“Strafor üretiminde verimliliği arttırıyoruz”

İzomak Makina, Ar-Ge çalışmaları ile sürekli kendisini geliştiren bir marka. Müşteri ihtiyaçlarına uygun çözümler sunan markanın çalışmalarını Genel Müdür Zeki Ürer ile konuştuk. 

“Strafor üretiminde verimliliği arttırıyoruz”
Enerji Zirvesi

İzomak Makina’nın  hikayesini öğrenebilir miyiz?

EPS sektöründe uzun yıllar çalışarak edindiğim bilgi ve tecrübenin neticesinde firmamızı 2009 yılında İstanbul’da kurdum. Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda çalışmalarımızı geliştirdik. İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde yer alan fabrikamızda birçok EPS makinası üretiyoruz. Üretimimizin yanı sıra anahtar teslim fabrikalar kurarak ulusal ve uluslararası strafor üreticilerine hizmet veriyoruz. Straforun farklı sektörlerde birçok kullanım alanı var. Yapıda ısı yalıtımında ve hafif dolgu malzemesi olarak strafor kullanılıyorken aynı zamanda dekorasyon amaçlı da tercih ediliyor. Reklam sektöründe, ambalaj ve gıda sektöründe de strafor kullanılmaktadır. Tüm bu farklı sektörlere hizmet veriyoruz.

Ürün grubunuz hakkında bilgi verir misiniz? 

Straforun üretimi için şişirme makineleri, blok makineleri, vakum makineleri, enjeksiyon makineleri, kesme makineleri, kırma üniteleri, toz alma üniteleri, karıştırma üniteleri, paketleme makineleri, silo sistemleri ve otomasyonları, boyama makineleri, EPS üretimi için yardımcı elemanlar ve alt yapı grupları imalat ediyoruz.  Ayrıca makine revizyonları, otomasyon hizmetleri, yedek parça ve projelendirme hizmetleri ve teknik danışmanlık hizmetleri de veriyoruz. Uzun yıllar bu sektörde hizmet vermemden dolayı strafor ve EPS üreticisinin ihtiyaçlarını, üretimde yaşadığı sorunları iyi biliyor, bu ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde çalışmalar yapıyoruz. Örneğin makineleri üretimde daha az enerji harcayacak şekilde geliştirdik. Makinelerimizde verimliliği arttırarak fayda sağladık. 

Şişirme makinenizin kullanım alanı nedir?

Şişirme makinesi, hammaddesi petrol olan straforun buhar ile genleştirerek şişmesini sağlamaktadır.  Bu makine ile straforun yoğunluk oranı ayarlanabiliyor, kontrol edilebiliyor. Operatörün ilk değerleri belirlemesi ardından tüm işlemler otomatik olarak yapılabiliyor.

Blok makinesinin özellikleri nedir?

Blok makinesi şişirilmiş strafor taneciklerini belirli bir kalıp üzerinde çıkartmaya yaramaktadır. Vakumlu ve vakumsuz çalışabilme özelliğine sahip olan bu makinede farklı ebatlarda strafor bloklar çıkartılabiliyor. Makine üretim ekipmanlarına kolay erişebilme özelliğine sahip olan makineyi müşterilerin istediği kapasiteye göre imalat edebiliyoruz. Vakumlu dolum sistemi ile hızlı dolum yapabilme özelliğine sahip olan makine aynı zamanda buhar kaçaklarını ortadan kaldıran özel conta dizaynına sahip. Ayrıca makinenin bekleme süresini kısaltan malzeme basınç kontrol sistemi de bulunuyor. 

Enjeksiyon makinesinin özellikleri nedir?

Balık kutusu, dondurma kutusu, kartonpiyer, çeşitli ambalaj malzemeleri gibi farklı ebat ve şekillerin çıkartılmasında kullanılır. Her ürün modeli için ayrı bir kalıp yapılır. Vakum ile birlikte çalışma özelliğine sahip olan enjeksiyon makinesi basınçlı dolum sisteminden oluşur. Buhar kaçağını önleyen conta sistemine sahip olan makine oransal buhar, ve hava basıncı kontrolü sağlar. 

Kesme makinesinin özellikleri nedir?

Kesim makinelerinde ise iki farklı çeşit sunuyoruz. Düz kesim yapan makine blokun enini, boyunu ve kalınlığını kesmektedir. Levha üretiminde kullanılmaktadır. Özellikle dış cephe mantolamasında tercih edilmektedir. Kullanıldığı 3-5-10-20 cm gibi levhaların kesiminde kullanılır. CNC kesim makinelerimiz ise dekorasyon amaçlı kullanılan sütun, kartonpiyer gibi malzemelerin ve de kalıp maliyetine değmeyecek ürünlerin ambalajında da kullanılan straforun kesiminde kullanılıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 17:01
YORUM EKLE

Legend Art

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını