banner1322
x

TÜRK YTONG: "EVLER ISINMIYOR, ODALAR RUTUBETLİ"

Türk Ytong, Türkiye’de konutların ısınma maliyetlerine ve sağlıksız koşullara dikkat çekerek ısı yalıtımında dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

TÜRK YTONG: "EVLER ISINMIYOR, ODALAR RUTUBETLİ"
Enerji Zirvesi

Türk Ytong, Türkiye’de konutların ısınma maliyetlerine ve sağlıksız koşullara dikkat çekerek ısı yalıtımında dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

EN ÖNEMLİ SORUN İZOLASYON KAYNAKLI ISINMA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 6 Mayıs 2021 tarihinde yayınlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2019 yılı sonuçlarına göre, nüfusun yüzde 58,8’i kendilerine ait bir konutta oturuyor.

Araştırmaya göre konuta ilişkin en önemli problemlerden biri izolasyondan kaynaklanan ısınma sorunu. Bireylerin yüzde 39,3’ü konutundaki izolasyon problemlerinden dolayı ısınamıyor.

Bireylerin yüzde 36,9’u sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçevesi nedeniyle sorun yaşıyor ve yüzde 26,1'inin trafik veya endüstrinin neden olduğu hava kirliliği, çevre kirliliği veya diğer çevresel sorunlar yaşıyor.

MALİYETLERİ DÜŞÜREREK TASARRUF ETMENİN YOLU...

Binalarda ısı yalıtımı yoluyla enerji tasarrufu sağlanması ve sağlıklı mekanlarda yaşam sürülmesi için çalışan Türk Ytong, ürünleri ile binalarda ısınma kaynaklı enerji kayıplarının önüne geçerek, doğalgaz ve elektrik faturalarının artmasına engel oluyor.

Kış aylarının en büyük gider kalemini oluşturan ısınma maliyetlerini düşürmenin ve bütçeden tasarruf etmenin yolu yapılarda doğru ısı yalıtımı yaptırmaktan geçiyor. 

"MULTİPOR İLE TASARRUF İMKANI SUNUYORUZ"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak, yetersiz ısı yalıtımı olan binalarda yaşayan vatandaşların doğalgaz faturalarından tasarruf etmesinin güçlüğüne dikkati çekti. 

Evlerde tüketilen enerjinin önemli bölümünün yetersiz ısı yalıtımından, hatalı veya eksik uygulamalardan ötürü kaybolduğunu ifade eden Öztoprak, ev alımı ya da kiralamada binada kullanılan yapı malzemelerinin, ısı yalıtımı özelliklerinin sorgulanmasının önemini vurguladı.

Doğru ısı yalıtım sistemi uygulanmış binalarda, yazın sıcak havanın kışın da soğuk havanın geçişinin minimuma indiğini, bilhassa soğuk kış dönemlerinde, faturalarda büyük tasarruf elde edildiğini söyleyen Öztoprak, "Bununla birlikte ısı yalıtımı iyi yapılmamış binalar birçok sağlık sorununa sebep oluyor. Türk Ytong olarak binaların nefes almasına olanak tanıyan, mineral esaslı ve yanmaz Multipor Isı Yalıtım Levhası ürünümüzle binalardaki ısı yalıtımı uygulamalarına akılcı çözümler üretiyoruz." diye konuştu.

BİNALAR YÜKSEK PERFORMANSLI BİR YALITIMA KAVUŞUYOR

Multipor sayesinde binalarda uzun yıllar bakıma ihtiyaç duymayacak yüksek performanslı bir yalıtım sağlandığını aktaran Öztoprak, Multipor'un avantajlarını şöyle sıraladı:

“Multipor’u tamamen doğal ve yerli ham maddelerle üretiyoruz. Mineral esaslı olması nedeniyle kullanıldığı binaların nefes almasına olanak sağlıyor, iç ortam nemini düzenleyerek, duvarlarda nem ve küf oluşumunu engelliyor. A1 sınıfı yanmaz özellikteki bu ürünümüz, cephe yangınına neden olmadığı için yüksek katlı binaların mantolanmasında da son derece güvenli bir ısı yalıtım çözümü sağlıyor.” 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 13:31
YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını