Verimliliği nasıl artırdıklarını anlattı...

Fabrikalarında yaptıkları robot gibi yeni teknolojilere çalışanlarını entegre ettiklerini belirten Halimoğlu Fasarit Boya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı K. Ozan Kaya, böylelikle çalışanların hem mutluluğunun hem de verimliliğinin arttığını söylüyor.

Verimliliği nasıl artırdıklarını anlattı...
Endüstri 40 Zirvesi

Halimoğlu Fasarit Boya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı K. Ozan Kaya, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Personel hatasını asgariye indirmek ve kusursuz ürün üretimini sağlamak amacıyla, sürecin daha izlenebilir olması ve personel müdahalesinden çıkması için çaba sarf ediyoruz. Yapmış olduğumuz yatırımlarda ana ilkemiz, nihai olarak müşteriye daha üst kalitede ve daha düşük maliyetli ürünü sunabilmek. Yapı kimyasalları sektöründe dolum makinalarının dolum hassasiyet standartı artı eksi 100'de 2'dir. Bu makinalarımızı 1000’ de seviyelerinde hassasiyetle dolum yapabilen paketleme makinaları ile yenilemiştik. Ayrıca üretim hattında paketleme ünitesine bir raporlama modülü ilave ederek, her bir torbanın üzerine parti numarası harici her bir partinin kaçıncı torbası olduğu da numaralandırılarak kayda alınıyor ve o numaralı torba kaç gram dolum hassasiyeti ile banttan çıkmış, bunun kaydı tutuluyor. Böylelikle binde mertebelerinde dolum hedefimizi sağlamanın yanında her bir ürünün kaç gram olarak banttan çıktığının takibini ve fire kontrolünü de sağlamış oluyoruz. Bu sayede kalibrasyonlarımızda, dolumlarımızda sapma olup olmadığı anlık olarak takip edilebiliyor. Personel hatasını asgariye indirmek amacıyla bütün kimyasal katkılarımızı otomatik olarak dozajlıyoruz. Kimyasal hammaddelerimizin tamamına yakını otomatik olarak dozajlanarak, el değmeden densveyör sistemleri ile üretim mikserlerine aktarılıyor.

DOLUM ÜNİTELERİNİ YENİLEYECEK

Bu arada boya üretim tesisimizde de dolum ünitelerimizi yeniliyoruz. Otomatik kova besleme, otomatik kapak yerleştirme ve kapama üniteleri dahil oluyor. Buradaki amaç iş gücünün maruz kaldığı yükün hafifletilmesi. 

Daha düz işlerde çalışan personelimizi, verdiğimiz eğitimlerle katma değeri daha yüksek olan işlere entegre ettik. Daha değerli işleri yapabildiklerini gördüklerinde mutlulukları ve iş bağımlılıklarının arttığını gördük. Teknoloji yatırımlarımız sonrasında herhangi bir personel çıkarımımız olmadı, günün sonunda üretimde çalışan personelimizin iş yükü hafifledi, yorgunlukları azaldı ve bu sayede çalışma verimliliğimizi arttırdık”.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2020, 15:25
YORUM EKLE

Aldağ

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını