banner1322
x

Tuğla duvarlar yangına karşı çok daha dayanımlı!

Tuğlanın özelliklerine dikkat çeken Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği (TUKSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gökhan Görçiz, İstanbul TSE Tuzla Laboratuvarında gerçekleştirilen tuğlanın yangına dayanım deneylerinin sonuçlarına dikkat çekerek, deney sonucunda tuğlaların 180 dakikadan fazla dayanım gösterdiğini vurguluyor.

Tuğla duvarlar yangına karşı çok daha dayanımlı!
Endüstrideara

Tuğlanın avantajlarına dikkat çekerek inşaat yapımında tuğlanın daha çok kullanılmasını amaçlayan Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği (TUKSAD), sektörün önde gelen sivil toplu kuruşları arasında yer alıyor.

180 dakikadan fazla dayanım

TUKSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gökhan Görçiz, tuğlanın binlerce yıldır kullanıldığını dile getirerek, daha önce kullanılan ve günümüze kadar ulaşan tarihi binalarda hala ayakta duruyor olmasının tuğlanın uzun ömürlü bir malzeme olduğunun en büyük kanıtı olduğunu vurguluyor. Geleceğin yapı malzemesinin de tuğla olacağını ve her daim kullanılacağını dile getiren Görçiz, tuğlanın yangına karşı dayanımına dikkat çekerek, “Binalarda kullanılan yapı malzemelerinin yangın esnasında insanların emniyetli bir şekilde binaları terk etmesi, yangının etrafa yayılmaması ve kurtarma ekipleri için can güvenliği oldukça önemli. İstanbul TSE Tuzla Laboratuvarlarında tuğlanın yangına dayanım deneylerinin yapıldı. Deney sonucunda tuğlaların 180 dakikadan fazla dayanım göstermiş bulunuyor. Bu mükemmel sonuç, yapı malzemesi olarak yangına dayanım ve can güvenliği noktasında tuğlayı ön plana çıkartmaktadır” diyor. 


 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 16:39
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını