banner1322
x

“YAPI MALZEMESİNİN GÜNÜMÜZ ŞARTLARINA UYGUNLUĞU ÖNEMLİ”

Aslı Mimarlık’tan Aslı Karaarslan Özcan ve Hüseyin Tonguç Özcan, yapılarda kullanılacak malzemenin günümüz şartlarına uygunluğunun önemine değindi.

“YAPI MALZEMESİNİN GÜNÜMÜZ ŞARTLARINA UYGUNLUĞU ÖNEMLİ”
Endüstri 40 Zirvesi

Aslı Mimarlık firmasından Aslı Karaarslan Özcan ve Hüseyin Tonguç Özcan, “Kullanacağımız yapı malzemesinin de günümüz şartlarına uygunluğu önemli” dedi.

Aslı Karaarslan Özcan ve Hüseyin Tonguç Özcan, ST Endüstri Medya'ya anlattı:

“Varoluştan bu yana insanoğlu yaşadığı çevrenin konfor şartlarını iyileştirme ve kontrol altına alma eğiliminde olmuştur. Konfor şartlarını iyileştirme ihtiyacı zaman içinde teknolojinin gelişimi ve enerji kullanımı ile idealize edilme yolunda ilerlemiştir. Günümüz şartlarına baktığımızda enerji kullanımındaki verimlilik, binanın ekonomik ömrü, nüfus ve çevre şartları gibi etkenlere bağlı olarak çok önemli hale gelmiştir. Projelerimizde bizler mimarinin gerekliliği olan çağdaşlık ve özgün olmak temel ilkelerini temel öncelik olarak göz önünde tutarız. Tasarımımız vücut bulmaya başladığında ise bu seçimimizi günümüz teknik önceliklerine ve standartlarına adapte ederiz. Mimar aldığı her karar ile binanın ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi sistem detaylarının belirleyicisi olmaktadır. Farklı ülkelerde, pek çok farklı fonksiyon içeren yapılar projelendirdiğimiz için malzeme seçimi yaparken; proje geliştirdiğimiz ülkedeki iklim ve fiziksel çevre koşulları malzemenin yapısal teknik niteliklerini belirlerken, ülkenin sosyo-ekonomik durumu ve kültürel algısı ise malzemenin dış kabuk görünümünü belirlememizde etken olmaktadır. Bu sebeple ofisimiz bünyesinde bulunan Tasarım Merkezi ile çözüm ortağı olarak gördüğümüz malzeme üreticileriyle birlikte, projeye ya da ülkeye özel ürün geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Özellikle büyük ölçekli projelerimizde; Tasarım Merkezimiz bu konu üzerinde özenli bir çalışma yürütüyor. Ayrıca tasarladığımız binaların günümüz şartlarına uygunluğu bizim için esastır. Aynı şekilde kullanacağımız yapı malzemesinin de günümüz şartlarına uygunluğu önemlidir. Isı, ışık kontrolü yapan elemanlar, kabuğa entegre olan hareketli sistemler gibi seçimler projede önemli birer tasarım parametresidir. Sonrasında ise tasarım kriterlerine ve tasarladığımız forma yatkınlığı gelir. Bu noktada seçilen malzeme tasarımı doğru yansıtmalıdır. Özellikle hazırladığımız renk paleti, malzemesinin uv dayanımı, yansıtma özelliği performansı ve sınıfı projenin kalitesini ve verimliliğini arttıran faktörlerdir. Aslı Mimarlık olarak en önemli farkımız hazırladığımız projelerin yüzde 90 oranında uygulanmış veya uygulanıyor olmasıdır. Dolayısıyla ilk beklentimiz malzemelerin projeye adaptasyonu ile ilgili olarak üreticilerin çözüm ortaklığıdır. Kullanılan malzemenin minimize bir şekilde projeyi yansıtıp yansıtmadığı etüd edilerek, hatta bu teknik desteğin müşterilerimize imalat esnasında dahi sunularak sisteme adaptasyonunu beklemekteyiz. Bunun başlıca sebebi ise projede alınan tasarım kararlarının uygulama esnasında gerçekliği yansıtıyor olması gerekliliğidir.” 


 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2021, 09:01
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını