Türkiye'nin En Yeşil Binasının Tercih Oldu

Sign of the City Awards organizasyonunda ‘Devam eden projeler’ dalında “En Yeşil Bina” ödülüne Greenox Urban Residence layık görüldü. Sistem Alüminyum tarafından üretilen; 4000 metrekare Euramax Eura Design Venetian Plaster ve 4000 metrekare Euramax EuraTex Rough Ral 9010 serisi Alutechbond 100 kompozit panelleri Cephe mimarisinde, yeşil duvarları ve ağaçları barındıran dev saksıları tamamlamak üzere, kullanılıyor.

Türkiye'nin En Yeşil Binasının Tercih Oldu
Endüstrideara

28 Kasım tarihinde düzenlenen gayrimenkul sektörünün en prestijli ödüllerinden Sign of the City Awards organizasyonunda ‘Devam eden projeler’ dalında “En Yeşil Bina” ödülüne Greenox Urban Residence, layık görüldü. Dünyanın ikinci, Türkiye’nin ilk ve tek dikey ormanı olarak yaşama geçirilen proje, Aycan&Feres ortaklığı tarafından inşa ediliyor. Greenox projesi, İstanbul’un Avrupa yakasında, Kağıthane ilçesi sınırlarında, 4. Levent Metro istasyonuna 400 metre mesafede 27 katlı tek blok halinde yükseliyor. Greenox’un yan cephelerinde “yeşil duvarlar” olarak nitelenen 56 ve 53 metre yüksekliğindeki dikey bahçeler, ön ve arka cephelerinde 900 ağaç ve ağaççık, yer alıyor. Bu özellikleri ile proje, Avrupa’nın en yüksek yeşil duvarlarına ev sahipliği yapıyor.

KOMPOZİT PANELLERİ İLE PROJEYE DEĞER KATIYOR

Greenox Urban Residence’ın cephe mimarisinde, Sistem Alüminyum tarafından üretilen; 4000 metrekare Euramax Eura Design Venetian Plaster ve 4000 metrekare Euramax EuraTex Rough Ral 9010 serisi Alutechbond 100 kompozit panelleri kullanılıyor. Ayrıca Greenox projesi, Leed Gold adayı ve Dünya Bankası kuruluşu IFC tarafından EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika sisteminin Türkiye’de Pilot Projesi olarak seçildi. Bunların yanı sıra projede, ‘gri su arıtma ve depolama sistemi’ yağmur suyu sulamada kullanılarak sudan tasarruf edilecek ayrıca güneş enerjisi sistemlerinden de faydalanılarak, gerek su gerekse enerji harcamalarında yaklaşık yüzde 40 tasarruf sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 16:27
YORUM EKLE

Polinet

Vefa

Dergiler