Yurt dışında yeni pazarlara odaklanacak

Yurt dışında iş yapan daha önce projelerini yaptıkları müteahhit firmalarının yeni projelerini takip ettiklerini belirten Artes Havuzculuk Firma Ortağı Makine Mühendisi Üzeyir Uludağ, pandemi koşullarını da dikkate alarak daha önce ulaşamadıkları yurt dışı pazarlarına odaklandıklarını açıklıyor.

Yurt dışında yeni pazarlara odaklanacak
Endüstrideara

“İşletmelerin gelecek planlaması yapabilmesi için resmi kurumlar tarafından açıklanan güvenli istatiksel verilere ihtiyaç vardır. Ayrıca geleceği planlayabilmek için resmi olarak açıklanmayan somut olarak hissedilen ve uluslararası bağımsız kurumlar tarafından takip edilen ülkemizin; Demokrasi, insan hakları, ekonomi politikaları, dış politakalar gibi temel değerlerini dikkate almamız gerekiyor. Firma olarak bizlerin bu gününü ve geleceğini, bu değerlendirmelerdeki gelişmelerin etkilediğini düşünüyorum. Çalışabilir nüfusun yüzde 15’inin işsiz olduğu, genç işsizliğin yüzde 25’ler seviyesine ulaştığı, gerçek enflasyon değerlerinin açıklanmamasına rağmen açıklanan değerlerin de ürkütücü olduğu ülkemizde geleceği planlamanın ne kadar zor olduğu bir gerçektir. Ülkemizde yaşanan ekonomideki yapısal bozukluğun üzerine pandemi koşulları kabus gibi çökmüş ve ülke geleceğini daha da karamsar hale sokmuştur. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, siyasi ve pandemi ortamında, iç pazardan ümitli olmadığımı ve bu yılın sonuna kadar problemlerin daha da yoğunlaşacağını düşünüyorum. Bu nedenlerden dolayı, yurtdışında iş yapan daha önce projelerini yaptığımız müteahhit firmaların yeni projelerini takip ediyoruz. Pandemi sürecinde daha önce teklif verdiğimiz üç projemiz gerçekleşti. Bu işlerin malzeme tedarik işlerinin çoğunu gerçekleştirdik ve ihracat işlemlerini yaptık, ancak montaj için eleman gönderilmesinde sıkıntılar yaşıyoruz.

Gelecek ile ilgili planlarımızda, Pandemi koşullarını da dikkate alarak, daha önce ulaşamadığımız yurt dışı pazarlara ulaşma arayışı içindeyiz, çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 11:33
YORUM EKLE

Aldağ

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını