banner1013
x

Yangın çıkış kapılarıyla güvenliği arttırıyor

CMD Metal, üretimini gerçekleştirdiği yangın çıkış kapılarıyla ofis, AVM, konut gibi yaşam alanlarında güvenliği arttırıyor.

Yangın çıkış kapılarıyla güvenliği arttırıyor
EndüstrideAra3

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde yer alan tesisinde yangın çıkış kapıları, metal kapılar, yangına dayanıklı şaft kapakları ve inox paslanmaz kapı imalatı gerçekleştiren CMD Metal’in çalışmalarını, Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Süt ile konuştuk. 

Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz? 

Müşterilerimize üretimini yaptığımız yangın çıkış kapıları, metal kapılar, yangına dayanıklı şaft kapakları ve inox paslanmaz kapılarımızla hizmet veriyoruz. Yangın kapılarımız Amerika haricinde her ülkede geçerli olan uluslararası sertifikalara sahip. Yangına karşı 60 dk- 180 dk kadar dayanımlı olan yangın kapılarımız mevcut. Aynı zamanda ses, ısı izolasyonlu kapılarımız da var. Yangın kapılarımızın yangın dayanım sınıfı: E180, El260’dır. Yaşam alanlarında yangın kapıları mutlaka kullanılması gerekiliyor. Acil çıkış kapısı olarak da bilinen yangın kapılarına, istenen RAL renginde boyayarak opsiyonel olarak panik bar ve kol ilave edebiliyoruz. Kendi kendine kapanması için ise hidrolik takarak standarda uygun hale getiriyoruz. Yangın ve acil durumlarda kullanılan kapılar, fonksiyonel olmanın yanında estetik ve ergonomik özellikleri de taşıyor. Ürün özellikleri olarak mekana ve kapı ölçülerine göre çift kanatlı ve tek kanatlı olarak da imal edebiliyoruz. Standart üretimin yanı sıra özel ölçülerde de imalat gerçekleştiriyoruz.

Metal kapılarınızın kullanım alanları, özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Binaların depolarında, jeneratör ya da elektrik odalarında metal kapılar kullanılıyor. Bu kapıları da yangına karşı dayanımlı olmak üzere imalat ediyoruz. Bir diğer ürünümüz olan yangına dayanıklı şaft kapakları. Apartmanların kat boşluklarında olası bir yangının diğer alanlara yayılmasını engellemek amacıyla yangına dayanıklı şaft kapakları kullanılmak zorunda. Bu kapaklar yangının dağılmasını engelleyerek daha büyük sorunların önüne geçilmesini sağlıyor. Şaft kapaklarının yangına karşı dayanımı 60 dakikadan başlıyor, 180 dakikaya kadar olanı mevcut. 

Çözüm sunduğunuz projelere örnek verir misiniz? 

Şu anda Mesa Çubuklu projesi, Metal Yatırım gibi birçok isimle çalışıyoruz. Ayrıca Irak’a 600 kapı ihracat ediyoruz. Bugüne kadar farklı tipolojideki birçok projeye çözüm sunduk. Örneklemek gerekirse konut yapılarında Tema İstanbul Bahçe projesine 530 yangın kapısı, Tema İstanbul’a 5500 yangın kapısı, TOKİ 1001 Konut projesine 2000 yangın kapısıSinpaş Akasya 210 yangın kapısı verdik. Hastane projelerinde ise Rize Devlet Hastanesi, Mehmet Akif Devlet Hastanesi, Somali Devlet Hastanesi, Eşrefpaşa Devlet Hastanesi, Fransız Lape Hastanesi, Söke Diş Hastanesi, Yeditepe Üniversitesi Diş Hastanesi gibi birçok hastane projesinde yangın kapılarımızla yer aldık. Bunun yanı sıra Kaynarca -Pendik Metro İstasyonu, Heskop Ticaret Merkezi, Marmara Üniversitesi gibi farklı projelerde de ürünlerimiz kullanıldı.

Dış pazarda ve yurt içinde neyi hedefliyorsunuz? 

Global pazarda bir marka olabilmemiz için yatırımların önünün açılması, teşviklerin verilmesi gerekiyor. Bugün bu üretimi Çin’de yapıyor olsaydık çalıştığımız banka hem ürünümüzün satışını yapar hem de yatırımlarımızı çok daha fazla desteklerdi. Ülkemizde ne yazık ki yeterli teşvik görmüyoruz. Yurt içinde tanılan bir firmayız. CMD Metal olarak birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdik, bu pazarımızı daha da geliştirmek istiyoruz. Kısa vadeli hedefimiz Körfez ülkesinde bir tesis kurmak. Şu anda pazar araştırması içerisindeyiz, yaklaşık 1,5 yıl sonra bu yatırımı yapmayı planlıyoruz. Öte yandan yeni ürün çalışmalarımız da devam ediyor. Spesifik ürünler geliştirmek üzere çalışmalarımız var. 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 17:55
YORUM EKLE

Radyo

Siemens

Dergiler