PANDEMİDE DİJİTALLEŞTİ, SATIŞLAR ARTTI

Pandemi döneminde inşaat sektöründe başlatılan dijitalleşme hareketi, sektör paydaşlarının ana gündem maddesi haline dönüştü. İnşaat sektöründeki dijitalleşmenin de katkısıyla 2020 yılında konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 11 arttı.

PANDEMİDE DİJİTALLEŞTİ, SATIŞLAR ARTTI
Endüstrideara

B2PRESS Pandeminin etkisiyle inşaat sektöründe başlatılan dijitalleşme hareketi, yıl sonu bilançosunda yeni bir rekoru beraberinde getirdi. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre; konut satışları 2020 yılında bir önceki yıla göre %11,2 artarak 1,5 milyon sınırına geldi. Projelerin çiziminden inşaat ve satış aşamalarına kadar uzanan süreçlerin her birini kapsayan dijitalleşme hareketinin, konut geliştiriciler açısından maliyeti düşürücü, satışları artırıcı bir etki yarattığını belirten YapıRadar.com Genel Müdürü Devrim Ünal Saygın, “Geleneksel ticaretin zor şartlar altında sürdürüldüğü bu dönemde, tedarikçiler ile müteahhitler arasında mal-hizmet alışverişi sağlamak adına oluşturduğumuz proje veri ve talep bankası YapıRadar.com ile sektörde başlayan dijitalleşme hareketine ciddi bir katkı sağladığımızı düşünüyorum.” dedi.

MÜTEAHHİT FİRMALAR İLE TEDARİKÇİLER DİJİTALDE BULUŞUYOR

YapıRadar.com’u müteahhit firmalar ile tedarikçilerin buluşma platformu olarak tanımladıklarını kayde-den Devrim Ünal Saygın, “Tedarikçi firmalar, platformumuz üzerinden, inşaatı devam eden ve yeni baş-layacak binlerce projenin tüm detaylarına, müteahhit firmaların satın alma taleplerine kolayca ulaşabili-yor. İnşaatın ilerleme aşamasını anlık olarak takip edebildikleri için doğru zamanda, doğru firmaya teklif vererek, zaman kaybetmeden yeni satış fırsatları yakalayabiliyorlar” dedi. “Kapalı devre çalışan yeni nesil dijital bilgi platformu” olarak konumlandırılan YapıRadar.com ile tedarikçi firmalar ile müteahhit fir-maları buluşturan bir partner görevi görerek, pandemi döneminde mal-hizmet alışverişinde yaşanan ak-saklıkların önüne geçmeyi başardıklarını ifade etti.

TEDARIKÇİLER, SATIN ALMA TALEBİ EKLENEN PROJELERDEKİ TÜM ÜRÜN VE HİZMET KALEMLERİ İÇİN TEKLİF SUNABİLİYOR

YapıRadar.com sayesinde müteahhit firmaların projeleri için alım yapmadan önce teklif topladıkları boya, seramik, çelik kapı,aydınlatma gibi satın alma taleplerini tedarikçi firmalara anında ulaştırdıklarını ve tedarikçilerin de anında teklifleri müteahhit firmalara sunmalarını sağlayarak köprü görevi gördüklerini aktaran Devrim Ünal Saygın, YapıRadar.com’un sunduğu avantajlar hakkında şu bilgileri verdi: “YapıRadar.com’u sadece hizmet değil, çözüm ortaklığı sunan bir sistem olarak geliştirdik. Sistemimiz saye-sinde üye tedarikçilerimiz, yüklenici firmaların hizmet ve malzeme taleplerine, satın alma yetkilisine ve iletişim bilgilerine anında ulaşabiliyorlar. Sunduğumuz binlerce güncel proje sayesinde tedarikçi firmalar, yeni proje araştırarak zaman kaybetmiyorlar. Müteahhit firmalar da talep ettikleri ürünleri, tüm tedarikçi-lerden gelen teklifleri karşılaştırarak beklentilerine uygun fiyatlar üzerinden satın alabiliyorlar. Tüm za-manlarını satış odaklı olarak kullanıp zaman ve maliyetlerden tasarruf edebiliyorlar.” 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 12:27
YORUM EKLE

Legend Art

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını