ÜRETİMİNİ YÜZDE 38 ARTIRDI, NASIL MI?

TürkTraktör, yılın ilk 9 ayında geçen senenin aynı dönemine göre üretimini yüzde 38  artırdı ve 3 milyar 803 milyon TL toplam ciroya ulaştı. 

ÜRETİMİNİ YÜZDE 38 ARTIRDI, NASIL MI?
Endüstri 40 Zirvesi

 Yılın ilk 9 aylık finansal sonuçlarını açıklayan TürkTraktör, Ocak – Eylül 2020 döneminde 21 bin 608 adet traktör ve 16 bin 110 adet motor üreterek salgın nedeniyle yaşanan kesintiye rağmen banttan indirdiği traktör sayısını geçen seneye göre yüzde 38 arttı. Şirket, gerçekleştirdiği üretim ile, Türkiye’nin toplam traktör üretiminin %69’unu tek başına karşıladı.  TürkTraktör, Ocak-Eylül 2020 döneminde 13 bin 210 adedini yurt içi; 8 bin 990 adedini yurt dışı pazarlara sunduğu traktörleriyle,toplam satışta 22 bin 200 adede ulaştı.

TürkTraktör, ilk 9 ayda 13 bin 210 adet traktör satışı ile yurt içi satışlarını geçen yıla kıyasla %92 oranında arttırdı. Ürettiği New Holland ve Case IH markalarının ikisinin de pazar payını bir önceki yıla göre arttıran TürkTraktör, traktör pazarındaki kesintisiz liderliğini 14. yıla taşıyor.
Şirket, dünya pazarına yaptığı 8 bin 990 adetlik ihracatla Türkiye’nin toplam traktör ihracatının %87’sini gerçekleştirdi. 

TürkTraktör, Ocak – Eylül dönemini 3 milyar 803 milyon TL toplam ciro ile kapattı. Şirketin yurt dışı cirosu ise 1 milyar 579 milyon TL oldu. TürkTraktör’ün aynı dönemdeki brüt kârı kayıtlara 743 milyon TL, FAVÖK tutarı ise 589 milyon TL olarak geçti. Elde ettiği başarılı sonuçlarla şirket, 3. çeyrekte 200 milyon TL net kâr elde ederek Eylül sonu itibariyle 9 aylık kârını 360 milyon TL’ye çıkardı.

YERLİ KAZICI YÜKLEYİCİ ÜRETİMİNİ SÜRDÜRDÜ

2020 yılının ilk 9 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçları değerlendiren TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner; salgın nedeniyle bir süre kesintiye uğrayan üretimlerine, tüm önlemleri en üst seviyede tutarak Nisan ayı ortasında başladıklarını, .çünkü çiftçilerin, koşullar ne olursa olsun; üretimlerine ara vermediklerini, tarlalarında çalışmaya devam ettiklerini söyledi. İç pazarda yaşanan talep artışını karşılamak üzere artan bir tempo ile üretimlerini, salgın öncesi dönemin de üzerine taşıdıklarını kaydeden Özüner, bunun bir sonucu olarak, üretim rakamlarını geçen yıla göre %38, yurt içi satışlarını %92 oranında artırdıklarınıın altını çizdi. Sadece üretim değil; ürüne erişim tarafında da çiftçilerine desteklerinin sürdüğünü dile getiren Özüner, TürkTraktör Finans ile çiftçilerine faiz destekli birçok kampanya sundujlarını, Eylül sonu itibarıyla, TürkTraktör Finans’ın avantajlarından yararlanan çiftçilerinin oranının %11’e çıktığını açıkladı. İş makineleri alanında ise yerli üretime katkı sağlamanın öncelikleri olduğunu kaydeden Özüner, bu doğrultuda yerli kazıcı yükleyici üretimlerinii bu dönemde de devam etttiklerine, yılın kalan döneminde de traktör, tarımsal ekipman ve iş makineleriyle pazardaki talepleri karşılamayı sürdürdüklerini anlattı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 13:49
YORUM EKLE

Polinet

Sistem Çatı

Dergiler
Partnerler