TATİL BÖLGELERİNDE YAZLIK KONUT FİYATLARI EL YAKIYOR!

Güney ve Ege sahillerinde hava sıcaklıklarının artması ile birlikte yazlık konut piyasası hem kiralama hem de satış yönünde hareketlendi. Özellikle villa tarzı konutlarda aylık 100 bin-500 bin TL’ye varan fiyatlara çıkılabiliyor.

TATİL BÖLGELERİNDE YAZLIK KONUT FİYATLARI EL YAKIYOR!
Endüstri 40 Zirvesi

Ege Bölgesi'nde 2022 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen gayrimenkul satış ve kiralama bedellerini değerlendiren Denge Değerleme, İzmir ve ilçelerinin bu yıl yine gözde tatil merkezlerinden biri olmaya devam ettiğinin altını çiziyor. Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kaş, Antalya, Alanya gibi bölgelere göre daha kısa sezona sahip olan İzmir ve ilçeleri Çeşme, Urla, Foça, Seferihisar gibi tatil beldeleri şehir merkezine yakınlıkları nedeniyle, tatil sezonu dışında da kullanım mümkün olduğundan, en çok tercih edilen bölgeler olarak göze çarpıyorlar. Bu beldelerde yaz-kış yaşama alışkanlığının da gelişmesi ile yazlık konutların ortalama metrekare satış fiyatı kimi bölgelerde 100-120 bin TL/ m²’ye kadar çıkmış durumda.

ÇEŞME HEM YERLİ HEM YABANCI TURİSTLERİN GÖZDESİ

Türkiye’nin en popüler tatil beldeleri arasında olan Çeşme, denizi, plajı, renkli gece yaşantısı ve sörf olanakları gibi nedenlerle yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Çeşme’de en popüler yerler olan Alaçatı ve Ilıca mahallesi haricinde Boyalık, Dalyan, Şifne, Çiftlikköy ve Reisdere mahalleleri de en çok tercih edilen bölgeler. Pandemi öncesi Alaçatı ve Ilıca bölgelerinde evlerin ortalama birim satış fiyatları 8 bin TL/ m² ile 12 bin TL/ m² aralığındaydı. 2022 yılı ilk dönemi itibariyle fiyatlar 40 bin TL/m² ile 60 bin TL/m² aralığına kadar yükseldi ve yatırımcısını memnun etti.
Alaçatı’nın en özel projelerinde biri olan Alaçatı-Port bölgesinde ve Ilıca Plajındaki Şantiye Evleri olarak bilinen bölgede ise satış fiyatları artan taleple birlikte 80 bin TL/m² ile 120 bin TL/m² aralığında gelişiyor. Dalyan, Boyalık, Şifne Çiftlikköy ve Reisdere mahallelerinde ise fiyatların 30 bin TL/m² ile 45 bin TL/m² aralığına ulaştığı görülüyor.
Günlük ve sezonluk kiralama konusunda da tespitler sunan Denge Değerleme’ye göre; Çeşme’de denize sıfır olarak tabir edilen ya da çok yakın konumda olan manzaralı evlerin günlük kiraları 4 bin TL ile 6 bin TL arasında, sezonluk kira fiyatları ise yaklaşık 350 bin TL -600 bin TL aralığında gelişiyor. Daha iç bölgelerde ise günlük kiraları 2 bin TL ile 3 bin TL arasında, sezonluk kiralama fiyatları ise yaklaşık 150 bin TL-300 bin TL aralığında gerçekleşiyor.

URLA TARLA VE ARSA YATIRIMCILARININ DA İLGİSİNİ ÇEKİYOR

İzmir merkeze yakın olması nedeniyle son yıllarda en çok ilgi gören ve yaz-kış oturmaya en elverişli tatil beldelerinden biri konumunda olan Urla’da ise daire ortalama birim satış fiyatları 2022 yılı ilk dönemi itibariyle 15 bin TL/ m² ile 20 bin TL/m² aralığına geldi. Fiyatlar pandemi öncesinde 4 bin TL/ m² ile 8 bin TL/m² aralığındaydı.
Urla’nın Güvendik Mahallesi’ndeki ise site şeklinde müstakil villa tarzı evlerde satış fiyatları artan taleple birlikte 50 bin TL/m² ile 75 bin TL/m² aralığına kadar çıktı. İskele, İçmeler, Zeytinalanı, Kekliktepe ve Kuşçular Mahallelerinde ise 25 bin TL/m² ile 40 bin TL/m² aralığında fiyatlar gözlemleniyor. Bu bölgeler ayrıca tarla ve arsa yatırımcılarının da ilgisini çekiyor. Urla’da yazlık evlerin günlük kiraları 1.000-TL/m² ile 2 bin -TL/m² arasında sezonluk kira fiyatları ise yaklaşık 125 bin TL-250 bin TL aralığında seyrediyor. 

YAZ-KIŞ KONSEPTİNDE YAŞAMA GEÇİŞ EN ÇOK SEFERİHİSARDA GÖRÜLÜYOR

Ülkemizin ilk sakin ve sessiz şehir unvanına sahip olup Seferihisar, İzmir merkeze yaklaşık 40-45 Dk. yakınlığı ile son yılların en çok tercih edilen, göç alan ve yaz-kış konseptinde yaşama geçişin en çok görüldüğü belde konumunda yer alıyor. Pandemi öncesi ilçe merkezinde daire ortalama birim satış fiyatları 3 bin TL/m² ile 5 bin TL/m² aralığındayken, 2022 yılının ilk çeyreği itibariyle 12 bin TL/m² ile 18 bin TL/m² arasında alıcı buluyor.
İlçenin en popüler mahallesi olan Sığacık’ta, daire fiyatları 15 bin TL/m² ile 25 bin TL/m², müstakil villa tarzı evler ise artan taleple birlikte 13 bin TL/m² ile 18 bin TL/m² aralığını görmüştür. Seferihisar ayrıca tarla ve arsa yatırımcılarını açısından da ciddi bir potansiyele sahip durumda. Seferihisar’da yazlık evlerin günlük kiraları 600-TL/ m² ile 2 bin-TL/m m² arasında sezonluk kira fiyatları ise yaklaşık 80 bin TL -150 bin TL aralığında gelişiyor.

İZMİR MERKEZE YAKINLIĞI FOÇA’YA OLAN İLGİYİ ARTTIRIYOR

Foça bölgedeki en eski dönemde kurulan beldelerden biri. Tarihi dokusu ve İzmir merkeze yaklaşık 60 Dk uzaklıkta olması, bu ilçeye olan ilgiyi arttırıyor. Eski ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılmış bir yapıya sahip olan ilçede merkezde bulunan daire ortalama birim satış fiyatları2022 yılının ilk çeyreği itibariyle 15 bin TL/m² ile 25 bin TL/m² aralığına yükseldi. Fiyatlar pandemi öncesinde 4 bin TL/m² ile 8 bin TL/m² aralığında değişkenlik gösteriyordu. İlçede, müstakil villa tarzı evlere ilgi büyük. Artan taleple birlikte ortalama birim satış fiyatları 20 bin TL/m² ile 35 bin TL/m² aralığına kadar çıktı. Foça’da yazlık evlerin günlük kiraları 450-TL/m² ile 800-TL/m² arasında sezonluk kira fiyatları ise yaklaşık 75 bin TL-150 bin TL aralığında değişiyor. 

BODRUM’DA FİYATLARDAKİ YÜKSELİŞ, 2022 YILINDA DA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin yurtdışında şube açan ilk gayrimenkul değerleme şirketi olan Denge Değerleme, tatilcilerin ve yatırımcıların Ege Bölgesi’nde bulunan bir diğer gözdesinin Muğla olduğuna işaret etti. Şöhreti Türkiye’yi aşan bir tatil bölgesi olan Bodrum, uzun yıllardan beri gerek yerli gerekse yabancı turistlerin çok rağbet ettiği tatil beldelerinden biri. Bodrum içerisinde, Yalıkavak, Türkbükü, Gündoğan en çok rağbet gören yerler olarak ön plana çıkarken, Bodrum Merkez, Ortakent, Bitez ve Akyarlar da diğer tatil alternatifleri olarak sıralanıyor.  Bodrum’da fiyatlardaki yükseliş, 2022 yılında da hız kesmeden devam ediyor.
Yalıkavak-Gündoğan-Türkbükü hattında müstakil veya site içerisinde yer alan bir villa, pandemi öncesi 8 bin TL/m²-20 bin TL/m² aralığında alıcı bulurken, 2022 yılının ilk çeyreğinde bu durum 40 bin TL/m² ile 80 bin TL/m² aralığına geldi. Hatta lüks segment konutlar söz konusu olduğunda, 100 bin -TL/m²-200 bin -TL/m² aralığında birim fiyatlara kadar çıkılabiliyor.
Bodrum’da kiralık yazlık konut piyasasına bakıldığında ise sezonluk 150 bin -TL ile 300 bin -TL aralığında kiralar istenirken, yine bazı lüks sitelerde fiyatlar, özellikle Temmuz/Ağustos aylarında aylık bazda 100 bin -500 bin TL aralığına kadar değişkenlik gösterebiliyor.
Bodrum’un güney kısmında Merkez, Bitez, Konacık, Akyarlar gibi tatil beldelerine bakıldığında ise müstakil veya site içerisinde yer alan bir villa, pandemi öncesi 6 bin TL/m²-10 bin -TL/m² aralığında alıcı bulurken, içinde bulunduğumuz dönemde fiyatlar 30 bin TL/m² ile 60 bin TL/m² aralığına geldi. Bu bölgelerdeki lüks segment konutlar söz konusu olduğunda, 70 bin -TL/m² -125 bin-TL/m² aralığında birim fiyatlar görülürken, kiralık yazlık konut piyasasına bakıldığında ise sezonluk 100 bin -TL ile 250 bin -TL aralığında kiralar istendiği, lüks konutlarda ise fiyatların çok daha yüksek seviyelere çıktığını görülüyor.

 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2022, 19:05
YORUM EKLE

Legend Art

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını