banner1322
x

Tuğla duvarlar deprem riskinin olduğu ülkeler için daha güvenilir

Tuğlanın özelliklerine dikkat çeken Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği (TUKSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gökhan Görçiz, tuğlanın yangına karşı 180 dakikadan fazla dayanım gösterdiğini ve elektromanyetik kirliliği yüzde 95 seviyesinde önlediğini ve de nefes alan bir yapı malzemesi olduğu için yaşam ortamını daha sağlıklı ve kaliteli kıldığını vurguluyor.

Tuğla duvarlar deprem riskinin olduğu ülkeler için daha güvenilir
Enerji Zirvesi

Temelleri 1979 yılında atılan Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği (TUKSAD) sektörün en önemli sivil toplum örgütü. Gerçekleştirdiği faaliyetlerle tuğlanın avantajına dikkat çeken TUKSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gökhan Görçiz tuğlanın en önemli avantajları arasında yer alan dayanımına dikkat çekiyor. 

"TUĞLA RAKİPLERİNDEN ÇOK DAHA YÜKSEK DAYANIMA SAHİP"

Dernek olarak yapmış oldukları çalışmaların en önemlilerden birinin de tuğlanın deprem dayanımı üzerine olduğunu açıklayan Görçiz, Türkiye’nin birinci derece deprem kuşağında yer aldığını hatırlatarak yapı malzemelerinin deprem dayanımının önemine dikkat çekiyor. Tuğlanın, pişmiş kilden mamul bir yapı malzemesi olduğu için rakiplerinden çok daha yüksek bir dayanıma sahip olduğunun dile getiren Görçiz, depremde bu yüksek dayanımın binaya güç verdiğini açıklıyor.  Yapı malzemeleri deprem etkisi altında can güvenliğini gerektirecek ve meydana gelebilecek can kayıplarını en az olacak şekilde tasarlanması gerektiğini önemle vurgulayan Görçiz, bu kapsamda KOSGEB Projesi olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği ile birlikte yapmış oldukları ‘Duvarların Deprem Performansı Araştırmasında’ Tuğla Duvarlar Deprem Yönetmeliği Uyarınca Can Güvenliği Performansını gerektiği düzeyde sağladığını açıklıyor. 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 12:36
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını