ÜLKE YAPISINA UYGUN ÜNİTELER TASARLIYOR

Insteel Çelik ve Prefabrik Yapılar A.Ş. YKÜ Mimar Özgül Yücel, “Bulunduğumuz ülkenin yapısına uygun, iklim koşullarını, depremselliğini hesap ederek üniteler tasarlıyoruz” dedi.

ÜLKE YAPISINA UYGUN ÜNİTELER TASARLIYOR
Robot Zirvesi

Türkiye’deki ve yurtdışındaki altyapı, maden, metro, yol, hastane, okul, AVM, otel, havalimanı gibi projeler yapan müteahhit firmaların projelerinde prefabrik ve konteyner şantiye binaları, çelik sanayi yapıları ve çok katlı yapılarını zengin teknik altyapısı ve anahtar teslim çözümleri ile gerçekleştiren Insteel Çelik ve Prefabrik Yapılar A.Ş.’nin gündemini sunduğu çözümlerle sağladığı avantajları Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Özgül Yücel ile konuştuk. 

Bize şirketinizin yapılanmasını ve 2021 yılı ikinci yarısındaki iş gündemini ve yıl sonu hedeflerinizi anlatmanızı rica ediyoruz. 

INSTEEL Çelik ve Prefabrik Yapılar A.Ş , 2016 yılında kurulmuş olan, Türkiye’deki ve yurtdışındaki altyapı, maden, metro, yol, hastane, okul, AVM, otel, havalimanı gibi projeler yapan müteahhit firmaların projelerinde prefabrik ve konteyner şantiye binaları, çelik sanayi yapıları ve çok katlı yapılarını zengin teknik altyapısı ve anahtar teslim çözümleri ile gerçekleştiren, sektörünün en hızlı gelişen firmasıdır.

INSTEEL Çelik ve Prefabrik Yapılar A.Ş. yurtdışında farklı coğrafyalarda ve yurtiçinde farklı iklimlerde, yaptığı her yapının statik hesap raporunu hazırlayarak müşterisine sunması ve detayları binanın yüklerine göre dizayn etmesindeki fleksibilitesi ile müşterilerinin taleplerini en üst seviyede karşılamaktadır.

Projelerinin büyük bir kısmını anahtar teslim olarak; betonu, elektrik tesisatı, yangın sistemi, zemin ve duvar kaplamaları, mekanik tesisatı, mobilyaları ile özel INSTEEL paketi ile teslim etmektedir.
Çelik yapılarda ise en önemli projelerini; yapısal çelik AVM ve otel yapıları, termik ve jeotermal santraller, okullar, satış ofisleri, çok katlı ofis yapıları ve fabrika yapıları alanlarında gerçekleştirmektedir.

Prefabrik ve Çelik yapıların betonarme yapılara göre üstün yanları neler? 

Prefabrik binalar, prefabrik hastaneler, prefabrik ofisler, prefabrik sosyal tesisler ve prefabrik okullar gibi yapılar tek katlı, iki katlı ve üç katlı olarak üretilmektedir. Prefabrik binalar, elemanları fabrikada hazırlanmış ve montaj edileceği yere demonte olarak sevk edilen ve inşa sahasında planlandığı parçaların birbirine montaj edilmesi neticesinde ortaya çıkan yapı şeklidir. 

Prefabrik binaların diğer bir özelliği ekonomik olmasıdır. Malzemelerin ön üretimli olarak elde edilmesi, sahada üretime göre daha düşük maliyetli ve kolay işçilikle yapılabilir olması bu tür yapıların avantajlı özelliklerindendir.
Kurulumu önceden planlanarak ihtiyaç halinde kısa sürede inşa edilebilir özellikte olması da, hızlı mobilizasyon yapıları, prefabrik şantiye yapıları ve depremzedelere kısa zamanda sunulan prefabrik evler gibi acil ihtiyaç karşılayıcı özellikte olmasını sağlamaktadır. Yurtdışına yönelik projelerde, malzemeler uluslararası taşıma ve paketleme kurallarına uygun olarak ambalajlanmaktadır. 

Yapısal çelik binalar; ağır çelik fabrika, yapısal çelik AVM, ağır çelik hastane, ağır çelik okul, ağır çelik köprü, yapısal çelik sosyal yapılar ve kamu yapıları olarak yapılmaktadır. Yapısal çelik, fabrikada çok değişik şekillerde işlenebildiğinden tasarımcılar için sınırsız yaratıcı olanaklar sağlar. Ağır çelik yapısal elemanların hepsi endüstriyel ön-üretimlidir. İsteğe göre sökülüp tekrar monte edilebilen yapısal çelik binalar, çeliğin geri dönüşümlü bir malzeme olmasından dolayı da çevreci ürünlerdir. Yapısal çelik taşıyıcılı yapı depreme dayanıklıdır. Ağır çelik yapıların kuru yapı yöntemleri ve hızlı yapım metotları kullanılarak çok kısa zamanda yapılması, bu nedenle yapım süresinin alışılmış yöntemlere göre çok büyük zaman kazancı sağlar. Ayrıca hava koşullarından ve mevsimlerden bağımsız, kış şartları da dahil inşaat yapılabiliyor olması, bu hızlılığı perçinler. 

Bize yakın dönemde gerçekleştirdiğiniz referans projelerinizden bahseder misiniz? 

Türkiye’nin 2020 ihracat sırlamasında 433.olduk. Türki Cumhuriyetlerde 10 farklı bölgede toplam 2000 Covid hastasına hizmet edecek toplam 30.000 metrekare modüler hastane ünitelerini rekor sürede ve tüm mekanik ekipmanları ve detayları ile tamamladık.

Bunun yanı sıra Afrika’nın en ücra, hatta kimsenin bilmediği ülkelerde projelerin başlayabilmesi için istihdam edilen işçiler ve beyaz yaka teknik kadroları için modüler olarak konaklama tesisleri, yemek tesisleri, sosyal binalar, ofisler, hangar yapıları, taşınabilir konteyner üniteler benzeri büyük yerleşim alanları tasarlayıp, üretip altyapı dahil kurulumunu gerçekleştirdik ve bu bölgede 7 ülkede projelerimiz devam etmektedir.

Bunun yanı sıra çok soğuk iklim koşulları olan Rusya, Türki Cumhuriyetler gibi bölgelerde de yine o bölgenin şartlarına uygun üniteler tasarlamakta ve hayata geçirmekteyiz. 


 

YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını