banner1322
x

“Tuğla duvarlar elektromanyetik kirliliği önlüyor”

Tuğlanın avantajlarına değinen Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği (TUKSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gökhan Görçiz, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Laboratuvarında yapılan deneyde tuğla duvarların elektromanyetik kirliliği yüzde 95 seviyesinde önlediği sonucuna ulaşıldığını aktarıyor.

“Tuğla duvarlar elektromanyetik kirliliği önlüyor”
Enerji Zirvesi

İnşaatın en önemli yapı malzemelerinden biri de hiç kuşkusuz tuğla. Nefes alabilme, yangına karşı dayanımının yüksek olması gibi özellikleri sebebiyle avantaj sunan tuğlanın daha birçok önemli avantajı bulunuyor. Çağımızda GSM, wi-fi, yüksek gerilim hatları, TV, bilgisayar, uydu antenleri, elektronik elektrik vb. birçok manyetik akımın insanoğlunu tehdit eder seviyede olmasına dikkat çeken Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği (TUKSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gökhan Görçiz, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Laboratuvarında yapmış oldukları elektromanyetik dayanım deneyinin sonuçlarına işaret ediyor. Yapılan deneylerin tuğla duvarların elektromanyetik kirliliği yüzde 95 seviyesinde önlediğini gösterdiğini aktaran Görçiz, tuğlanın teknolojinin insan sağlığına zararlı ve fark edilmeyen olumsuz etkilerini ortadan kaldırdığının altını çiziyor. 

"TUĞLA ISIYI BÜNYESİNDE ÇOK İYİ KORUYABİLEN BİR YAPI MALZEMESİ"

Tuğlanın mikro yapısında çok büyük gözeneklerin olmaması sebebiyle bünyesinde asla nem barındırmadığının altını çizen Görçiz, belli orana kadar aldığı nemi çok hızlı geri verdiğini vurguluyor.  Böylece tuğla ile yapılan duvarlarda küflenme ve yağmur sonrasında bünyesindeki nemi uzun süre bırakmama gibi olayların görülmediğini aktaran Görçiz, ayrıca tuğlanın nem ile ağırlığı artmadığı gibi bina statiği hesabında  hesapta olmayan yüklerle zarar görmediğini de açıklıyor. Tuğlanın ısıyı bünyesinde çok iyi koruyabilen bir yapı malzemesi olduğunu aktaran Görçiz, ısıtma kaynaklarının kapandığında bünyesinde bulunan ısınma enerjisini çok dengeli olarak ortama vermesine ve insan vücudunun sağlıklı olmasına sağladığı katkıya işaret ediyor. Görçiz, “Derneğimizin eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yanı sıra üniversiteler ile işbirliği ve Ar-Ge çalışmaları her daim devam etmektedir. Tuğla ürünlerinin daha geniş kitlelere ulaşması ve tuğlanın hak ettiği değeri görmesi en büyük amacımızdır. Dernek olarak yazıdaki başlıkta da belirttiğimiz gibi geleceğin yapı malzemesinin tuğla olmasından yana kuşkumuz bulunmamaktadır ve çalışmalarımız bu yönde hız kesmeden devam edecektir. “

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2020, 23:18
YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını