“Standartlara uygun iskele sistemlerimizle projelerin yanındayız”

İnşaat sektörüne iskele kalıp satış ve kiralama hizmeti veren Güneş İskele’nin Satış Pazarlama Sorumlusu Ersan Bektaş, TSE standartlarına uygun üretilen iskele sistemleriyle projelerin yanında olduklarını açıklıyor.

“Standartlara uygun iskele sistemlerimizle projelerin yanındayız”
EndüstrideAra - Haber Detay

Geniş ürün portföyü ile iskele kalıp sektöründe faaliyet gösteren Güneş İskele’nin çalışmalarını, Satış Pazarlama Sorumlusu Ersan Bektaş ile konuştuk. 

Güneş İskele’nin başarı hikayesini öğrenebilir miyiz?

Güneş İskele, yaklaşık 15 yıl önce İstanbul’da Hayati Kurdeşoğlu tarafından inşaat sektörüne hizmet vermek üzere kuruldu. İskele kalıp sektöründe geniş bir ürün gamıyla faaliyet gösteriyoruz. Müşterilerimize üretim, satış ve kiralama hizmeti veriyoruz. Ürün gamımızda galvanizli güvenlikli iskele, güvenlikli iskele sistemi, H tipi cephe iskelesi, teleskobik dikme direkler, masa tipi (pano) kalıp iskelesi, mobil iskele (Tekerlekli yürür iskele), kenar koruma sistemi ve iskele ve kalıp aksesuarları yer alıyor. Firmamızın parça bazında yaklaşık 300 imalatı bulunuyor; ancak ağırlıklı olarak kiralama faaliyeti yapıyoruz.

Galvanizli güvenlikli iskele sistemlerinizin özellikleri nedir? 

Geçmiş yıllara nazaran iskele kalıp sektöründe olumlu yönde gelişmeler yaşandı. O yıllarda iskele sistemleri standartlara sahip değildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşaatlarda kullanılan bina dış cephe iş iskeleleri için standart getirerek, tebliğ yayımlamış ve 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. Bina dış cephe iş iskeleleri TSE standartlarına göre yapılması zorunlu kılındı. Bu gelişmeyle beraber bina dış cephe iş iskeleleri, iş sağlığı ve güvenliği açısından çok daha avantajlı oldu. Güneş İskele olarak müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz galvanizli güvenlikli iskele sistemlerimiz, TS-EN 12810 VE 12811 Normlarına Uygun Galvanizli Güvenlikli İskele olarak imal ediliyor. İskele sistemlerinin kalitesi ve standartlara uygunluğu kadar, iskele sistemini kuracak olan personelin tecrübeli ve de yüksekte çalışabilme gibi birtakım yeterlilik belgelerine sahip olması gerek. Gerek iskele sistemlerinin gerekse de kurulan iskelenin standartlara uygun olup olmadığı sorumlu kurumlar tarafından denetlenmeli. İnsan sağlığı her şeyden çok daha önemli. Olası bir kazanın telafisi söz konusu değil, bu nedenle tüm denetimlerin gerçekleştirilmesi mühim!

Çözüm sunduğunuz projelere örnek verir misiniz?

Silivri Çifttaş 3. Etap projesi, Gül İnşaat’ın projeleri, bakırcı Yapı’nın projeleri, Maslak 1453, Vadi İstanbul 2, GÖL Panorama, Tokat Turhal Emniyet Müdürlüğü, Tahincioğlu Nida Park, Emaar Square, Halkalı Meydan projeleri çözüm sunduğumuz projeler arasında yer alıyor. Şu anda Bursa Uludağ Üniversitesi’nin yeni kampüs projesinde10 bin metrekare alanında dış cephede kullanılmak üzere Galvanizli güvenlikli iskele sistemlerimizle yer alıyoruz. Ayrıca Atlas Üniversitesi’nin iç cephe işlerinde iskele sistemlerimiz kullanılıyor. Eroğlu Grup’un Halkalı TOKi projesinin dış cephe çalışmalarında da galvanizli güvenlikli iskele sistemlerimiz kullanılıyor. Güneş İskele olarak standartlara uygun iskele sistemlerimizle projelerin yanındayız. 

Mobil İskele sistemlerinizin özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Mobil İskele (Tekerlekli Yürür İskele) sistemleri daha çok iç dekorasyon çalışmalarında kullanılıyor. Mekan içerisinde istenilen yükseklik ve genişlikte platform oluşturularak özellikle tavan, asma tavan gibi yüzeylerde aydınlatma, boya, kaplama vs. işlerde iş iskelesi olarak kullanılıyor. İskele dikmeleri 48x3 mm, yan korumalar 34x2,5 mm çapraz bağlantı kolları 27x2,5 mm TSE belgeli sanayi borusundan imal edilmiş olup ürünler isteğe bağlı boyalı veya sıcak daldırma galvanizdir. İstenildiği yere ve yöne kolay şekilde hareket ettirilebilme özelliği ile kullanıcısına çalışma sırasında pratiklik kazandırıyor. Ayrıca mobil iskele sistemleri stoklama durumunda fazla yer kaplamıyor. 

Masa Tipi (Pano) Kalıp İskelesinin özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Masa Tipi (Pano) Kalıp İskelesi ise döşeme, perde gibi inşaatın yükünü taşıyan alanlarda inşaatın yapımında kullanılmaktadır. Özellikle köprü, viyadük ve iş merkezi inşaatları gibi yüksek ve ağır yüke sahip projelerde döşeme ve kiriş altında taşıyıcı iskele olarak kullanılıyor. Ana çerçeve elemanı ile diyagonal (çapraz) bağlantı elemanlarından oluşur. Masa kalıbı iskelesi, yük iskelesi ve merdiven kulesi gibi üç farklı şekilde kullanılır. Kalıp altı iskele sistemleri inşaatın bir katının yapılması ardından bir sonraki katta tekrar kullanılmaktadır. Bu sistemlerimizle katı atık projelerinden konut, otel gibi projelere kadar farklı kullanım alanlarına çözüm sunduk. Kalıp altı sistemlerinde teleskobik dikme direkler de bulunuyor. Teleskobik dikme direkler, 5-6 metre yükseklikte kat aralığı bulunan projelerin yapımında kullanılamıyor. Bu durumda daha mukavemetli olması sebebiyle taşıyıcı sistem olarak masa tipi (pano) kalıp iskelesi kullanılıyor.

Önümüzdeki süreçte neyi hedefliyorsunuz? 

Son yıllarda inşaat sektöründe bir gerileme yaşandı. Bu gelişmeyi göz önünde bulunduruyoruz ancak iskele sistemlerinin kullanım alanı yalnızca yeni yapıların inşaatı değil. Mevcut yapıların dış cephesinin yalıtım, boya, cephe kaplama gibi işlemlerinin gerçekleştirilmesinde iskele sistemlerine ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca iç dekorasyon işlerinde, gemilerde iskele sistemleri kullanılıyor. Öte yandan Türk müteahhitleri yurt dışında önemli işlere imza atıyor. Bu pazarda da yer almak istiyoruz. Bu iş alanları iskele kalıp sektörünün iş payı alabilmesinde önemli. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte 2020 yılında inşaat sektörünün daha hareketleneceğini öngörüyoruz. Güneş İskele, ürün ve hizmet kalitesiyle sektöre değer katan bir firma. Firmamız 150 bin metrekare iskele stokuna ulaşmış bulunuyor. Ayrıca kalıp altı iskele sistemlerinde ise yaklaşık 100 bin metrekareye ulaştık. Bu rakamlar her geçen gün artıyor. Pazardaki daralma, dövizdeki artış gibi gelişmeler nedeniyle iskele kiralama fiyatlarında gerileme yaşandı. Güneş İskele olarak inşaatın en zor olduğu zamanlarda iskele kiralama miktarında bir önceki rakamın üzerine çıkarak önemli bir başarı elde ettik. Bu başarımızı arttırarak ülke ekonomisine ve müşterilerimize fayda sağlamaya devam etmeyi hedefliyoruz.  
 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 10:01
YORUM EKLE

Fullboard

Bestherm

Dergiler