Reynaers önderliğinde çikolatayla tasarım yapıldı

AURA-İstanbul ve Belçika menşeli alüminyum firması Reynaers iş birliğiyle, 19 Aralık Çarşamba tarihinde genç mimarlar tasarım ilhamını Belçika çikolatalarından aldıkları üç boyutlu kompozisyonlar üretti. Atölye ve yarışma süreci, tasarım projeler özel jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.AURA-İstanbul ve Belçika menşeli alüminyum firması Reynaers iş birliğiyle, 19 Aralık Çarşamba tarihinde genç mimarlar tasarım ilhamını Belçika çikolatalarından aldıkları üç boyutlu kompozisyonlar üretti. Atölye ve yarışma süreci, tasarım projeler özel jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.

Reynaers önderliğinde çikolatayla tasarım yapıldı
Dergi

2018 Güz Dönemi AURA-İstanbul sertifika programı katılımcısı olan 15 genç mimar, “AURA Crea: Çikolatayla Tasarlamak” atölyesinde, alışık oldukları tasarım malzemelerinin sınırlarını aştı: Reynaers iş birliğiyle Belçika çikolatasını kullanarak sanatsal kompozisyonlar yarattı. 

Atölye programı, çikolata şefinin rehberliğinde, üç kişiden oluşan beş çalışma grubuyla çikolatayı şekillendirme yöntemlerinin anlatıldığı seminerle başladı. Ardından gruplar yarışmaya yönelik tasarım çalışmalarını iki saat içerisinde tamamladı. Yarışmacılar 23x23 cm ölçülerinde, 5 mm kalınlığındaki çikolata kalıpları şekillendirilerek yeni bir form kazanmasını sağladı. Çikolatadan üretilen tasarımların soğuması beklenirken, farklı çikolata türleri ile atölye çalışması gerçekleştirildi.

ÇİKOLATA KALIPLARI İLE SANATSAL KOMPOZİSYONLAR

İstanbul’un farklı katmanlarını ele alan projelerden, çikolatanın gastronomik arka planına, mimari strüktür ve cephe ilişkisinden, tasarımın “yenilebilir” haline kadar birbirinden farklı temadaki üretimler yarıştı. 

Reynaers iş birliğiYle düzenlenen atölye/yarışma formatındaki ikinci AURA Crea etkinliğinin jüri üyeleri Aslı Özbay (Mimar), Mustafa Özgüven (Mimar, Prof. Dr.), Şebnem Buhara (Mimar), Tülin Hadi (Mimar) oldu.

Yarışma sonucundaki üretimleri görmek ve tatmak için proje sunumları herkesin katılımına açık olarak gerçekleştirildi. Sunumlarının ardından seçici kurulu temsilen Tülin Hadi sonucu açıkladı. Hadi, "Seçimin temel motivasyonları şunlar oldu: Çikolatanın en akılda kalıcı ve çarpıcı özelliği olan lezzeti ve akışkanlığını tasarıma dahil etmiş olmaları, geniş bir araştırmadan yola çıkmış olmaları,günün konusu olan "kabuk"u projelerine yansıtmış olmaları, mimari disiplinle mutfak sanatlarını bir araya getirmiş olmaları, bulundukları semtin (Beşiktaş’ın) çarpıcı noktalarını da tasarıma dahil etmiş olmalarıdır. Lezzetli Mazruf adını verdiğim projeleri ile Bedirhan Koç, Gülsen Şenol ve Kerim Yüksek birinciliğe layık görüldü." dedi. 

Jürinin ardından düzenlenen kokteyl ve ödül töreninde, üç grup üyesine de Reynaers Türkiye tarafından Go Pro aksiyon kamerası armağan edildi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 12:36
YORUM EKLE

Radyo

Peri

Dergiler