banner1322
x

RUSYA’DAKİ ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERECEK

Anastroy firmalarıyla Rusya Bölgesi’ne hizmet verdiklerini belirten Anatek İskele Genel Müdürü T. Tolga Üstün, 2021 yılında Türkiye’deki rutin işlerine devam ederken Rusya’da birden fazla projeye dahil olarak ülkedeki varlıklarını perçinlemek istediklerini söyledi.

RUSYA’DAKİ ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERECEK
Robot Zirvesi

Bu yılın ilk dönemini geride bıraktık. Sektörünüz ve firmanız açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? 

İnşaat sektöründeki yavaşlamaya paralel olarak iskele-kalıp sektörünün de etkilenmiş olduğunu gözlüyoruz. Bizim açımızdan ise durum biraz daha farklı. Genellikle dahil olduğumuz işlerin çok büyük endüstriyel projeler olması ve finansman bağlantılarının birkaç yıl öncesinden yapılması nedeniyle mevcut işlerimizde bir aksaklık yaşamadık. Ancak piyasalardaki daralma ve dövizdeki artışın yeni yatırımların hızını azaltacağı ve bunun da gelecekteki potansiyel işlerimizi olumsuz etkileyebileceği kaygısını taşıyoruz. Bir de tabi bu yılın ilk döneminin en büyük gündemi olan korona virüsü salgını var. Korona virüsü salgını tüm dünya ile birlikte ülkemizi ve sektörümüzü olumsuz etkiledi. İşimiz gereği personelimiz şantiyelerde kalabalık ortamlarda diğer insanlarla yakın mesafelerde mesai yapmak, yemekhanelerde yemek içmek, kamplarda koğuşlarda kalmak zorundadır. Alınan fiziksel ve sosyal mesafeyi artırıcı önlemler nedeniyle salgın öncesi verimliliğimizi tutturmada bazı sorunlar yaşamıyor değiliz ancak insan sağlığı ve hayatı her şeyin önünde gelir. Bunun yanı sıra seyahat kısıtları da iş geliştirme hızımızı olumsuz yönde etkiledi. El birliğiyle bu zahmetli dönemi de atlatacağımızdan şüphem yok. Virüsün kontrol altına alınması ile ilgili ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Anatek İskele’nın ajandasında hangi çalışmalar var? 

Önümüzdeki yıllarda ülkemizdeki yatırımların neler olabileceğine bakarsak, birinci sırada eski kömür santrallerinin rehabilitasyon projeleri gelmektedir ki halihazırda firmamız bu tip projelerden birisi olan Yeniköy/Kemerköy Termik Santralı Rehabilitasyon İşleri Projesi’nde iskele kurulum yüklenicisi olarak hizmet vermektedir. İkinci olarak şehirlerin evsel çöpünü yakarak elektrik enerjisi üreten tesislerin önümüzdeki yıllarda büyük şehirlerden başlayarak ülkemizde yaygınlaşacağı kanısındayım. Nüfusun artmasına bağlı olarak şehirlerimiz için katı atık yani çöp yönetimi ciddi bir sorun haline gelmiştir. Çöp bertaraf alanlarının şehirden uzaklığı dolayısı ile taşıma maliyeti, arazi maliyeti, koku vb. problemler, belediyeleri çöp yakma tesisleri yapılmaya yöneltecektir. Sizin de bildiğiniz gibi bunlardan ilki İstanbul’da Kemerburgaz’da yapılmaktadır. Bittiğinde ülkemizde ilk ve Avrupa’nın en büyüğü olacak olan çöp yakma tesisi bittiğinde İstanbul’da üretilen evsel atığın /15’ini yakarak bertaraf edecek ve buradan da 77 MW/saat elektrik enerjisi üretecektir. Anatek İskele olarak biz yine bu projede de halen iskele kurulum yüklenicisi olarak hizmet vermekteyiz. Bunların dışında rafineri, petro-kimya, demir-çelik, çimento gibi ağır sanayi dallarında da yeni yatırımlar olacağını biliyoruz. Ajandamızın en önemli maddesi yukarıda saydığım yatırımlara gerçekleşmesi esnasında iskele kurum yüklenicisi olarak dahil olmaktır

AnaStroy firmanız hakkında bilgi verir misiniz? 

Anastroy firmamız Rusya Bölgesi’ne hizmet vermek için 2018 yılında kurulmuştur. 2019’un ilk yarısında bu bölgede dev bir yatırım olan Amurski Gas Processing Plant inşaatı projesinde iş iskelesi kurulumu, mekanik borulama, kumlama, boyama ve izolasyon işleri alanında hizmet vererek dahi olma başarısını göstermiştir. Amacımız Rusya genelindeki büyük projelerde benzer hizmetler vererek büyümektir.
2021 yılında yurt içinde ve yurt dışında hangi konulara odaklanacaksınız?
2021 yılında Türkiye’deki rutin işlerimize devam ederken Rusya’da birden fazla projeye dahil olarak ülkedeki varlığımızı perçinlemek istiyoruz. Ayrıca özelikle Avrupa’nın doğusunu daha fazla radarımıza katarak olası iş fırsatlarını daha yakından değerlendirme arzusundayız
 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 12:00
YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını