banner1322
x

YÜKSEK GİRDİ MALİYETLERİ VE YAVAŞLAYAN YATIRIMLARLA İNŞAAT SEKTÖRÜ DARALDI

TMB Başkanı M. Erdal Eren, inşaat sektöründe yılın ilk çeyreğinde yaşanan yüzde 7,2’lik daralmanın önemli mesajlar içerdiğini belirterek, "Sektörde büyümeye dönüş için inşaat yatırımlarında canlanmaya ve öngörülemez düzeyde artan girdi maliyetlerinin yarattığı sorunun çözümüne ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

YÜKSEK GİRDİ MALİYETLERİ VE YAVAŞLAYAN YATIRIMLARLA İNŞAAT SEKTÖRÜ DARALDI
Endüstrideara

Türkiye’nin en köklü sivil toplum örgütlerinden biri olan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2022 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarını yazılı bir açıklama ile değerlendirdi.

İLK ÇEYREKTE DARALAN TEK SEKTÖR İNŞAAT SEKTÖRÜ OLDU

Ülkemiz ekonomisinin küresel çapta içinden geçilen bu zorlu süreçte yüzde 7,3 oranında büyüme kaydetmesinin son derece sevindirici olduğunu belirten Eren, "Bununla birlikte her zamankinden çok ihtiyaç duyduğumuz istihdama büyük katkı veren ve 200’ün üzerinde alt sektöre talep yaratarak ekonomide lokomotif görevi üstlenen inşaat sektöründe, aynı dönemde yaşanan yüzde 7,2’lik daralma önemli mesajlar içermektedir. Ayrıca inşaat sektörü söz konusu çeyrekte daralan tek sektör olmuştur" açıklamasında bulundu.

"KAMU YATIRIMLARINDA ÖNCELİKLENDİRME YAPILMALI"

Sektörde büyümeye dönüş için inşaat yatırımlarında canlanmaya ve öngörülemez düzeyde artan girdi maliyetlerinin yarattığı sorunun çözümüne ihtiyaç duyulduğunu dikkat çeken Eren, "Bu kapsamda kamu yatırım programında bir önceliklendirme yapılarak, daha fazla ekonomik ve sosyal katma değer yaratacak projeler bir an önce hayata geçirilebilir. Girdi maliyetleri konusunda çözüm için ise çeşitli adımlar atılmış ancak iç ve dış dinamiklerle yaşanan maliyet artışı kapsamında firmaların yarasına merhem olmanın çok uzağında kalmıştır.
Yılın geri kalanı için en büyük yansıması emtia fiyatlarındaki yükseliş olan Rusya-Ukrayna savaşı sektörün hem yurt içi hem de yurt dışı projeleri üzerinde belirsizlik ve riskler oluşturmuş durumdadır" ifadelerini kullandı. 


 

YORUM EKLE

Sensörmatik

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını