banner1322
x

Türkiye’de ilklere imza atmaya devam ediyor

Dünya’da 4., Türkiye’de İlk olan Kömürhan Köprüsü ile Doka, Türkiye’de ilklere imza atmaya devam ediyor.

Türkiye’de ilklere imza atmaya devam ediyor
Endüstrideara
Özellikli yapısıyla dünyada 4., Türkiye’de ise ilk olmaya hazırlanan Kömürhan Köprüsü, Doğu Anadolu Bölgesi'nin batı ve güneydeki illere ulaşımı açısından stratejik bir konuma sahip. Yeni Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ve Yolu’nun yapımı Doka’nın kalıp ve iskele sistemleri ile en hızlı ve güvenli şekilde sürdürülüyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nce ve Doğuş-Gülsan Kömürhan Adi Ortaklığı’yla 6 Ocak 2014'te yapımına başlanan Yeni Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi"nin 2019 yılı sonu itibarıyla tamamlanması planlanıyor.
KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ TÜRKİYE’DE BİR İLK
Elazığ ile Malatya'nın Karakaya Baraj Gölü üzerinden bağlantısını sağlayacak olan köprü, hem Doğu Anadolu Bölgesi'ni Orta Anadolu ve Akdeniz'e bağlayan yollar üzerinde stratejik bir konuma sahip, hem de özellikli yapısıyla Türkiye’de bir ilk olmaya aday. Gergin Eğik Askılı Kömürhan Köprüsü'nde 42 adet eğik ve gergin kablolar, 168,5 metre yüksekliğinde tek bir pilona bağlanacak. Bu özelliği ile Türkiye'de bir ilk olacak ve 168,5 m yüksekliğindeki tek pilon uygulaması ile zorlu mühendislik çözümü gerektiren projeye, en güvenli ve en hızlı çözüm yine Doka mühendisleri ve sistemleri ile sunuluyor.
Köprünün iki aksında bulunan 168,5 metrelik pilon için Doka Top 50 geniş yüzeyli kalıp sistemi ve Doka SKE 50 hidrolik kalıp tırmanma sistemi kullanılıyor. Doka SKE 50 hidrolik tırmanır sistemi ile eğimli tırmanma, hızlı ve emniyeti şekilde gerçekleştiriliyor. Otomatik tırmanır kalıp SKE50, tırmanma ünitesi başına 5 ton taşıma kapasitesine kadar çok sayıda uygulama için uygun standart çözümdür. Bu kalıp ile, yüksek bina çekirdeği, endüstriyel yapı, köprü kolonu ve pilonların yanı sıra binaların cephelerinin de beton dökümü uygun maliyet ve yüksek verimle gerçekleştirilebilir.
Ayrıca projede köprü yaklaşım viyadüğü için Doka d2 ağır yük iskele sistemi ve viyadük yan kalıpları için Doka Top 50 geniş yüzeyli kalıp sistemi kullanılıyor. Çoğu altyapı projesi veya endüstriyel yatırımlarda olduğu gibi Doka d2 ağır yük iskele sistemi yüksek yük taşıma kapasitesi ile tercih sebebi oluyor. Sistem, modüler yapısı sayesinde geniş alanlara kurulacak olan ve farklı yüksekliklerden oluşan yapılar için en ideal çözümü sunuyor.
Ağır yük taşıyıcı iskele d2, sahip olduğu 3 tip 1.52 metre genişliğindeki ana çerçeve sistemi ile her yüksekliğe hitap edebiliyor. 0,90 m, 1,20 m ve 1,80 m gibi farklı ana çerçeve yükseklik seçeneği sunan modüler sistemde krikolu ayak ve krikolu başlık sayesinde yükseklik ayarları istenilen şekilde yapılabiliyor.
Proje adı: Kömürhan Köprüsü
Bulunduğu yer: Elazığ
Yatırımcı: Doğuş – Gülsan Kömürhan Adi Ortaklığı
İnşaat başlangıcı: Şubat 2017
Planlanan tamamlanma tarihi: 2019
Kullanılan sistemler: Otomatik Tırmanır Kalıp Sistemi SKE 50, d2 Ağır Yük İskele Sistemi, Geniş Yüzeyli Kalıp Top 50

1999 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Doka, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’de sektör lideri olan Doka, yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerinin yanı sıra Türkmenistan, Azerbaycan ve Irak’a uzanan geniş bölgeyi de İstanbul’dan yönetmektedir. Osman Gazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü, 3. Havalimanı, Ankara-Sivas Hızlı Tren hattı, Eyiste Viyadüğü, Kömürhan Köprüsü, Ankara Kuzu Kumru, Ankara Kuzu Effect, Mardin Entegre Gübre Tesisi, Ağaoğlu Maslak 1453, Point Bornova, Mistral Towers gibi Türkiye’nin önemli projelerinde Doka yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 11:14
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını