TÜRKİYE'NİN EN UZUN ÜÇÜNCÜ TÜNELİNDE SONA YAKLAŞILIYOR

Giresun-Dereli-Şebinkarahisar devlet yolu üzerinde yapımı devam eden Eğribel Tüneli'nde geçişlerin 2021 sonlarına doğru, projenin ise 2022 yılında tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi.

TÜRKİYE'NİN EN UZUN ÜÇÜNCÜ TÜNELİNDE SONA YAKLAŞILIYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Giresun Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Vali Enver Ünlü'nün, Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden projenin son aşaması hakkında bilgi aldığı, tünelin bir an önce ulaşıma açılması için yüklenici firma çalışmalarına talimat verdiği belirtildi. Tünelin, Doğu Karadeniz'i İç Anadolu ve güney bölgelerine bağlayan yol üzerinde yer alan 2200 rakımlı Eğribel geçidinin mevsim şartlarından etkilenmeden güvenli ve konforlu şekilde geçilmesini sağlayacağına vurgu yapılan açıklamada, Eğribel Tüneli'nin ulaşıma açılması için tünel kaplama ve kablolama işlemlerinde önemli mesafe kat edildiğinin altı çizildi. Aynı zamanda Giresun ile Sivas arasında kesintisiz trafik akışının sağlanmasının, bölgenin ticaret, ekonomi, sanayi ve turizmine katkı sunulması amacıyla 5,9 kilometre çift tüplü tünel olarak projelendirilen Eğribel Tüneli'nin, 1,8 kilometrelik bağlantı yollarının da tamamlanmasıyla yol kullanıcılarına zorlu anlar yaşatan Eğribel geçidinin olumsuz etkileri giderilirken, yol güzergahı 6,5 kilometre kısalarak mevcut yola göre zamandan da 25 dakika tasarruf sağlanacağının altı çizildi.

PROJE 2O22 YILINDA TAMAMLANACAK

Tünelde şu anda sığınma cebinin donatının, membran ve kaplama betonu imalatlarının araç geçişinin membran ve kaplama betonu imalatlarının, yine kiriş imalatları ile birlikte kablo kanalına ait kalıp donatı ve beton imalatlarının yapıldığının altı çizildiği açıklamada, her iki tüpte de kazı ve destekleme çalışmalarının tamamlandığına, kaplama ve diğer işlerin devam ettiğine işaret edeilerek sağ tüpte 4 bin 397, sol tüpte 36 olmak üzere toplamda 4 bin 433 metre nihai kaplama betonunun tamamlandığının altı çizildi.  Tünelden geçişlerin 2021 yılı sonlarına doğru, projenin ise 2022 yılında tamamlanmasının hedeflendiğine vurgu yapıldı. 

YORUM EKLE

Legend Art

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını