banner1322
x

YURT DIŞI MÜTEAHHİTLİKTE TÜRKİYE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ

Türkiye, "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" 2021 senesi listesinde, 40 firma ile birlikte dünyada üçüncü sırada yer buldu.

YURT DIŞI MÜTEAHHİTLİKTE TÜRKİYE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye Müteahhitler Birliğinden (TMB) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record'ın (ENR) müteahhitlerin bir önceki senede ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak hazırladığı listede Türkiye, 40 firma ile Çin (78 firma) ve ABD’nin (41) ardından üçüncü sırada yer aldı.

Uluslararası proje gelirlerine göre listedeki ilk 100 firma arasında yer bulan Türk müteahhitlerinin sayısı 7 oldu. Bir Türk müteahhitlik firması da ilk 30 uluslararası müteahhitlik firması arasında yer buldu.

İnşaat firmalarının elde ettikleri 18,3 milyar dolar gelirle Türkiye, küresel pazardan yüzde 4,4 pay alarak ülkeler sıralamasında sekizinci sırada yer aldı.

Türk firmaların faaliyetleri, en büyük pazar Rusya’nın da dahil edilerek değerlendirildiği Avrupa (8 milyar dolar) ve ardından Orta Doğu (5,9 milyar dolar) bölgesinde yoğunlaştı.

ENR'ın "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi"ndeki Türk firmaları şu şekilde:

"Rönesans, Limak, Ant Yapı, Yapı Merkezi, Enka, Tekfen, Onur, TAV, Nurol, Esta, Gülermak, Aslan, Sembol, Kuzu, Kolin, Yüksel, Eser, IC İçtaş, Çalık, İlk, GAP, Polat Yol, Alarko, Dekinsan, Gürbaş, Tepe, Makyol, Metag, Üstay, Yenigün, Summa, Gama, NATA, Cengiz, MBD, Feka, IRIS, SMK, STFA, Doğuş."

“DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ KIL PAYIYLA KAÇIRDIK”

Konuya ilişkin görüşlerine başvurulan TMB Başkanı Erdal Eren bir kez daha müteahhitlik firmalarının ve teknik müşavirlerin yurt dışındaki başarılarının, dünyaca ünlü ENR Dergisi tarafından tescil edilişini kutladıklarını söyledi.

Her geçen gün zorlaşan rekabet şartlarının 2020 senesinden itibaren tüm dünyayı sarsan salgın ve daralan pazarın ortaya çıkardığı olağanüstü şartlara rağmen firmaların elde ettikleri bu başarının çok önemli olduğunu vurgulayan Eren, şöyle devam etti:

"Firmalarımızın bu performansları neticesinde ülkemiz, Çin ve ABD’nin ardından dünya sıralamasında üçüncü oldu. Uzun süredir elimizde tuttuğumuz dünya ikinciliğini de bir firma farkla, geri almak üzere bu yıl ABD’ye ödünç verdik. Listede yer alan 40 firmamızın 34’ünün birliğimiz üyesi olması bizi ayrıca gururlandırıyor. TMB olarak kendimizi yurt dışı müteahhitlik hizmetlerimizin merkezi olarak görüyoruz."

“YENİ HEDEFLER BİZİ BEKLİYOR

Eren, önümüzdeki dönem için dünya ekonomisinde toparlanmayı destekleyecek büyük altyapı projelerinin faaliyete geçirilecek olmasından ötürü umutlu olduklarını söyleyerek, "Bu nedenle salgın öncesinde ortaya koyduğumuz yurt dışında kısa vadede 20 milyar dolar büyüklüğünde yıllık yeni projeye ulaşma hedefimiz sürüyor. Orta vadede ise yurt dışında yıllık 50 milyar dolarlık yeni proje üstlenmeyi hedefliyoruz. Müteahhitlerimiz ve müşavirlerimizin uluslararası başarıları, hizmet ve mal ihracatımızda da artış ile ekonomimize daha fazla döviz girdisi sağlanması ve Türk iş gücüne daha çok istihdam olanağı yaratılması anlamına geliyor. Küresel başarılarımız, ekonomimiz için önemli bir kaynak oluşturuyor." Şeklinde konuştu.

PAZAR PAYI YÜZDE 11 KÜÇÜLDÜ

ENR'nin listenin yer aldığı "Toparlanmaya Giden Yolu Açmak" başlıklı bülteninde, listenin en tepesindeki firmaların bile zorluklarından kaçamadığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıktığı 2020 yılında, uluslararası inşaat pazarının bir önceki yılki 473,1 milyar dolar seviyesinden yüzde 11’lik daralma ile 420,4 milyar dolara gerilediği beilrtildi.

Pazarda yaşanan bu daralmanın listenin yayımlanmaya başladığı 2003 senesinden beri senelik bazda yaşananların en büyüğü olduğuna dikkat çekilen bültende, salgınla geçen 1,5 senenin ardından çok sayıda uluslararası müteahhitlik firmasının operasyonlarını daha esnek hale getirecek adımlar attığı bildirildi. (AA)
 

YORUM EKLE

Legend Art

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını