Türkiye'nin En Yeşil Binasının Tercihi

Sign of the City Awards organizasyonunda ‘Devam eden projeler’ dalında “En Yeşil Bina” ödülüne layık görülen Greenox Urban Residence’ın cephe mimarisinde, yeşil duvarları ve ağaçları barındıran dev saksıları tamamlamak üzere, Sistem Alüminyum tarafından üretilen; 4000 metrekare Euramax Eura Design Venetian Plaster ve 4000 metrekare Euramax EuraTex Rough Ral 9010 serisi Alutechbond 100 kompozit panelleri kullanılıyor.

Türkiye'nin En Yeşil Binasının Tercihi
Endüstrideara

Dünyanın ikinci, Türkiye’nin ilk ve tek dikey ormanı olarak yaşama geçirilen Greenox Urban Residence, 28 Kasım tarihinde düzenlenen gayrimenkul sektörünün en prestijli ödüllerinden Sign of the City Awards organizasyonunda ‘Devam eden projeler’ dalında “En Yeşil Bina” ödülüne layık görüldü.

İstanbul Avrupa yakasında, Kağıthane ilçesi sınırlarında, 4. Levent Metro istasyonuna 400 metre mesafede 27 katlı tek blok halinde yükselen Greenox projesi, Aycan&Feres ortaklığı tarafından inşa ediliyor.

Greenox’un ön ve arka cephelerinde 900 ağaç ve ağaççık, yan cephelerinde “yeşil duvarlar” olarak nitelenen 56 ve 53 metre yüksekliğindeki dikey bahçeler yer alıyor. Proje böylece, Avrupa’nın en yüksek yeşil duvarlarına ev sahipliği yapıyor.

KOMPOZİT PANELLERİ İLE PROJEYE DEĞER KATIYOR

Greenox Urban Residence’ın cephe mimarisinde, yeşil duvarları ve ağaçları barındıran dev saksıları tamamlamak üzere, Sistem Alüminyum tarafından üretilen; 4000 metrekare Euramax Eura Design Venetian Plaster ve 4000 metrekare Euramax EuraTex Rough Ral 9010 serisi Alutechbond 100 kompozit panelleri kullanılıyor. Ayrıca Leed Gold adayı ve Dünya Bankası kuruluşu IFC tarafından EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika sisteminin Türkiye’de Pilot Projesi seçilen  Greenox projesinde ‘gri su arıtma ve depolama sistemi’  ve yağmur suyu sulamada kullanılarak sudan tasarruf edilecek projede; güneş enerjisi sistemlerinden de faydalanılarak, gerek su gerekse enerji harcamasında yaklaşık yüzde 40 tasarruf sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 17:23
YORUM EKLE

Aldağ

Peri

Dergiler