VERİMDER, DALMAÇYALI SPONSORLUĞUNDA İSTANBUL’DA BULUŞTU

"Enerji Verimliliği ve Gelecek" teması ile Anadolu Buluşmaları düzenleyen VERİMDER, 19’uncu toplantısını İstanbul’da gerçekleştirdi.

VERİMDER, DALMAÇYALI SPONSORLUĞUNDA İSTANBUL’DA BULUŞTU
Enerji Zirvesi

Anadolu Buluşmaları çerçevesinde Türkiye çapında enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliği başlatan VERİMDER (Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği), kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat - enerji sektörleri ve kanaat önderlerini İstanbul’da bir araya getirdi.

Dalmaçyalı sponsorluğunda gerçekleştirilen ve ana teması “enerji verimliliği ve gelecek” olan toplantıda ayrıca, döngüsel ekonomi ve çözüm odaklı neler yapılabileceği de masaya yatırıldı.

"KONUTLARDA TÜKETİLEN ENERJİ, SANAYİDEKİNDEN FAZLA"

Toplantı kapsamında bir konuşma gerçekeştiren VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye’de binalarda tüketilen enerjinin toplam enerji tüketimindeki payına dikkat çekerek şöyle konuştu: 

“Türkiye'nin kendini güçlü hissettiği üretimde iyi hissettiği zamanlarda yıllık 50-55 milyar dolarlık bir enerji ithalatı mevcut. Bunun ne kadarı sanayiye, ne kadarı konuta gidiyor derseniz, Türkiye'de konutlarda tüketilen enerji sanayide tüketilenden fazla. Maalesef binalarımızın yüzde 80 civarı enerji verimliliğine uygun değil. Binalarda ısıtma ve soğutma için harcanan enerjiyi ısı yalıtımı yaptırılarak yarı yarıya azaltabiliriz. Özellikle artan enerji fiyatlarına karşı binalarına ısı yalıtımı yaptıran vatandaşlar faturalarında da tasarruf sağlamış olacak. Isı yalıtımı evlerin kış aylarında sıcak, yaz aylarında serin olmasına katkı sağlarken, tüketicilerin faturalarında da kurtarıcı olacak.” 

"ENERJİ VERİMLİLİĞİ, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN ANA BAŞLIKLARINDAN"

İklim krizinin etkilerine ve buna bağlı olarak enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken ve bu konudaki tüketici bilinci ve yerel yönetimlerdeki farkındalık ile ilgili gözlem ve önerilerini paylaşan Dünya Gazetesi (NBE) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, “Enerji tasarrufu ve buna bağlı olarak enerji verimliliği sürdürülebilirliğin esas başlıklarından biri. Bu nedenle gerek kurumsal gerekse bireysel ölçekte enerji verimliliğinin iletişimi ve bu konuya ilişkin farkındalık oluşturmak büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı. 

"SERA GAZINI AZALTMADA BİNALAR OLDUKÇA ÖNEMLİ"

Binaların iklim değişikliği ile mücadelede kilit önem arz ettiğini vurgulayan VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz, 2018'den beri enerji tüketiminde en büyük payın binalara ait olduğuna dikkati çekti. Korkmaz, “Avrupa Birliği 2050 sıfır karbon hedefine ulaşmak için 1 trilyon Euro’luk bir bütçe belirledi. Bu bütçenin 200 milyar Euro’su 2030 yılına kadar kullanılacak. 35 milyon binanın renovasyonu söz konusu. Türkiye’de de kentsel dönüşüm kapsamında 6,5 milyon binanın dönüşümü hedefleniyor.” dedi.

Enerji verimliliği konusunda farkındalığın olduğunu, fakat harekete geçilmediğini dile getiren Korkmaz, “Ev satın alırken, ne kadar enerji tükettiğini soruyor muyuz?” diye sordu.

Enerji verimliliği konusunda en yüksek potansiyelin ısı yalıtımından sağlanacağını söyleyen Korkmaz, "Bir derece soğutmanın maliyeti, bir derece ısıtmanın maliyetinin iki katı. Doğru ısı yalıtımı ile yüzde 50 enerji verimliliğine ulaşmak mümkün. Bugün mevcut binalarda enerji verimliliği sağlanırsa, 9-10 milyar dolar tasarruf sağlamamız mümkün olacak. İklim değişikliği ile mücadelede en büyük rol binalara ait. Türkiye’de değişim için fırsat var, teknoloji var; bundan sonra yapılması gereken ise harekete geçmek." şeklinde konuştu. 

"ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE YÜZDE 50 ARTIŞ SAĞLANABİLİR"

Nippon Paint Betek Boya Pazarlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ Elazığ ise, 2050'ye kadar konut stoğunun iki katına çıkmasının beklendiğini belirterek enerji tüketiminde binaların büyük payı olduğunu söyledi.

Söz konusu payın yüzde 80’nin ısıtma ve soğutma sistemlerinden kaynaklandığını bildiren Uludağ Elazığ, “Doğru yatırım yapılırsa, enerji verimliliğinde yüzde 50 artış sağlanabilir.” diye konuştu.

"İSTANBUL SÜRDÜRÜLEBİLİR POLİTİKALAR ÜRETİYOR"

İBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Prof. Dr. Ayşen Erdinçler de küresel bir sorun olan iklim değişikliğinin en büyük aktörlerinden birinin enerji olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Erdinçler, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İstanbul'un akıllı, yaratıcı, yeşil ve adil bir şehir olması için çalışıyoruz. Bu bizim vizyonumuz.  Bu kapsamda tüm diğer şehirler gibi iklim değişikliğiyle ile ilgili ciddi bir mücadele halindeyiz.  C40 Kentleri (C40 Cities) iklim değişikliği konusunu ele almak üzere metropol kentlerin bir araya gelerek oluşturdukları bir ağ. Amacı; iklim değişikliği ile ilgili ölçülebilir ve sürdürülebilir politikalar belirleyen kentleri desteklemek.C40 Kentleri; 94 kenti, 700 milyondan fazla yurttaşı ve küresel ekonominin dörtte birini temsil ediyor. İstanbul da C40 Kentleri arasında yer alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, C40 Deadline 2020 Programı’nı imzalayarak, İstanbul’un küresel ısınma ile mücadele için sürdürülebilir politikalar üreteceğini taahhüt etti. İklim Değişikliği Eylem Planı’nı C40 ile birlikte hazırladık. İstanbul’da enerji tüketiminin yüzde 63’ü binalardan, yüzde 28’i ulaşımdan, yüzde 10’u su ve atık sudan kaynaklanıyor. Önümüzdeki dönemde sıfır enerjili binalar, yenilenebilir enerji kaynaklarının çok daha etkili bir biçimde kullanıyor olması gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2022, 15:11
YORUM EKLE

Sensörmatik

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını