banner1322
x

SEKTÖRÜN ÇIKIŞ YOLU DIŞ PAZAR

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB)’nin, çimento sektörüne katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği Anadolu Buluşmaları’ Erzurum, “Türkiye Ekonomisini İnşa Edenler” başlığıyla online ortamda ilk olarak Erzurum’da düzenlendi.

SEKTÖRÜN ÇIKIŞ YOLU DIŞ PAZAR
Robot Zirvesi

YELİZ YİRMİBEŞ LALE - Erzurum’daki ve bölgedeki çimento sektörünün dinamiklerinin konuşulduğu toplantıda TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, açıklamada bulundu. Avrupa’da birinci, dünyada altıncı sırada olduklarını, çimento sektörünün son 10 yılda önemli bir büyüme sağladığını belirten Saka, 50 milyon tonluk kapasitenin 100 milyonluk kapasitelere ulaştığını kaydetti. Türk çimento sektörünün ihracatta he zaman ilk üçte olan bir sektör olduğunu belirten Saka, taşıma maliyetleri açısından bakıldığında ise çimentonun ihracata uygun bir ürün olmadığını belirtti. 

SEKTÖR DEVLET DESTEĞİNİ BEKLİYOR

Son iki yıldır sektörde üst üste küçülme yaşandığına dikkat çeken Saka, iç pazardaki daralmanın üreticileri ihracatta agresif olmaya ittiğini açıkladı. Miktar olarak ihracattan memnun olduklarını ama katma değer açısından memnun olmadıklarını ifade eden Saka,. Türk çimento sektörünün artık dışarıda yatırıma odaklanması gerektiğini söyledi. Globalleşme için uygun koşulların olduğunu vurgulayan Saka, devletin sektörü bunun için desteklemesi gerektiğini önemle vurguladı. Globalleşme için hammaddenin bulunduğu yere gidilmesi gerektiğini dile getiren Saka, sektörün birikiminin yüksek olduğunu bu işi her yerde en iyi şekilde yapabileceğinin altını çizdi. Çözüm odaklı değerlendirmelere ihtiyacın olduğunu aktaran Saka, herkese sorumluluk düştüğünü, çimento camiası olarak bir kent vizyonu üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 16:12
YORUM EKLE

Legend Art

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını