TK ELEVATOR STRATEJİK HEDEFLERİNE ULAŞTI

TK Elevator, 2020/2021 mali yılında pandemi süreciyle birlikte malzeme maliyetlerinde yaşanan artışa rağmen stratejik hedeflerine ulaşmayı başardı. Şirket, büyüme ve verimliliği artırma hedefini odak noktasında tutmayı sürdürüyor.

TK ELEVATOR STRATEJİK HEDEFLERİNE ULAŞTI
Endüstri 40 Zirvesi

TK Elevator, 30 Eylül tarihinde sona eren 2020/2021 mali yılında faaliyet performansını önemli düzeyde artırarak stratejisinin önemli hedeflerine ulaştı. Şirket; koronovirüs pandemisi, malzeme maliyetlerindeki artış ve tedarik zincirinde yaşanan problemlerin yol açtığı büyük dalgalanmalara rağmen hem geçtiğimiz yıla hem de pandeminin etkilemediği 2018/2019 mali yılına kıyasla tüm kilit performans göstergelerinde önemli bir başarı yakaladı. Kur etkilerinden arındırılmış sipariş hacmini yüzde 5’lik bir artışla 8,1 Milyar Euro'ya ulaştıran TK Elevator; satış hacmini ise özellikle de Çin pazarı ve ev çözümleri sektöründe yaşanan çift haneli büyüme sayesinde yüzde 4 artırarak 8 Milyar Euro'ya çıkardı. Zorlu ekonomik koşullar ve döviz kurunun olumsuz etkilerine rağmen ilgili mali yılda FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar), 1,1 milyar üzerine çıkarak önceki iki yıl sonuçlarını önemli düzeyde aştı. Şirketin FAVÖK marjı yüzde bir puandan daha fazla artarak yüzde 14 üzerine ulaştı. 

İNOVASYON VE DİJİTALLEŞMEYE AĞIRLIK VERDİ

Ürün ve hizmetlerinin dijitalleştirilmesi konusunda çok başarılı bir yıl daha geçiren TK Elevator, müşterilerinin kullanımına sunduğu bulut merkezli çözümü MAX ile sisteme bağlı asansör ve yürüyen merdivenlerden gelen verileri gerçek zamanlı olarak analiz ederek akıllı bakım ve optimal müşteri servis hizmetlerine olanak tanıdı. Asansörlerle ilgili arıza ve bakım sürelerinin şeffaf olarak paylaşıldığı MAX aracılığıyla müşterilere detaylı sistem analizleri sunuldu. Bu sayede TK Elevator tarafından bakımı yapılan asansörlerin sorunsuz çalışabilme süreleri uzarken müşteri memnuniyeti de sağlandı. Tüm bunların yanı sıra modüler yapı taşlarının yeniden kullanılmasına imkân sunan platform stratejisi; yeni ürün geliştirme süresini ve maliyetlerini azaltırken, yeni iş modellerine olanak tanıyarak operasyon verimliliğini de artırdı.
 
TK Elevator'da yenilikçi dijital çözümler asansörlerle sınırlı kalmadı. Yenilikçi bir uzaktan kontrol sistemi olan MAX Automate’tan artık havalimanı işletmecileri ve yolcuları da faydalanmaya başladı. Yolcu biniş köprüsünün herhangi bir yerden güvenli bir şekilde yönetilmesini sağlayan sistem, kullanıcılara pratiklik ve verimlilik sunuyor.
 
TK Elevator, yüksek binalar için geliştirilen, lineer motoru sayesinde dikey ve yatay hareket edebilen dünyanın ilk halatsız asansörü MULTI ile de önemli bir aşama daha kaydetti. MULTI'nin birden fazla kabini tek bir kuyuda aynı anda ve otonom bir şekilde hareket ettirebilme özelliği sayesinde, mevcut kuyu alanı daha verimli bir şekilde kullanılabiliyor. Bu durum asansörler için gereken yapı alanını yüzde 50'ye kadar azaltıyor. 
 
Geçtiğimiz mali yılda MULTI'nin şehirlerin planlamasına inovatif bir çözüm olarak dahil edilmesi sürecinde önemli ilerlemeler kaydedildi. Örneğin, DigiPara'nın ‘Lift Designer’ yazılımı yalnızca birkaç tıklamayla 3D modellerin oluşturulmasını sağlıyor. Modeller tüm binaya ait 3D tasarımın içinde tam olarak konumlandırılabiliyor. Bu sayede asansör sistemi binalarla tam bir uyum yakalarken proje planlama sürecinin erken aşamalarında daha kapsamlı bilgi ve daha doğru planlama imkânı sunuyor. Bu yıl düzenlenen Expo 2020 Dubai’de, TK Elevator'ın MULTI sistemi öncü projeler arasında gösterildi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 13:33
YORUM EKLE

Legend Art

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını