TÜRKİYE'NİN İLK 3D BETON BASKI OFİS BİNASI HİZMETE ALINDI

İSTON A.Ş., Türkiye'nin ilk 3D beton baskı ofis binasını hizmete aldığını duyurdu.

TÜRKİYE'NİN İLK 3D BETON BASKI OFİS BİNASI HİZMETE ALINDI
Endüstrideara

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştirak şirketlerinden İSTON A.Ş., 3D beton baskı teknolojisiyle inşa edilen Türkiye'nin ilk ofis binasını hizmete aldı. 

İBB ÜSKÜDAR ŞEFLİK OFİSİ OLARAK KULLANILACAK

İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü Üsküdar Şeflik Ofisi olarak kullanılacak ve 300 metrekare alana sahip tek katlı bina, 3 metre duvar yüksekliğinde ve 8 ayrı bölümden oluşuyor.

YER FARKETMEKSİZİN YERİNDE İMALATLA İNŞASI GERÇEKLEŞİYOR

İSTON tarafından üretilen 3D robotik yazıcı 6 eksenli robotik kol, geliştirilen paletli yürüyen aksam ile mobil hale getirildi. Yazıcıda kullanılan beton harcını üretebilecek bir mobil beton santrali ve 3D yazıcı teknolojisi için özel olarak yazdırılabilir beton harcı geliştirdi. Söz konusu teknolojiyle istenilen şehir ve bölgede yerinde imalatla yapı inşası mümkün olabiliyor.

Beton, kalıp ihtiyacı duymadan üst üste eklemeli olarak üretiliyor. Sıvı kıvamda pompalanan beton, yazıcı yazdıktan hemen sonra sertleşerek kendi ağırlığını taşıyabiliyor. Yüksek dayanıma sahip betonun dayanımı C50/60 sınıfında. 45 dB ses azaltım indisi ile ses yalıtımı ile de ön plana çıkıyor.

Kurum daha önce de robotik üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak 3 oda bir salon 155 metrekare büyüklüğünde bir binanın inşasını 1 haftada tamamlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2021, 08:27
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını