SEKTÖRÜN 25 MİLYAR DOLARLIK POTANSİYELİ BULUNUYOR

Sektör olarak vatandaşlık hakkı ücretleri düşürüldüğünde, kendilerine koydukları hedefin orta vadede 10 milyar dolar olduğunu belirten KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas potansiyel olarak 25 milyar dolara ulaşabilineceğini öngördüklerini söyledi.

SEKTÖRÜN 25 MİLYAR DOLARLIK POTANSİYELİ BULUNUYOR
Endüstri 40 Zirvesi

 8. Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında düzenlenen "Hizmet İhracatında İnovasyon" başlıklı panelde konuşma yapan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, sektördeki 1,2 milyar dolarlık payın 6 milyar dolara kadar çıkardıklarının altını çizdi. Sektör olarak vatandaşlık hakkı ücretlerinin düşürüldüğünde, kendilerine koydukları hedefin orta vadede 10 milyar dolar olduğunu dile getiren Elmas, potansiyel olarak 25 milyar dolara ulaşabilineceğini öngördüklerini, Türkiye’nin birçok sorun ve sıkıntıya rağmen hala bir cazibe merkezi olduğunu vurguladı. İnşaat sektörünün aslında hizmet ihracatı içinde yer almadığına dikkat çeken Elmas, "anca  düzenlemelerin o noktada olmadığını sektörün yurt dışına konut satmak için reklam, pazarlama, dış fuar gibi çalışmalarda herhangi bir destek alınamamasını eleştirdi. 

SEKTÖRÜN DİJİTALDEKİ VARLIĞI GÜÇLENDİRİLMELİ

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yabancılar için önemli konut satışlarının yapıldığı bir bölgeye dönüştüğünü aktaran Elmas, özellikle Körfez ülkelerinin büyük bir ilgi duyduğunu, Kapodokya’nın ise özellikle Uzak Doğu ülkelerinden ilgi gördüğünü kaydetti.  Sektörün dijitaldeki varlığını daha da güçlendirmeye çalışacaklarına vurgu yapan Elmas,, bu anlamda önemli bir altyapı oluşturduklarını, yabancıya satışta dijitalin yarattığı avantajın büyüklüğünü pandemide gördüklerini söyledi. (AA)
 

YORUM EKLE

Aldağ

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını