Sur Yapı Antalya projesi hızla yükseliyor

-Antalya Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Antalya’da yükselen projede çalışmalar 24 saat aralıksız devam ediyor

Sur Yapı Antalya projesi hızla yükseliyor
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Sur Yapı’nın, Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Antalya’da yapımına hızla devam ettiği yeni şehir, ortaya çıkmaya başlıyor.

Sur Yapı açıklamasına göre, Antalya Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Antalya’da yükselen projede çalışmalar 24 saat aralıksız devam ediyor. Bin 500 işçinin 24 saat aralıksız süren çalışmaları ile ilk etabın kaba inşaatının büyük bölümü tamamlandı. İkinci etapta da hafriyat işlerinde önemli mesafe kat edildi. Bir yandan inşa süreci devam ederken diğer yandan da proje, özellikleriyle ödüller almaya ve üniversiteler tarafından incelenmeye başlandı.

Sur Yapı Antalya Projesi, Avrupa Birliği'nin 2020 programında "Akıllı Kent" olmak için 17 projenin içinden yarışarak ilk 3 projeden birisi seçildi. MatchUP Akıllı Kent Kepez Santral Projesi’yle AB’den 5 milyon avro hibe desteği alındı. Sağlanan bu hibeyle, akıllı aydınlatmalar, elektrik enerji depolama ve üretim alanları, akıllı yönetim uygulamaları, akıllı sayaçlar, açık alanda ücretsiz wifi hizmeti gibi 42 farklı akıllı kent uygulaması gerçekleştirilerek örnek bir akıllı kent inşa edilecek.

Yeni nesil modern kentleşmenin en güzel örneğini sergileyen Sur Yapı Antalya Projesi’nin diğer başarısı ise 1950’den beri düzenlenen ve dünyanın en eski ve en saygın tasarım yarışmaları arasında yer alan Gren GOOD DESIGN kapsamında ödül kazanması oldu.

Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Araştırmalar Merkezi ile Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi tarafından 2009 yılından bu yana verilen Green GOOD DESIGN; ürün tasarımı, ulaşım, mimarlık, kentsel planlama gibi farklı disiplinlerden projeleri uluslararası düzeyde ödüllendiriyor.

Bu kapsamda ‘‘NEW KEPEZ GREEN HUB’’ (YENİ KEPEZ YEŞİL MERKEZ) teması ile "2018 Green GOOD DESIGN ödülünü almaya hak kazandı.

Sur Yapı Antalya Projesi, Management Plus tarafından her yıl organize edilen "5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi"nde "En iyi Dönüşüm Projesi" seçildi.

11 bin 780 ağaç korundu

Sur Yapı Antalya Projesi’nin çevreci olması hususunda büyük hassasiyetler gösterildi. Hak sahiplerinin bahçesindeki ağaçların tümü tek tek sökülüp fidanlıkta toplanarak, hak sahiplerinin isimleri o ağaçların üstüne yazıldı. Alan içerisinde yer alan fidanlıkta 9 bin 998 adet nar, narenciye, zeytin ve meyve ağacı, 997 adet yere dikili zeytin ağacı, 785 adet de keçiboynuzu, palmiye çınar ve bunun gibi büyük ağaçlar var. 11 bin 780 adet ağaç korundu.

Geri dönüşüm olarak; 165 bin 254 ton kullanılabilir malzeme üretildi. Sosyal hizmetlere bağışlanan 223 ton ahşap odun yıkım faaliyetleri esnasında üretildi.

Konut adalarının yanı sıra anaokul, ilkokul, ortaokul, lise olmak üzere; 11 adet okul, 3 adet Sağlık Ocağı, 3 adet camii, bir adet organik pazar yeri, bir adet spor ve kültür merkezi, büyük bir hastane, bir müze alanı, bir adet alışveriş merkezi, dev şehir parkı ve akaryakıt istasyonu olacak. Ayrıca 1,3 kilometre uzunluğunda “Sur Cadde” isimli modern caddeden de bir raylı sistem veya bir toplu ulaşım sistemi geçecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 14:37
YORUM EKLE

Aldağ

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını