banner1322
x

TÜRKİYE İMSAD: "TOPLUMSAL BİLİNÇLE HAREKET ETMELİYİZ"

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, "22 Mart Dünya Su Günü" dolayısıyla bir açıklama yaptı ve toplumsal bilinci vurguladı.

TÜRKİYE İMSAD: "TOPLUMSAL BİLİNÇLE HAREKET ETMELİYİZ"
Endüstrideara

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, "22 Mart Dünya Su Günü" dolayısıyla bir açıklama yaptı ve şöyle konuştu:

“Sanayi ve konutlarda su israfına engel olmak için toplumsal bilinçle hareket etmeli, gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz.” 

"TEMİZ SU SIKINTISI ÇEKEN ÜLKELER ARASINDAYIZ"

Yaptığı açıklamada suyu kullanırken gelecek kuşaklara karşı sorumlulukla hareketin önemine dikkat çeken Küçükoğlu, "2050 yılında dünya nüfusunun yaklaşık yarısının susuzluk riskiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapılıyor. Türkiye, kişi başına düşen yıllık ortalama bin 346 metreküp su miktarıyla temiz su sıkıntısı çeken bir ülke kabul ediliyor. Türkiye’nin su kullanım endeksinin 2018 yılında yüzde 26,3 seviyesine yükseldiği, yüzde 20’nin üzerindeki kullanım endeksi değerinin su kıtlığına işaret ettiği dikkate alındığında durumun ciddiyeti ortaya çıkıyor." dedi.

Su verimliliğinin sağlanması adına daha fazla çalışılması ve çaba gösterilmesi gerektiğini kaydeden Küçükoğlu, sürdürülebilir kalkınma için su kaynaklarının doğru ve bilinçli kullanılmasının kilit önem taşıdığını söyledi.

Küçükoğlu, mevcut su kaynaklarının korunmasının yanı sıra yeni üretim teknolojileriyle sanayide tüketimi azaltmanın ve sulamada ve konutlardaki kullanımda su israfını önlemenin ancak toplumsal bilinçle hareket edildiği takdirde olabileceğini dile getirerek Türkiye'nin su potansiyeline de değindi.

"İSRAFIN ÖNÜNE BİRLİKTE GEÇMELİYİZ"

Küçükoğlu, Türkiye’nin toplam yenilenebilir yerüstü ve yeraltı suyu potansiyelinin yıllık 234 milyar metreküp olduğu bilgisini vererek sözlerine şöyle devam etti:

"Ülkemizde suyun yüzde 71,5’i sulamada, yüzde 17,8’i sanayide, yüzde 10,7’si konutlarda kullanılıyor. Sanayi ve konutlardaki su tüketimi akıllı fabrika, akıllı bina, akıllı şehir uygulamaları ile kontrol altına alınabilir. Su tüketimi, atık su yönetimi, gri su kullanımı, yağmur suyu kullanımı dahil birçok alanda bilinçli ve verimli kaynak yönetimini gerektiriyor. Dolayısıyla su yönetiminde doğru planlama ile atık suların geri kazanımı konusunda gerekli Ar-Ge çalışmaları yapmalıyız. Yağmur sularının sarnıçlar vasıtasıyla toplanıp basit bir arıtma işlemi sonrası değerlendirilmesi de kaynakların verimli kullanımı açısından önemli. Aynı zamanda su tesisatı kayıpları, damlatan vanalar ile musluklar ve boşa akan sular da önemli ölçüde su israfına neden oluyor. Bu israfın önüne hep birlikte geçmeliyiz."

"PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ"

Küçükoğlu ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 21 Ocak 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan ‘Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in önemini de vurguladı:

Küçükoğlu, "Yönetmelikle 2 bin metrekareden büyük parsellerde yapılacak binalarda yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi. Böylece tüm binaların çatılarında toplanan yağmur suları bahçe zemini altında yapılacak bir depoya aktarılacak ve toplanan yağmur suları gerektiğinde bahçe sulamada ya da filtre edilerek binaların rezervuarlarında kullanılabilecek. Giderek artan kuraklık sorununun azalması ve katkı sağlaması adına Türkiye İMSAD olarak bu tarz çalışmaları son derece önemsiyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 10:35
YORUM EKLE

Sensörmatik

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını