Sırtını dijital yatırıma dayadı, tüm işlerini aksamadan yönetiyor...

Manuel takiplerin tümünü dijital ortama çekerek tüm iş süreçlerini soft ortamda yönetilebilir, izlenilebilir hale getirdiklerini belirten Interra Akredite Akıllı Bina Sistemleri Ar&Ge Merkezi CEO-Chief Executive Officer Medeni Kahraman, Corona sürecinin devam etmesi durumunda doğru bir planlama ile sosyal izolasyon programına uygun bir şekilde üretimlerine hız kesmeden devam edeceklerini açıklıyor.

Sırtını dijital yatırıma dayadı, tüm işlerini aksamadan yönetiyor...
Robot Zirvesi

Corona sürecinin devam etmesi durumunda planlarının neler olduğu hakkında bilgi veren Interra Akredite Akıllı Bina Sistemleri Ar&Ge Merkezi CEO-Chief Executive Officer Medeni Kahraman, dijitalleşmenin önemine vurdu yapıyor. 

Interra firmasının Ar-Ge ve üretim yapan ve dolayısı ile projelere sunduğu çözümleri kendisi dizayn eden bir firma olduğunu belirterek sözlerine başlayan Kahraman, şunları söylüyor:
 “Dolayısı ile satılan her bir ürün İnterra’nın kendi üretimi ve tasarrufu altında olduğu için açıkcası işimiz diğer firmalara göre biraz daha kolay oldu Corona Virus dönemi içerisinde. 2019 yılında büyük çaplı projeler ile kontrat yapmamız, bizi bir anlamda hazırlıklı hale getirmişti. Projelere verilecek ürünleri zamanında verebilmek için, 2020 yılına geçiş yaparken tüm komponentlerde yüksek miktarda stoklama yapmıştık. Dolayısı ile geçen beş aylık sürede ürün üretimi ve sahaya tedariki konusunda hissedilir bir zorluk yaşamadık. Servisler konusuna gelince fiziki olarak gidilmesi gereken projelerde sosyal mesafe ve hijyenik standartlarına riayet ederek, kesinti yapmadan çözüm sağlamaya çalıştık. Bireysel müşterilerimiz ile de her daim iletişimde kalarak, servisleri alabildiğince uzaktan vermeye çalıştık. Bu alanda da bizi çok negatif anlamda etkileyen bir durum yaşamadık.

CRM, ERP, İnterra Academy -Webinar moduller tam anlamıyla birinci gündemimiz oldu, birbirleriyle entegre ettik. Yani kişiler homeofis olarak çalıştıklarında şirket ile ilgili sahada ya da şirket de yürüyen proje bilgisinden, ürün üretiminden, ürün dağıtımına ve eğitimlere kadar tüm süreçleri otomotize ettik. Bu çalışma 2019 yılında da başlattığımız bir platformdu ve Corona döneminde tam konsantrasyon ile başarı ile bitirdiğimiz, başarılı bir motivasyon kaynağımız oldu. Böylece manuel takiplerin tümünü dijital ortama çektik. Bu vesile ile tüm takımlara özverili desteklerinden dolayı tekrar teşekkür ederim. B formülü olarak bizim anladığımız ve yürüttüğümüz şirket de tüm süreçlerin fiziki ya da manuel şartlardan çıkarılıp, soft ortamda yönetilebilir, izlenilebilir ve yürütülebilir bir düzene geçiş planı olacaktır.

“SOFT PLATFORMLARI OLUŞTURMAYAN ORGANİZASYONLARIN ÇOK FAZLA ÖMÜRLERİ OLMAYACAK”

Biz kendi tarafımızda bu süreçlerin hiçbir zaman geriye dönmeyeceğini düşünerek, yeni yapılara geçmiş bulunuyoruz. Biraz önce bahsettiğim soft platformları oluşturmayan organizasyonların çok fazla ömürlerinin olacağını düşünmüyoruz. Aynı şekilde üretimde ya da knowhow da dışa bağımlı firmaların uzun ömürlü olacağını düşünmüyoruz. Önlem olarak her şeyi olabildiğince in-house mantığında kendi kontrolümüze çekmeye çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalar ile ilgili bir örnek vermek isterim; bir projenin takibi yani teklif gibi süreçleri CRM’de online takip edildiği gibi sözleşme, ürün süreç gibi tüm detaylar otomatik olarak ERP sistemine gider ve üretim, satınalma birimleri yine otomatik olarak komponent ihtiyacını ya da üretim planlamasını tamamen sistemden almış olur. 
Böylece doğru bir planlama ile, Corona sürecinin devam etmesi durumunda sosyal izolasyon programına uygun bir şekilde üretimlerimize hız kesmeden devam etmiş olacağız.

“KENDİMİZE ZAMAN AYIRMANIN ÇOK DAHA DEĞERLİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİM”

Uzun yıllardır ilk defa bu kadar kitap okuduğumu söyleyebilirim. Tarihe biraz merakım var, vakit ayırmak için fırsatını kolladığım bazı tarihi konuları okuma fırsatım oldu. Ayrıca beğendiğim başarılı bazı profillerin hayatlarını okudum ve kendimce çok ince ama eğitici edinimler yakalamaya çalıştım. Büyük ihtimal ile bu süreçte yakaladığım kitap okuma heyecanımı bundan sonra da devam edeceğim. Spor normalde düzenli yaparım ama bu süreçte sadece sınırlı bazı sporlar ile meşgul oluyorum. Film konusuna gelince çok iyi bir TV izleyicisi olmadığım için internet üzerinde üye olduğum serverlardan merak ettiğim tüm filmleri izliyorum. Bu sürecin güzel öğretilerinden biri kendimizi dinlememiz ve kendi iç dünyamız ile buluşmamız. Bunu çok değerli görüyorum; aslında ihtiyaçlarımızın o kadar fazla olmadığını, basit ve sade bir hayat ile zamanı daha zengin geçirebileceğimizi, kendimize zaman ayırmanın çok daha değerli olduğunu öğrenmiş oldum.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2020, 16:33
YORUM EKLE

Legend Art

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını