SIFIR ATIK BELGESİ ALDI

Daikin Türkiye, Sıfır Atık Yönetmeliği'ni sektöründe en hızlı şekilde uygulayan şirket oldu ve "Sıfır Atık Belgesi" almaya hak kazandı.

SIFIR ATIK BELGESİ ALDI
EndüstrideAra3

İSTANBUL (AA) - Daikin Türkiye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınladığı Sıfır Atık Yönetmeliği'ni sektöründe en hızlı şekilde uygulayan şirket oldu.  Daikin Türkiye, "Sıfır Atık Belgesi" almaya hak kazandı. 

SIFIR ATIK EYLEM PLANI OLUŞTURULDU 

Daikin Türkiye, bakanlığın yayınladığı yönetmeliği hızlı bir şekilde uygulamaya geçti. Daikin Türkiye'den gelen açıklamaya göre kendi bünyesinde hazırladıkları "Sıfır Atık Yönetmeliği" ile önemli bir adım atıldı.  Ardından ise "Sıfır Atık Eylem Planı" oluşturarak süreç hızlandırıldı. "Sıfır Atık Projesi" kapsamında Daikin Türkiye AŞ Genel Merkezi'nde ve Daikin Akademi binalarında çöp kovaları kaldırıldı, çöp poşeti israfının önüne geçildi.  Açıklamada geri dönüşümün önemine ilişkin şu bilgilere yer verildi: "Geri dönüştürülen 1 ton kağıt/karton atık ile 17 ağacın hayatı kurtulur. Kullandıktan sonra doğaya atılan bir pil, yaklaşık olarak 600 bin litre suyu kirletme kapasitesine sahiptir. Bir cam şişe doğada 4 bin yıl, plastik 1.000 yıl, teneke kutu 10-100 yıl, sigara filtresi 2 yılda yok olur. Türkiye'de çöp miktarının yaklaşık yüzde 15-20'sini geri kazanabilir nitelikli atıklar oluşturuyor. Bu aynı zamanda atıkların milli servet olduğu anlamına gelir. Sadece bir metal içecek kutusunun geri dönüşümünden elde edilen enerji 100 vat'lık bir ampülü 20 saat çalıştırabilir. Geri dönüştürülen 1 ton atık cam ile 100 litre petrol tasarrufu sağlanır."


 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 16:09
YORUM EKLE

Fullboard

Peri

Dergiler