banner1322
x

VERİMLİLİĞİ ARTIRACAK UYGULAMALARI DEVREYE ALACAK

Son yıllarda gerek üretim gerekse ofislerinde hayata geçirdiği uygulama ve yenilemelerle ile enerji verimliliği konusundaki çalışmalarına ağırlık veren GF Hakan Plastik‘in 2021 yılı planlarında verimlilik yine ön planda tutuluyor. 

VERİMLİLİĞİ ARTIRACAK UYGULAMALARI DEVREYE ALACAK
Robot Zirvesi

GF Hakan Plastik, enerji tasarrufu yapılması, enerji giderlerinin düşürülmesi ve çevreye duyarlılığı teşvik eden süreç ve sistemlerin oluşturulması konusunda çalışmalarına yön veriyor. Süreç ve sistemlerin oluşturulmasının yanı sıra çalışanların konu üzerindeki farkındalığını artırma yönünde eğitimler düzenlemeye devam ediyor. 

ÇALIŞMALARI İLE ENERJİDEN TASARRUF SAĞLADI

Günümüzde enerji maliyetlerini öngörülen sınırlar içinde tutmanın endüstriyel ürün üreten kuruluşlar için oldukça zor olduğunu ifade eden firma yetkilileri, özellikle kontrol altında tutabilecek konularla doğru enerji yönetimine odaklandıklarını ifade ediyorlar. Yetkililer, 2020 yılında pandemi nedeniyle verimliliğe yönelik yatırımların da daha kontrollü yürütüldüğünü belirtiyorlar. Farklı hatlardaki kompresör ve pompaların enerji tasarruflu ürünlerle değiştirilmesi, pnömatik hava aktarma sistemlerinde sızdırmaz dişli bağlantı elemanlarının kullanılmaya başlanması, tesislerde pnömatik sistemlerdeki enerji kayıplarının önlenmesi için “Hava Kaçak Kontrol Cihazı”nın kullanılmaya başlanması gibi uygulamaların hayata geçirildiğini belirtiyorlar: “Örneğin, üretim hattında aydınlatmaların LED lambalarla değiştirilmesinden minimum yüzde 60 enerji tasarrufu sağlarken en büyük enerji kullanımının olduğu alanda kullanılan kompresör ve pompa gruplarının frekans kontrollü hale getirilmesiyle %10 tasarruf elde ettik. Yine extruzyon hatlarında bulunan havuzlardaki pompaların frekans kontrollü pompalarla değiştirilmesiyle ise yaklaşık 150.000 kwh/yıl kazanç sağlandık”.

Soğutma amaçlı kullanılan yardımcı tesis sayısının 3 gruptan 2 gruba düşürülmesi ile merkezileşme sağladıklarını ve soğutulması gereken su miktarının 35% azaltılmasının enerji tüketiminin azaltılması konusunda da önemli bir kazanım olduğunu vurguluyorlar. GF’in sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda tesisler düzeyinde enerjiye bütüncül bir anlayışla yaklaşılmaya çalışıldığını belirten yetkililer, enerji kullanımlarının daha yakından izlenmesi ve verimliliğinin her aşamada iyileştirilmesi açısından 2021 yılında da çalışmalarının devam edeceğini ifade ediyorlar. 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 12:57
YORUM EKLE

Legend Art

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını