Üç Kuşak Boyunca Edindiği Tecrübeler En Büyük Sermayesi

Bugün KKTC’den Ankara’ya Bursa’dan Giresun’a kadar birçok projeye imza atan Barış İnşaat’ın bu başarısının arkasında, Akyüz ailesinin inşaat sektöründe yarım asırlık bir geçmişi var.

Üç Kuşak Boyunca Edindiği Tecrübeler En Büyük Sermayesi
Endüstrideara

Yatırımlarına hız veren isimler arasıda yer alan Barış İnşaat, Ankara’da inşa ettiği İncek BellaPais Konutları ile ismini duyuruyor. Geniş yeşil alanları ile öne çıkan projeyi ve sektördeki son gelişmeleri, Genel Müdürü Mehmet Akyüz ile konuştuk. 

Akyüz Ailesi, 50 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. Firmanızın hikayesini öğrenebilir miyiz?

Barış İnşaat, inşaat sektöründe yarım asırlık bir geçmişe ve tecrübeye sahip Akyüz ailesinin üçüncü kuşağını temsil eden bir aile şirketi. Rahmetli büyükbabam Ramis Akyüz, 50 yıl önce işin mutfağı olan inşaatlarda ustalık yaparak sektöre girmiş. Daha sonra babam Mahmut Akyüz de yine aynı şekilde uzun süre işin inşaatlarda çalıştıktan sonra, küçük bir sermaye ile yakın bir akrabamızla ortaklık kurarak, Ankara Keçiören’de bizzat kendilerinin de çalıştığı 10 dairelik inşaatla bugünkü aile şirketimizin temellerini atmış. İlk işlerinde konutların zamanında teslim ederek, çevreye verdikleri güvenle beraber işlerini hızla büyütmüşler ve kısa zamanda çok katlı binalar, toplu konut inşaatları yaparak hızlı bir şekilde şirketleşmişler.  Oluşturulan kurumsal bir yapı ile de ciddi anlamda istihdam ve katma değer üreten bir şirket haline gelmiştir. Daha sonra bundan yaklaşık 25 yıl önce KKTC 'de de Anadolu Co. adıyla bir inşaat firması kurarak orada da yatırımlara başlanmış, Yavru Vatan’da da fabrika, iş merkezi, özel villa projeleri, site inşaatları ve resmi taahhüt işlerini başarıyla gerçekleştirerek Kuzey Kıbrıs'ın öncü firmaları arasında yer aldık. 
Aile şirketimizin bir parçası olarak bundan 20 yıl önce de Ankara'da Barış İnşaat adında yeni bir şirket daha kurarak başta yapı malzemeleri satışı ve inşaat taahhüt işlerine girdik. Taahhüt işlerinin yanı sıra da toplu konut, villa, iş merkezi gibi yatırımlarımızı tamamladık. 

Şirketinizin bu başarısını neye bağlıyorsunuz? 

Geçmişten gelen birikimimiz, üç kuşak boyunca edindiğimiz tecrübelerimiz, sektörde kaliteli, güvenilir, dürüst bir firma olarak bilinmemiz, çalışanlarımızdan, hizmet verdiğimiz kesimlere kadar herkesin hakkına saygı göstererek, sektörümüzün kurallarına riayet ederek iş yapmamız bizim en büyük sermayemiz ve başarımız. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz ve yapımına devam ettiğimiz gayrimenkul ve kamu projelerinde “hedef, kalite, bütçe, zamanlama, iş güvenliği” boyutlarına azami önem veriyoruz. Barış İnşaat olarak, “teslim ettiğimiz ve edeceğimiz tüm yaşam ve yatırım alanlarının konforlu, sağlıklı, sağlam, değerli ve estetik olması temel ilkemizdir” anlayışıyla hizmet veriyoruz.  Sektörümüzün kamuoyunda daha iyi bilinmesi ve olumlu algılanması için üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmanın gayreti içindeyiz. 

Kalitemizi ISO 9001, OHSAS 18001 ve ISO 14001 kalite sistemleri ile belgeleyerek üç kuşaktır inşaat ve müteahhitlik sektörünün güvenilir ve deneyimli gruplarından biri olan ve bugüne dek yüzlerce toplu konut, site, villa ile spor kompleksi, iş merkezi, hastane, gençlik merkezi yaptık. Konut sektöründe gelişen teknolojiyi de yakından takip ederek, sosyal alanlara, yeşil alanlara daha fazla yer ayıran, beklentileri de dikkate alan farklı projeler üretiyoruz. Her geçen gün kendimizi daha fazla geliştirmenin ve yenilemenin gayreti içindeyiz. Geldiğimiz noktada çevreye ve insana duyarlı olma sorumluğu üstlenmiş olmanın onurunu mutluluğunu yaşıyoruz. 

İnşaat sektöründe gerçekleştirmek istediğiniz en büyük hayaliniz nedir?

Yakın bir gelecekte okul yapmayı, ayrıca kimsesiz sokak çocukları için de yuva olacak bir barınma evi inşa etmeyi istiyorum. Onlara iş imkanı da sağlamak bir diğer hayalim. Sektörümüzle ilgili olarak da yaptığımız çevreye ve insana duyarlı, kaliteli ve düzgün projelerle örnek olmayı,  kamuoyundaki olumsuz müteahhitlik algısını değiştirmeyi hedefliyorum. 

GİRNE BELLAPAİS’TEN İLHAM ALDIK

İncek BellaPais Konutları projenizin özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Ankara’da inşa ettiğimiz İncek BellaPais Konutları ile farklı bir konseptte, Türkiye de şu ana kadar olmayan bir konut projesi üretmek istedik. Bu nedenle projemizin geliştirilmesi aşamasında ekip olarak çok emek ve zaman harcadık. Adını Girne’nin dünyaca tanınan Bellapais köyünden alan İncek BellaPais Konutları, geniş yeşil alanlarının yanı sıra farklı yaşam alanlarıyla büyükşehirde köy hayatının ayrıcalıklarını yaşatacak. “İncek'te bir Akdenizli” temasıyla projelendirdiğimiz İncek BellaPais Konutları aynı zamanda Ankara ile KKTC arasında turizm köprüsü olacak. “Yalnızca ev değil bir köy sahibi de olun” mottosuyla lansmana özel fiyatlarla satışa sunduğumuz İncek BellaPais Konutları, üç adada toplam 105 bin metrekare inşaat, 30 bin metrekare arsa alanı üzerine inşa edilecek. Projenin en önemli özelliklerinden biri de proje alanının neredeyse yarısının sosyal yaşam alanlarına ayrılmış olması. Toplamda 15 bin metrekare yeşil alan olması, 8 bin 500 metrekarelik alanda büyükşehir insanının köy hayatı özlemini giderecek yaşam alanları oluşturuyoruz. İçinde göletler, değirmen ve diğer sosyal donatılar ile birlikte şehir içinde oturup, köy hayatı yaşamayı hayal edenlerin beklentilerini karşılayacak bir konut projesi yapıyoruz. İncek’te, TOKİ Milletvekilleri konutları hemen yanında Bahçeşehir Koleji’nin karşısında, 18 farklı tip daire seçeneği sunan İncek BellaPais Konutları, üç dikey, iki yatay blok olmak üzere beş bloktan oluşuyor.  Dikey bloklarda katta 3+1, 4+1, 5+1 dairelerin yanı sıra yatay bloğunda 3+1, 4+1 ve 5+1 teraslı ve bahçe dublekslerinin olduğu toplam 237 daire yer alıyor. Rezidans olarak projelendirilen diğer ada parselde ise, dikey ve yatay iki blokta, 1+1, 2+1 ve 3+1 teraslı dubleks ve bahçe dubleksleri olmak üzere toplam 196 daire bulunuyor. İncek BellaPais’in farklı bir diğer özelliği ise dairelerde tavan yüksekliğinin net 3.20 metre, kapı yüksekliğinin ise net 2.60 metre olması.  Isıtma sistemi yerden ısıtma olarak yapılan konutlarda dairelerde vestiyer odası, çamaşır odası, yatak odasında ebeveyn giyinme odası, fonksiyonel dolaplar, mutfaklarda ankastre davlumbaz, ocak, fırın standart olarak yer alıyor. BellaPais’in her blokunda kapalı otoparkın yanı sıra içinde kapalı yüzme havuzu, fitness center ve spa merkezi olan sosyal tesisler yer alıyor. Konutların içinde girdiğimizde oldukça ferah bir tavan ve kapı yüksekliklerinin olması, farklı büyüklüklerde ve konseptlerde her bütçeye uygun konutların olması lokasyon olarak birçok bölgeye araç ile merkezi yerlere, hastane okul, market, ulaşım gibi kolaylıkların olması sakin ve elit bir bölgede yer alması, panoromik olarak hiçbir şekilde konutların görüş imkanı ve açılarının uzun mesafe seyir hali sağlaması İncek BellaPais Konutları’nın başlıca özellikleri.

KKTC’de yatırımları olan Barış İnşaat olarak İncek’te, mimarisinden peyzajına kadar Bellapais Köyü’nü tüm detayları yaşatacak yepyeni bir yaşam inşa ediyoruz. BellaPais Konutları’nda 12 ay tatil havasında yaşanacak; dinlendiren, eğlendiren, huzur veren yaşam alanları oluşturuyoruz. İçinde göletler, yürüyüş alanları, kafeler, köy evleri, çocuk oyun alanları, değirmenler, taş yollar, köy çeşmesi, piknik alanları yer alacak. Ayrıca tenis kortu, basketbol sahası ve koşu parkuru da olacak. Özellikle çocuklar için doğal, sağlıklı, sürdürülebilir yaşam alanları olacak. İncek BellaPais’de çocuklar Kıbrıs köyünde güven içinde oynayacak oyunlarını, kahveler Kybele Cafe’de içilecek, yürüyüşler BellaPais köyünün çiçeklerle bezeli yollarında yapılacak. Köy çeşmesinin sesi, kuş seslerine karışacak. Amacımız birbirini tekrarlayan sosyal tesislerin ve “şehirli sıkıcılığından” uzak yaşam alanları oluşturmak huzur dolu güzellikleri Ankara’ya kazandırarak Türkiye çapında bir ilke imza atmaktı. Projemizi görenlerden aldığımız geri dönüşler de bu amaca ulaştığımızı gösteriyor. İncek BellaPais Konutları, Ankara’nın en kaliteli ve yatırım değeri yüksek projelerinden biri olarak yükseliyor.

İncek  BellaPais Konutları’nın dış cephe tasarımında nasıl bir yol izlenecek?

İncek BellaPais Konutları da alışılagelmiş konut projelerinden farklı olarak sürdürülebilir yönüyle de öne çıkıyor. İncek BellaPais ile konut ve sosyal tesis kavramlarını yeniden tanımladık ve bu hedefle sürdürülebilir bir konut projesi için yaratıcı fikirleri değerlendirdik. Dış cephe tasarımında yine doğaya ve projeye uygun nefes alabilen ve insan sağlığına zararı olmayan ürünler titizlikle seçilip uygulanacak.İncek BellaPais Konutları; yüksek tavanlı ferah evleri; dönüşüme, üretime, yenilenmeye uygun projelendirilen ‘köy deneyimi’ yaşatacak Bellapais köyü; gün ışığına ve doğal havalandırmaya izin veren, değişen iklim koşullarına dirençli cepheleri ve pencereleri; yeşil teraslı ve yeşil manzaralı dubleksleri; enerji maliyetini düşüren mimarisi, çevreye duyarlı ve enerji verimliliği yüksek yenilikçi malzeme seçimi; yüksek performanslı su, ısı, ses ve yangın yalıtımı; iklim değişikliği ve yükselen sıcaklıklara uyumlu bitki seçimi, sulama sistemi; engellilerin, yaşlıların yaşamını kolaylaştıran ergonomik tasarımları ile sürdürülebilir bir konut projesi. Ayrıca binaların yağmur iniş borularına takacağımız aparatlarla yağmur suyunu doğaya bırakmadan depolayıp, bahçe sulama ve çevre temizliğinde kullanılmasını sağlayacak sistemle başka projelere de örnek ve öncü olmak istiyoruz. Şu ana kadar aldığımız olumlu yönde geri dönüşler, her işimizde olduğu gibi bu işimizi de ciddiye alarak, içimize sinerek ve her cm2’sinde yaparken sanki kendimiz yaşayacakmış gibi sorumlu davranmamızın sonucu oldu.  

Gündeminizde yer alan diğer projeler neler?

KKTC’de Azeliya Suits, Girne Shine Vilaları, Ankara’da Batıkent- Asteria İş Merkezi, Bursa’da Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi projelerimiz  de başarıyla devam ediyor. Konut projelerimizin yanı sıra taahhüt sektöründe yapımı devam eden Türkiye’nin en büyük spor kompleksi olan Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi inşaatında sona geldik. Teslim süresi bu yılın Ekim ayında dolacak olan spor kompleksini, üç ay erken bitirerek Bursa halkının hizmetine sunmak için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Giresun’da 3 bin 500 kişilik spor salonunun yapımına başlayacağız. Ayrıca gündemimizde şu an tasarım aşamasında olan farklı büyüklüklerde konut ve ticari kapsamında henüz ön fizibilite çalışmalarını yaptığımız bir kaç projemiz var. 

Barış İnşaat, inşaat sektöründe neyi hedefliyor? Önümüzdeki süreçte hangi konulara odaklanacak?

Barış İnşaat Genel Müdürü olarak sektördeki esas hedefim, mesleğimizin kamuoyunda doğru konumlandırılması. Kamu ve özel sektörde iş yapan meslektaşlarımızın büyük bir çoğunluğu, maalesef sektörle pek ilgisi ve tecrübesi olmadan sektörün içerisinde yer alabiliyor. Dolayısıyla yaşanan olumsuz örnekler nedeniyle sektörümüz hakkında kamuoyunda hak etmediği şekilde biliniyor. İlgili bakanlığın ve sektörü temsil eden sivil toplum örgütlerinin bu konuyu gerçek anlamda irdeleyerek, sektöre bir ehillik getirilmesi şart olmuştur. Maalesef böyle büyük bir sektörün hala bir ticaret odasına bağlı bir odasının olmaması da manidardır.

Barış İnşaat olarak ise önümüzdeki süreçte farklı, konsept projeler üreterek, ülke ekonomisine katma değer üreterek, istihdam sağlayarak ve daha büyük bir aile olmak.

İnşaat sektöründeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Sıfır konut ve işyerlerinin satışını canlandırmak amacıyla toplam yüzde 4 olan tapu harcını onda 1'e düşüren yasal düzenlemeyle sıfır konut almak isteyenlerin maliyeti düşerken, müteahhitler de büyük bir harç yükünden kurtulacak. Harçlar Kanunu'na göre, halen her türlü konut ve işyeri alım satımı sırasında alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 4 oranında tapu harcı tahsil edilirken, yeni düzenlemeyle alt gelirli konut alım satımını ciddi şekilde hareketlendireceğini düşünüyorum. Lüks konutlarda ise bu hareketliliğin daha az yansıyacağını bunun sebebinin ise belirli bütçenin üzerine çıkabilen ve alım gücü olan kişilerin; tapu harçlarının belki psikolojik kısmi olarak etkileyebilir. Ama sektörümüz için faydalı olacak bu düzenlemeyi memnuniyetle karşıladık. Daha önce hiç evi olmayan kişilere devlet katkısının ise 15 bin TL’den 20 bin TL’ye çıkartılmıştı. Yine alt gelirli vatandaşlara konut alımı için tapu harçlarının indirilmesi nerdeyse sıfırlanması yönünde olan çalışma da sevindirici haber. Sektörle ilgili bu türlü teşvikler, alım ve satımıyla çıkan iyileştirme haberleri az da olsa konut satışlarını destekleyeceğini ve lokomotif olan inşaat sektörün ise hak etmiş olduğu yere geleceğine inanıyorum. Esasen burada önemli başka önemli bir konuya da temas etmek istiyorum. Net 150 metrekarenin üzerindeki konutların yüzde 18 olan KDV oranının da hiç olmazsa yılsonuna kadar yüzde 5’e üst sekmen konutlar içinde ciddi anlamda satışların hareketlenmesini sağlayacaktır. Türkiye’de üst sekmen lüks konutların diğer alt sekmen konutlara göre daha fazla rağbet gördüğü ve satış fiyatlarının daha yüksek olması nedeniyle devlete ödenecek KDV tutarın da ise azalma olmayacağı tam tersine daha fazla konut alım satımından dolayı artacağını özellikle belirtmek isterim. Konut satış faizleri son 8.5 yılın en yüksek seviyesine çıkarken döviz fiyatlarında yükseliş sürüyor. Diğer taraftan da erken seçim kararı alındı. Ev almak isteyenler için bu ortam krizi fırsata çevirmenin tam zamanı. İnşaat sektöründe arsa payı ve diğer maliyetler çok arttı. Demir, beton gibi inşaat malzemelerinde ciddi artışlar yaşandığı halde bu artışlar henüz konut fiyatlarına yansımadı. Önümüzdeki dönemde bu artışların konut fiyatlarına zam olarak yansıması kaçınılmaz. Örneğin 18 ayda sadece inşaat demirinde yüzde 145, hazır betonda ise yaklaşık yüzde 27 fiyat artışı oldu. Diğer maliyetlerle birlikte yıllık ortalama yüzde 55 ila 60 civarında bir artış meydana geldi. Konut fiyatları ise son bir yıldır neredeyse hiç artmadı. Önümüzdeki dönemde konut satış fiyatları yükselecek. Dolayısıyla bu dönemdeki fırsatın çok iyi değerlendirerek konut almak isteyenler ve konuta yatırım yapmak isteyenler krizi fırsata çevirebilir. Özellikle oturmak için ev alacaklar beklememeli. Şu dönemde önemli bir fırsat var. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümetin, faiz oranlarının düşürülmesi çalışmalarını memnuniyetle takip ediyoruz. Sektördeki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Birçok meslektaşımız gibi bizler de özellikle bürokratik engellemelerden zorluklar yaşıyoruz. Bu gibi sorunların çözülmesi için sektör temsilcileriyle kamu kurum ve kuruluşlarındaki yetkililer konu üzerinde çözüm üretmelerini bekliyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 18:09
YORUM EKLE

Sensörmatik

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını