SYSTEMAİR İTALYAN ŞİRKETİNİ SATIN ALDI

İklimlendirme sektörü üreticilerinden Systemair, hastaneler ve veri merkezleri için hassas kontrollü klima ünitelerinin uluslararası tedarikçisi olan İtalyan firmayı satın aldı.

SYSTEMAİR İTALYAN ŞİRKETİNİ SATIN ALDI
Endüstrideara

Geleceğin üretim anlayışını bugünün iklimlendirme sektörüne entegre ederek öncü teknolojilere hayat veren Systemair, gücüne ve potansiyeline güç katacak bir yatırıma daha imza attı.

Yoğun bakım üniteleri, ameliyathaneler, laboratuvarlar ve veri merkezi uygulamaları gibi kritik alanlar için hassas soğutma cihazlarının üretiminde uzmanlaşmış İtalyan üretim devi Tecnair LV S.p.A. şirketini satın alan Systemair, yeni dönemin kapılarını aralamaya hazırlanıyor.

Firma, söz konusu ortaklıkla 2022 hedef alanlarından biri olan, veri merkezlerindeki stratejik önemini daha da artırmayı planlıyor.

AVRUPA PAZARINDAKİ VARLIĞINI GÜÇLENDİRECEK

Systemair AB CEO’su Roland Kasper, Tecnair LV S.p.A. şirketinin satın alınmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Tecnair şirketinin Systemair’i pek çok alanda tamamladığını görebiliyoruz. Ayrıca Tecnair’in ürün yelpazesi ve pazardaki konumu Systemair’in çözümleri ile oldukça iyi uyuşuyor. Bunlara ek olarak, batarya tedariki için LU-VE ile uzun vadeli bir tedarik anlaşması imzaladık. Barlassina’daki fabrikalarımızla Tecnair’in üretimi, ürün geliştirmesi ve satışları arasında da iyi bir sinerji yakaladık. Bu satın alım sayesinde Avrupa’da daha güçlü pazar konumu ve iyi sinerjiler elde edeceğimize inanıyoruz.” 

"YEPYENİ BİR DÖNÜM NOKTASI OLACAK"

Gerçekleşen satın almanın sektöre yeni bir soluk getireceğini söyleyen Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, “Systemair olarak Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu, Asya ve Güney Afrika’da konumlanarak 50 ülkede faaliyet gösteriyor ve birçok ülkede HVAC sektöründe öncü konumda yer alıyoruz. Sürekli gelişim ve ilerleme hedefimizle yenilikçi projeler ve büyük yatırımları hayata geçirerek başarımızı sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz. Şirketimiz, son olarak İtalyan Tecnair şirketini satın alarak önemli bir başarıya imza attı. Hastaneler ve veri merkezleri için hassas kontrollü klima ünitelerinin uluslararası tedarikçisi olarak çok önemli başarılara adını yazdıran Tecnair’in global şirketimiz için yepyeni bir dönüm noktası olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu. 

"VERİ MERKEZİ SOĞUTMA SİSTEMLERİNİ İVMELEYECEK"

Satınalma haberini değerlendiren Eroğlu, veri merkezi soğutma sistemleri alanındaki bilgi birikimlerini bu sene global çapta bir yatırıma dönüştürerek çözümlerini ve Ar-Ge çalışmalarını üst seviyelere çıkarmayı hedeflediklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: 

“2022’de hayata geçirmeye hazırlandığımız test laboratuvarı yatırımımızla veri merkezi soğutma sistemlerinin olmazsa olmazı olan fabrika kabul testlerini kendi bünyemizde gerçekleştirerek iş ortaklarımıza eksiksiz ürün ve hizmet sunacağız. Şirketimizin gerçekleştirdiği satın alma ile birlikte Türkiye’de ürettiğimiz Geniox Tera indirect free cooling ünitelerinin yanında Tecnair hassas kontrol klima cihazları ile veri merkezi çözümlerimizi de tamamlamış olacağız. Bu yatırımın 2022’de hedef alanımız olan veri merkezi uygulamaları için büyük bir adım olduğunu düşünüyoruz.” 

"VARLIĞIMIZI VE STRATEJİK ROLÜMÜZÜ GÜÇLENDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

İnternete bağlı kullanıcı sayısındaki büyüme ve veri artışının aynı paralellikte veri merkezlerinin sayısı ve hacminde artışa neden olduğunu kaydeden Eroğlu, “Veri merkezlerindeki soğutma çözümleri, geleceğin HVAC sektöründe öne çıkmak isteyecek firmaları belirleyecek. Büyük miktarda verilerin arşivlenip işlendiği ve adeta şirketlerin hayati organlarına dönüşen veri merkezlerindeki donanımların güvenliğini sağlamak için hassas soğutma sistemleri gerekiyor. Sıcaklık ve nemin kontrol edildiği, elektrik kaynağının stabilize edildiği ve kesintisiz olduğu özel şekilde iklimlendirilmiş bir alan olan veri merkezlerinin metrekare başına yüksek enerji yoğunluğu bulunuyor. Enerji maliyetlerindeki tasarruflar, bir veri merkezinin kârlılığına büyük ölçüde katkı sağlayacağı için enerji verimli bir soğutma sistemine sahip olmak kritik bir önem arz ediyor. Systemair olarak, düşük çevresel etkiye sahip ve yüksek seviyede enerji verimliliği bulunan bir veri merkezi tasarlamak için firmalara uzun yıllardır çözüm ortaklığı yapıyoruz. Bu alanda oluşan gerekliliği hem hayata geçireceğimiz test laboratuvarımız hem de satın aldığımız Tecnair firmasıyla çok daha efektif şekilde çözmeyi hedefliyoruz. Bu iş birliğiyle Systemair Grup ve Türkiye olarak bu alandaki varlığımızı ve stratejik rolümüzü daha da güçlendirmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

"ORTAKLIK AVRUPA HVAC SEKTÖRÜNE YENİ SOLUK GETİRECEK"

Systemair’in Avrupa pazarındaki konumunu daha nitelikli hale getirmek için Tecnair’in potansiyelini çok önemsediklerini söyleyen Eroğlu, “Systemair olarak, dünya genelindeki 13 klima santrali fabrikamızla Avrupa’da klima santrali pazar lideriyiz. Fan ve hava dağıtım ekipmanlarında ise dünyada ilk 3 marka arasında yer alıyoruz. Hedefimiz ise bu başarıyı daha iyi noktalara taşıyacak yol arkadaşlarıyla hikâyemizi devam ettirmek. Artık Systemair çatısı altında yer alan Tecnair ile bunu başaracağımıza olan inancımız tam. İtalyan pazarı, Tecnair'in satışlarının yaklaşık yüzde 25'ini oluşturuyor ve geri kalanı ağırlıklı olarak Avrupa'ya ihraç ediliyor. Bu birliktelik, uzun yıllardır lider olarak sürdürdüğümüz Avrupa yolculuğumuzu çok daha ileriye taşıyacak ve özellikle rekabetin giderek arttığı veri merkezi uygulamalarında fark yaratacak. Yeterli bir veri merkezi için kapsamlı HVAC çözümleri ve ürünleri oluşturma ve sürdürme konusunda Systemair olarak ilk seçenek olacağımıza inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 10:58
YORUM EKLE

Sensörmatik

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını