banner1322
x

TÜRKİYE'DE SAVUNMA SANAYİSİNDE BİR İLKE İMZA ATILDI

Ares Tersanesi ve Meteksan Savunma, savunma sanayisinde bir ilke imza atarak Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracını (SİDA) geliştirdi.

TÜRKİYE'DE SAVUNMA SANAYİSİNDE BİR İLKE İMZA ATILDI
Endüstrideara

Ares Tersanesi ve Meteksan Savunma’nın birkaç yıldır çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüğü, Ar-Ge çalışmalarının sonucunda geliştirdiği ULAQ serisinin ilk ürünü olan SİDA'nın prototip üretiminin Aralık ayında tamamlanacağı açıklandı. Türkiye savunma sanayisinde bir ilk olan SİDA, Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı olma özelliğini taşıyor. 
400 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine, milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip olan SİDA, farklı operasyonel harekat ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde füze sistemlerinin yanı sıra elektronik harp, karıştırma gibi farklı tiplerde faydalı yükler ve farklı haberleşme ve istihbarat sistemleriyle donatılabiliniyor. Kendisiyle eş veya farklı yapıya sahip diğer SİDA'larla operasyon yapabilecek özellikte olan araç, insansız ve insanlı hava araçlarıyla müşterek harekat gerçekleştirebiliyor. 

 "Mavi Vatan"da stratejik üstünlük 

Keşif, gözetleme ve istihbarat, su üstü harbi, asimetrik harp, silahlı eskort ve kuvvet koruma, stratejik tesis güvenliği gibi görevlerin icrasını gerçekleştirme hedefiyle üretimine başladıkları insansız deniz araçlarının, başta "Adalar Denizi" olmak üzere "Mavi Vatan"ın her karışında stratejik üstünlük sağlayacağının altını çizen Ares Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, SİDA'nın, karadan olduğu gibi, uçak gemisi, fırkateyn, çıkarma gemileri gibi yüzer platformlardan da denize atılması ve kumanda edilmesinin kullanım esnekliği sağlayacak ve harekat sahasında ülkeye muazzam ilave yetenekler kazandıracağını söyledi. Tasarım çalışmalarını ağustos ayında sonlandırdıklarının belirten Alanç, deniz aracı yapısal üretimini de bugün itibarıyla tamamladıklarını, donatım faaliyetlerinin ardından Aralık 2020'de denize indirileceğini vurguladı. İlk SİDA'nın 2021'in ilk çeyreğinde milli füze sistemleri, üreticileri ROKETSAN tarafından sağlanan 4 adet Cirit ve 2 adet UMTAS füze sistemleriyle atış testlerinin yapılacağını söyleyen Ares Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç insansız deniz araçları alanında başlattıkları projenin ilk fazı olan ve üretim hattındaki prototip SİDA'nın ardından istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye amaçlı insansız deniz araçlarının da üretime hazır olacağının altını çizdi. 
2021 yılının ilk çeyreği itibarıyla SİDA'nın kullanıma hazır olacağını vurgulayan Alanç, sürü kullanım kabiliyeti, insanlı veya insansız hava araçları, gemilerle entegrasyon istendiğinde yeni konsept ve ürünlerin ortaya çıkacağının ve deinsansız deniz araçlarının kolluk kuvvetlerinin ihtiyaçları yanında nükleer santral gibi tesislerin korunmasında da kullanılabileceğinin altını çizdi.

Yüksek ihracat potansiyeli 

Ares Tersanesi'nin geliştirdiği üstün platformunun, haberleşme, radar, elektro optik, elektronik harp ve sonar sistemleri gibi yerli ve milli görev yükleriyle donatacaklarının altını çizen Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekat ihtiyaçlarını dikkate alarak geliştirdikleri bu sistem serisinin dost ve müttefik ülkelere ihracat potansiyelinin kendilerini motive ettiğine değindi. Tamamen yerli ve milli bir platform olan ULAQ,’nun dünyadaki benzerlerinden daha üstün bir sistem olacağından, Mavi Vatan savunmasına büyük katkı sağlayacağından, ülkemizin ihracat potansiyelini artıracağından hiç kimsenin kuşkusunun olmaması gerektiğini aktardı.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 16:10
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını