Türkiye İMSAD “Dış Ticaret Endeksi Ağustos 2018“ sonuçları

Türkiye İMSAD sonuçlarına göre, ağustos ayında 1,61 milyar dolarlık inşaat malzemesi ihraç edildi.

Türkiye İMSAD “Dış Ticaret Endeksi Ağustos 2018“ sonuçları
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) sonuçlarına göre, ağustos ayında 1,61 milyar dolarlık inşaat malzemesi ihraç edildi.

Türkiye İMSAD, "İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi"nin Ağustos 2018 sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, ağustos ayında uzun tatiller nedeniyle çalışma gün sayısındaki gerilemeye rağmen inşaat malzemeleri sanayisinin ihracatında artış devam etti.

Bir önceki aya göre yükselen İnşaat Malzemeleri Sanayi İhracat Değer Endeksi, geçen yılın ağustos ayının 7,02 puan üzerine çıktı. İhracat, miktar olarak ağustos ayında 2,92 milyon ton gibi yüksek bir oranda gerçekleşti.

İhracat değer olarak ağustos ayında 1,61 milyar dolar seviyesinde oldu. İhracat birim fiyatları ise ağustos ayında 0,55 dolara indi. Geçen yılın ağustos ayında birim fiyat 0,56 dolardı. Birim fiyatlardaki gerilemenin, gelecek aylar için uyarı niteliğinde olduğu değerlendirildi.

İthalat, 56 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti

Ağustos ayında bir önceki aya göre önemli ölçüde düşen İthalat Miktar Endeksi, geçen yılın ağustos ayının 20,3 puan altına indi. İthalat Değer Endeksi de bir önceki aya göre gerilerken, geçen yılın ağustos ayının ise 23,83 puan altında gerçekleşti. Ağustos ayında 235 bin ton ile yılın en düşük aylık ithalatı yaşandı. 545 milyon dolara inen ithalat, son 56 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın ağustos ayı birim fiyatının yüzde 4,1 altında gerçekleşen ithalat birim fiyatları, kilogram başına 2,30 dolara indi.

Ağustos ayında sekiz alt ürün grubundan üçünün ihracatı değer olarak geçen yılın aynı ayına göre arttı. En yüksek ihracat değer artışı yüzde 33,7 ile demir çelik bazlı ürünlerde gerçekleşti. En düşük değer artışı ise yüzde 8,4 ile yalıtım malzemelerinde oldu. Sekiz alt ürün grubundan sadece ikisinin ihracat birim fiyatları geçen yılın ağustos ayına göre arttı. Demir çelik bazlı ürünler ile kimyasallar hariç diğer ürünlerin ihracat birim fiyatları geçen yılın ağustos ayına göre geriledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 16:51
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını