banner1322
x

YENİLİKÇİ MANTOLAMA İŞLEMİ YÜZDE 50 ENERJİ TASARRUFU SUNUYOR

Baumit, modern ve verimli bir ısı yalıtımı (mantolama) işlemi ile kış aylarında yüzde 50’ye varan oranda enerji tasarrufu sağlarken, bütçede de tasarruf etmek mümkün.

YENİLİKÇİ MANTOLAMA İŞLEMİ YÜZDE 50 ENERJİ TASARRUFU SUNUYOR
Endüstrideara

Dünya olarak afetler, çevre kirliliği ve kaynakların hızlı tüketimi gibi büyük sorunlarla mücadele ediyoruz. Mantolama olarak bilinen ısı yalıtımı sadece konforlu ve sağlıklı değil, daha sürdürülebilir ve çevre dostu yaşam alanları oluşturmak için de artık bir gereklilik haline geldi.  Bir konutta etkili bir şekilde enerji verimliliği sağlamak isteniyorsa ısı yalıtımı önem arz ediyor. İlk olarak akla ısı yalıtımı gelmese de konut enerjisinin yüzde 40’ını duvarlar aracılığıyla kaybediyor. Çevreye verilen zararı en aza indirgeyebilmek için ısı yalıtımında sistem kullanımının artırılması gerekiyor. 

ISI YALITIM LEVHASININ KALINLIĞI ÖNEMLİ 

Konuyla ilgili açıklama yapan Baumit Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer, “Mantolama işlemiyle soğutma ve ısıtma giderlerinde yüzde 50’den fazla tasarruf sağlamak mümkün olabiliyor. Dünyamızın en önemli sorunu küresel iklim değişikliğidir. Isı yalıtımı ise bu mücadele kapsamında stratejik bir konu olarak öne çıkıyor. Türkiye’de maalesef bina stoğumuzun yüzde 20’si yalıtımla ilgili mevzuatlara uygun. Örneğin, İstanbul’da 5 cm kalınlığında mantolama uygulanıyor. İspanya’nın Madrid şehrinde ise bu kalınlığın ortalama 12 cm olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde Ankara’da bu oran 6 cm iken aynı iklim kuşağındaki İngiltere’de 14 cm kalınlık tercih ediliyor. Modern ve verimli ısı yalıtımı için en önemli etken ısı yalıtım levhasının kalınlığıdır. Mantolama yapılırken ısı yalıtım levhasının kalınlığında yapılacak 1 cm’lik artış, yüzde 20 daha verimli bir ısı yalıtımı sağlıyor. Bu artışın maliyeti ise işçilik dâhil yaklaşık yüzde 4-5 oranında” dedi.

 
 

YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını