YERDEN ISITMA SİSTEMLERİYLE AKILLI BİNALARA ÇÖZÜM

GF Hakan Plastik yetkilileri Akıllı Binalar için yerden ısıtma sistemleri kullanımının enerji tasarrufu açısından daha avantajlı sistemler olduğunu vurguluyorlar.

YERDEN ISITMA SİSTEMLERİYLE AKILLI BİNALARA ÇÖZÜM
Endüstrideara

Günümüzde enerji maliyetlerinin düşürülmesinde alternatif kaynakların kullanımı, A veya A+ elektrikli ürünlerinlerin tercih edilmesi gibi seçenekler üzerinde durulurken; binalarda ısı kayıplarının en aza indirilmesi için çatıdan, cepheye, pencereden zemine kadar yalıtımın önemine dikkat çekiliyor. Akıllı Binalar da enerji verimliliği sistemleri ile giderek önem kazanıyor.  

Maksimum yarar, işlev ve tasarruf yapılması amaçlanan Akıllı Binalar malzeme seçimi ve depreme karşı direnç gibi özelliklerinin yanı sıra iletişim, güvenlik ve enerji verimliliği sağlayan otomasyon sistemleri ile donatılıyor. Teknolojinin getirdiği kolaylıklar donatıların kişisel tercihlere göre kullanımına izin veriyor. 

YAŞAM KONFORUNU ARTIRAN SİSTEMLER

GF Hakan Plastik yetkilileri bu nedenle Akıllı Binalar için yerden ısıtma sistemleri kullanımının enerji tasarrufu açısından daha avantajlı sistemler olduğunu vurguluyorlar. Isı pompası ve güneş enerjisi gibi alternatif ısıtma sistemleri ile uyumlu olan GF Yerden Isıtma Sistemi ile farklı ekipmana ihtiyaç duyulmaksızın ısınmanın sağlanabildiğini belirtiyorlar. Radyatörlü sistemlerin 70-80 ºC sıcak su ile çalışmasına karşın yerden ısıtma sistemlerinin 40-50 ºC  sıcaklığa ihtiyaç duymasının daha az enerji kullanımı sağladığını; ayrıca boruların yere sabitlenmesinin ve ısı izolasyonu için  zemine serilen panellerin de enerjinin verimli kullanılmasına katkı sağladığını ifade ediyorlar. 

Yerden ısıtma sistemlerinde projelendirmenin çok önemli olduğunu belirten yetkililer, proje aşamasında istenen özelliklerin doğru şekilde aktarılmasının, ısı kayıplarına göre her mahalin boru modülasyonlarının doğru hesaplanması ve otomasyona uyumlu ekipmanlar kullanılması için gerekli olduğunu vurguluyorlar. 

Kullanıcı konforunu artıran bir özellik olan otomasyonla kullanıcının ihtiyacına göre sistem, cep telefonları ve tabletler ile uzaktan kumanda edilerek programlanabiliyor. Bu, kollektöre ve yaşam alanına takılan parçalarla sağlanıyor. Kollektöre takılan debimetrelerle her mahalin sıcaklık kontrolü yapılabiliyor; yine kollektör üzerindeki mini vanalar ile ısıtılmak istenmeyen alanlar kapatılabiliyor. 

YÜZDE 15 VARAN TASARRUF

Isı iletkenliği daha az olan parke ve ahşap kaplamaların yanı sıra fayans, seramik, mermer gibi malzemelerle de kullanılabilen sistemler, döşeme sıcaklığı maksimum 26-27 C olacak şekilde konfor alanı oluşturuyor. Daha düşük sıcaklıkta çalışan, klasik radyotörlere göre %15’e yakın tasarruf sağlayan sistem, çevresel etkiler açısından da tercih nedeni oluyor.

Sadece konutlar için değil, işyeri, okul, hastane, vb. alanlar için de tercih edilen yerden ısıtma sistemleri, ilk yatırım maliyetini kısa zamanda amorti edebilecek, geri dönüşü yüksek bir yatırım olarak değerlendiriliyor. Düşük ısıtma suyu sıcaklığı (50 °C’nin altı) enerjiden tasarruf edilerek ısınma maliyetlerinin azalmasına katkı sağlıyor. Standartlara uygun şekilde üretilip, uygun şartlarda ek parça bulundurmadan döşenmesi durumunda bina ömrü ile eşdeğer kullanım ömrü sunuyor. Bu da bakım maliyetleri açısından kolaylık getiriyor.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2021, 13:53
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını