banner1339
x

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA ÖNDE...

Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, Türkiye'nin koronavirüs döneminde yabancı konut satışında Avrupa ülkelerine göre en az kayıp yaşayan ülkelerin başında geldiğini söyledi.

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA  ÖNDE...
Enerji Zirvesi

Yabancıya gayrimenkul satış şirketi Nevita'nın hazırladığı rapora göre, Türkiye, ocak-eylül döneminde yabancıya konut satışında pandemiye rağmen önemli bir performans sergilemiş bulunuyor. Türkiye'de yılın 9 ayında 2019'un aynı dönemine göre yabancıya konut satışı pandemi nedeniyle sadece yüzde 18 düşerek 26 bin 165 adet olarak gerçekleşirken, Eylül ile birlikte yabancıya konut satışı üst üste 5 ay artış gösterdi. Böylelikle geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,1, ağustosa göre de yüzde 35,3 artışa ulaşıldı. 

"Avrupa'da konut sektörü ciddi darbe aldı"

Avrupa'da pandemiyi iyi yönetemeyen ülkelerde konut sektörünün ciddi darbe aldığının altını çizen Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, Türkiye'de 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarının yüzde 34 artışla 1,2 milyona yaklaştığına vurgu yaptı. Yabancıya konut satışında ise sadece yüzde 18'lik azalma yaşandığına dikkat çeken Akbal, eylülde geçen yılın aynı dönemine göre yabancıya satışta yüzde 26 artış yaşandığını anımsattı. Bu rakamın, yükseliş trendinin yabancılar için başladığına işaret ettiğini söyleyen Akbal, dolayısıyla bu yılın toplamında yabancıya konut satışında 40 bin adede yaklaşabilir ve yılı en az kayıpla atlatabileceğini aktardı. Avrupa'da analiz edilen yabancıya konut satışı piyasasına dikkat çekerek burada sadece Almanya'nın Türkiye'deki gibi olumlu bir havaya sahip olduğunu gördüklerini dile getiren Akbal, ancak bu ülkedeki yıllık konut satışının Türkiye'nin bir aylık rakamına denk geldiğini,.daha da ötesinin Almanların, daha çok yurt dışından gayrimenkul aldığını aktardı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 14:33
YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını