir. Türkiye’nin son 25 yılına bakıldığında GSYH’deki büyümenin sanayideki büyümeyle başarılabildiği görülmektedir.

Bir yıl önce malzeme tedariği problemi sebebi ile ulaşılamayan yeni ürüne şimdi de yüksek kredi oranları sebebi ile ulaşılamamaktadır. Sohbetimizin ortalarında belirttiğimiz gibi mevcut çalışmakta olan ürünün kıymeti artacak. Bakım faaliyetleri önceliklenecek ve bu alanda çalışan firmaların işleri artacak. Biz de bizi sadece yeni ürün satıcısı olarak tanıyan firmalara ulaşmaya, kendimizi daha iyi ve yeniden tanıtmaya çalışıyoruz. Bu amaçla kadrolarımızı büyütüp iş yoğunluğumuz sebebi ile daha önce bizim için öncelikli olmayan sektörlerdeki faaliyetlerimizi arttırarak, büyümemize aynı hızla devam etmeyi hedefliyoruz. Son olarak, 2024 yılının dünyanın en çok ihtiyacı olan barışı getirmesini diliyorum.

MURAT EROĞLU KİMDİR?

1971 Trabzon doğumlu, evli ve iki kız çocuk babası. 1995 yılında Yıldız Teknik Üniversite Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Kariyerine şu anda da olduğu gibi hareket sistemleri teknolojileri alanında başladı. Hareket sistemleri teknolojileri ürünlerinin satışından kurulumuna kadar farklı konularda yurtiçi ve yurtdışı projelerde görevler aldı. Sektörde olduğu süre boyunca SEW EURODRIVE çalışanı değilken de farklı projelerde SEW ile yollarımız kesişti. “Bu sektörde olup da SEW EURODRIVE ile yolların kesişmemesi çok  da  mümkün değil” diyen Eroğlu, kendiyle ilgili şunları aktarıyor, “Bugün de iyi ki bu kararı vermişim dediğim karar ile 2010 yılında SEW ailesine Endüstriyel Redüktör Satış Müdürü olarak katıldım. Kısa bir süre sonrasında Türkiye Satış Müdürlüğüne, 2018’de ise Türkiye Genel Müdürlüğüne atandım.”