banner1339
x

SEKTÖR OYUNCULARI KONUT SATIŞLARINI NASIL DEĞERLENDİRDİ?

TÜİK Kasım 2020 satış istatistiklerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2020 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,7 azalarak 112 bin 483 oldu. İnşaat sektörünün önde gelen isimleri bu gelişmeleri yorumladı ve yabancı yatırımcı etkenine dikkat çekti.

SEKTÖR OYUNCULARI KONUT SATIŞLARINI NASIL DEĞERLENDİRDİ?
Endüstri 40 Zirvesi

YABANCI SATIŞLARINDAKİ DİNAMİZM, HEDEFLERİN TUTTURULMASINDA AVANTAJ SAĞLAYACAK

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt: “Gayrimenkul ve inşaat sektörü, pandeminin en çok kazanan ve en çok memnun eden sektörü oldu. Türkiye’nin çok iyi koordine edilmiş başarılı sağlık sistemi ve pandemi yönetimi, yabancı yatırımcıyı hareketlendirdi. Ağustos ayında yükselen talep, kasım ayında yüzde 24,4’lük bir artışla dinamizmini korudu. Kasım ayında yükselen döviz fiyatları karşısında devletimizin attığı adımlar karşısında, yabancı yatırımcı taleplerinde ibre daha çok ülkemize döndü. Sektörümüzü yabancı yatırımcı açısından canlı tutmak adına yürürlüğe getirilen yabancı yatırımcıya vatandaşlık uygulaması, son 3 yıldır talebe yön veriyor. Bu zamana kadar 93 ülkeden, 7 bin 312 yabancı yatırımcı, gayrimenkul ve inşaat sektörüne 1 milyar 880 milyon dolarlık yatırım yaparak Türkiye vatandaşlığı kazandı. Yabancı yatırımcı konut satın alarak sadece sektörümüze yatırım yapmıyor. Aynı zamanda ülkemizde diğer sektörlere de yatırım yaparak yeni iş potansiyeli yaratıyor. Türkiye, yabancı yatırımcıya hem burada yaşamak hem de iş kurmak açısından ciddi fırsatlar yaratıyor. Eskiden yatırım odaklı alımlar, oturum odaklı hale dönüştü. Türkiye ekonomisine duyulan güven de açıklanan 3’üncü çeyrek büyüme rakamlarıyla daha da artışa geçti. Başarılı sağlık sistemimiz Türkiye’de yaşama fikrini daha da yaygınlaştırdı. Yatırımlarda İran, Afganistan, Irak, Yemen gibi ülkeler başı çekse de Eyopya, Grenada, Nikaragua gibi dünyanın öbür ucundan bile talep alıyoruz. Avrupa bölgesi, Amerika, Kanada, Çin gibi ülkeler de yükselişte. Yatırımların pandemi koşullarını da dikkate alarak daha da artacağını söyleyebiliriz. İç piyasadaki durgunluğa karşı yabancı yatırımcı satışları imdadımıza yetişti. Buradaki kaybı, 4 aydır artışa geçen yabancı satışlarıyla telafi edebileceğiz. TÜİK tarafından açıklanan ilk 9 ayın verilerine göre, inşaat ruhsatı stoku azalıyor. Yeni inşaat ruhsatı alımında bir hareketlilik var. 2019’un ilk 9 ayında 181 bin olan ruhsat alınan daire sayısı, bu yıl 358 bine yükseldi. Bu tablo, sektörümüzün geleceği için umut veriyor. Yakın gelecek açısından baktığımızda yılsonu hedeflerini yakalamamız hiç de zor olmayacak. Yabancı satışlarındaki dinamizm, hedeflerin tutturulmasında avantaj sağlayacak.”
Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı

“YABANCI YATIRIMCI, TÜRKİYE EKONOMİSİNDE GÜVENİ GÖRDÜ”

“Gayrimenkul ve inşaat sektöründe giderek artan yabancı yatırımcı talebi, 4 ayda kalıcı hale dönüştü. Artış, TÜİK’in açıkladığı kasım satış rakamlarına yüzde 24.4 olarak yansıdı. Pandeminin zor şartları altında yaşanan bu artış, hem sektörümüzün bir başarısı hem de Türkiye ekonomisine duyulan güvenin bir göstergesini oluşturuyor. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere yeni ekonomi yönetimimizin uluslararası piyasalara verdiği güven mesajları, karşılık buluyor. Açıklanan reform planları, yatırımcıları ülkemize yöneltiyor. Yabancı yatırımcı, sektörün gücünü ve sağladığı yüksek katma değerin ulaştığı aşamayı çok iyi biliyor. Türkiye’de yaşamak fikri giderek yaygınlaşıyor. Onlara sunduğumuz vatandaşlık hakkı da sektöre yatırımı daha da cazip hale getiriyor. Mülk tutarı sınırının 250 bin dolara çekilmesiyle son 3 yılda 7 bin 312 yabancının sektörümüze 1 milyar 880 milyon dolar yatırım yaparak Türk vatandaşlığı kazandı. Yabancı yatırımcı sayısı,  2017- 2018 döneminde, 1 milyon dolar sınırı nedeniyle 70’te kalmıştı. Yapılan yeni düzenlemenin katkısı hayli büyük oldu. Diğer taraftan, sağlık sistemimizin vatandaşlarımıza tanıdığı haklar dünyanın başka ülkesinde yok. 3’üncü çeyrek büyüme rakamlarının da pozitif bir etkisi yaratmasını bekliyoruz. Kalıcı hale gelen artışın, 2021 yılını da etkisi altına alacağını şimdiden söylemek mümkün. Faiz oranlarındaki yükseliş nedeniyle düşüne geçen yerli satışlarındaki kaybın kapanması açısından da çok önemli bir katkı sağlayacak. Böylece yılı hedeflenen rakamın üzerinde bir satış rakamıyla kapatabiliriz. Lübnanlı ortağımız ile kurduğumuz BOSS4 Gayrimenkul şirketimizin projelerine Katar, Lübnan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve İran ülkelerinden talep almayı sürdürüyoruz. Yabancı yatırımcı oranındaki artış, elbette yeni projelerimize yön veren bir etken olacak. Talep artışı, yeni proje ve arazi geliştirme çalışmalarımıza yön verecek.”

“SEKTÖRÜMÜZ, PANDEMİYE RAĞMEN YABANCI YATIRIMCININ RADARINA GİRDİ” 

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır:“Sektörümüzde yerli yatırımcıdaki gerileme faiz oranlarındaki yükselişin etkisiyle sürerken, yabancı yatırımcıdaki artış, bir trend haline dönüştü. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, yabancı yatırımcı satışlarındaki artış, 4 aylık süreçte yüzde 24,4’e dayandı. Türkiye, pandemi ile mücadelesinde başarılı sağlık sistemi sayesinde dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. Geçtiğimiz ay döviz fiyatlarındaki sert yükseliş, Cumhurbaşkanımız ve ekonomi kurmayları tarafından piyasalara verilen güven mesajları ve açıklanan reformlarla ortadan kaldırıldı. Sektörümüz, pandemiye rağmen yabancı yatırımcının radarına girdi. Yabancı yatırımcı aradığı güven ve huzur arayışını ülkemizde buluyor. Alımlarda oturum amaçlı satın almaların oranı artıyor. Kısa sürede meclise gelmesi beklenen reform paketlerinin, Türkiye’yi ekonomi demokrasi ölçeğinde daha da yukarılara taşıyacağı bir gerçek. Yılın 3’üncü çeyreğinde elde ettiğimiz yüzde 6.7’lik büyüme de pozitif bir etki sunacak. Ekonomik reformların ve yargı paketlerinin getireceği refah ortamı, elbette yatırımları teşvik edici bir etki yaratacak. Mevcut konjonktür gereği artışa geçen faiz oranları, iç piyasayı bir miktar geriletti. Devletimizin bu konuya eğilmesini bekliyoruz. Şu aşamada gerileyen yurt içi satışları, yabancı satışlarıyla kurtarır pozisyondayız. Sektörümüz, sadece Orta Doğu’dan değil dünyanın dört bir yanından talep görüyor. Afrika ile Asya ülkelerinin de yükselişi söz konusu. Buradaki yükselişte başarılı pandemi yönetiminin çok büyük payı var. İçerisinde bulunduğumuz dönemde alınan sıkı tedbirlerin etkisiyle olabilecek bir yeni dalgaya karşı adeta savaş açmış durumdayız. Önümüzdeki ay itibariyle artışın devam edeceğini şimdiden söylemek mümkün. Yılsonu hedeflerine ulaşılması noktasında bu durum, bize önemli bir kazanç sağlayacak. Sektörümüz hedeflediği rakamlara ulaşarak, 2021’e yeni projelerle başlangıç yapabilecek.”

“YABANCI YATIRIMCI, YILSONU BİLANÇOSUNA EN BÜYÜK KAZANIMI SAĞLAYACAK”

İİnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı hsan Çulhalık: “Sektörümüzde artan yabancı yatırımcı satışları giderek kronikleşti. TÜİK rakamlarına göre, yabancı yatırımcı oranındaki artış, kasımda yüzde 24,4’e ulaştı. Son 4 aylık artışta pandemi ile başarılı mücadelemizin çok büyük bir etkisi bulunuyor. Türkiye’nin her vatandaşına sahip çıkan, koruyan kollayan yaklaşımı, dünya basınında geniş yankı buldu. Yabancı yatırımcı için Türkiye, ekonomik ve siyasi ölçekte yaşananlardan bağımsız olarak, jeopolitik önemi nedeniyle zaten çok önemli bir konumda. Her dönemde yatırım yapılabilir ülkeler arasında ilk sıralarda yer buluyor. Yüzde 6.7’lik 3’üncü çeyrek büyüme oranı ile yatırım potansiyeli açısından çok daha fazla talep görüyor. Burada sektörümüz yabancı yatırımcıya verilen vatandaşlık hakkı ile talepte ilk sırada yer alıyor. Çünkü yatırımcılar, sadece bir projeye yatırım yaparak yetinme taraftarı değil. Onlar, Türkiye’de yaşamanın ve iş yapmanın yollarını arıyor. Eskiden kiralama amaçlı yapılan yatırımlar satın alma ve ikamet etme amaçlı yapılıyor. Bunun da yolunun sektörümüze yatırımdan geçtiğini çok net farkındalar. Türkiye’nin krizlerle başa çıkan üstün kabiliyeti de yatırımcıya güven veriyor. Yakın zamanda meclise getirilecek reforma paketleri, henüz detayları açıklanmadan yatırımcıda yatırım iştahı yaratmaya yetti. Dolayısıyla önümüzdeki günler çok verimli olacak diyebiliriz. Bugün dünyanın hemen her noktasından yatırımcı alıyoruz. Yarın bu sayı katlanacak. Çünkü yatırımcı için güven ve huzur unsurları çok önemli. Bu iki unsuru daha da kalıcı hale getirecek reformlar açıklandığında talep, 2’ye katlanabilir. İç piyasada faiz oranlarındaki yükseliş, yatırım iştahını azalttı. Burada iç piyasanın yeniden hareketli günlere geri dönebilmesi için faiz indirimine ihtiyacımız var. Yerli satışlarındaki düşüş, yılsonunun totaline baktığımızda yıla eksi olarak yansımayacak. Yabancı yatırımcı, yılsonu bilançosuna en büyük kazanımı sağlayacak. 2020 yılının başrol oyuncuları yabancı yatırımcılar olacak. Önümüzdeki dönemde beklediğimiz olumlu gelişmelerin etkisini 2021 yılında hepimiz göreceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 12:39
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını