banner1322
x

PANDEMİ SÜRECİNDE YATIRIMINI ARTIRDI

Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, pandemi sürecinde ve ekonominin negatif sinyaller verdiği böylesi bir ortamda yatırımlarına hız vermesi Japonya’nın Türkiye’ye olan güvenini gösterdiğini söyledi.

PANDEMİ SÜRECİNDE YATIRIMINI ARTIRDI
Endüstri 40 Zirvesi

Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, Daikin'in Türkiye'ye girişinden beri yaptığı en büyük yatırımların bu dönemde gerçekleştiğini belirterek, "Pandemi sürecinde ve ekonominin negatif sinyaller verdiği böylesi bir ortamda yatırımlarına hız vermesi Japonya’nın Türkiye'ye olan güvenini gösteriyor." ifadelerini kullandı. Şirket açıklamasına göre, doğrudan yatırımcı olarak Türkiye'de faaliyet göstermeye başladığı 2011 yılından bu yana sürekli büyüme gösteren Daikin Türkiye, 2021'de hayat geçireceği toplam 53 milyon dolarlık beş yatırım ile sektördeki faaliyetlerine ivme kazandırıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daikin Türkiye CEO'su Hasan Önder, pandemi sürecine rağmen açık ara sektör liderliğindeki bayrağı taşıdıklarını aktararak, şunları kaydetti: "Sektördeki en geniş ürün gamına sahip olan şirketiz. Bu yılı toplam ciro olarak yaklaşık 2 milyar 600 milyon TL gibi bir rakamla kapatacağımızı öngörüyoruz. İç pazara göre ihracat tarafımız daha güçlü. Ciromuzun yüzde 55'ini de ihracattan gelecek olan rakamlar oluşturuyor. Pandemi süreci başladığında yüzde 60 bir daralma bekliyorduk ama son 3 ayı geçen yılın üzerinde bir rakamla kapatmayı başardık. Daikin, Türkiye'ye girişinden beri yaptığı en büyük yatırımları bu dönemde gerçekleştirdi. Pandemi sürecinde ve ekonominin negatif sinyaller verdiği böylesi bir ortamda yatırımlarına hız vermesi Japonya’nın Türkiye'ye olan güvenini gösteriyor."

FABRİKA VE AR-GE MERKEZİ İÇİN YATIRIM

"İnsana değer, çevreden başlar" mottosunu referans alarak her adımda net sıfır karbon emisyonu hedefiyle hareket ettiklerini belirten Önder, "Yatırım maliyeti 3 milyon dolar olan Güneş Enerji Sistemi (GES) projemizle 5.760 kWp güç üreterek fabrikamızın enerji ihtiyacının büyük bölümünü karşılamayı hedefliyorduk. Bu amaçla fabrikamızın tüm çatılarını güneş enerji sistemi ile kapladık. Şu an fabrikanın yüzde 110 enerjisini üretiyoruz. Tüm yıla yayarsak toplam enerji ihtiyacımızın yüzde 80'ini güneş enerjisinden almış olacağız. Yeşil bir fabrika olma hedefiyle yola çıktık. Projemiz sayesinde karbondioksit salımı yılda 4 bin 186 ton azalırken 350 bin ağaç kurtulacak." ifadelerini kullandı.
Önder, Japonya'nın 2050 yılı için net sıfır karbon hedefine göre pozisyon aldıklarını vurgulayarak, "2030'da tüm karbon salımını yarıya çekeceğiz ve bunu sadece fabrika özelinde değil ürün bazında da yapacağız. Evlerde kullanılan cihazlarla ilgili de yatırımlarımız olacak. Karbon salımının önüne geçmek için orman ya da güneş/rüzgar enerji santralleri ile ilgili yatırımlar gerçekleştirebiliriz. Çünkü önceliğimiz yeşil enerji üretmek. Bu, ülkemizdeki yeşil enerji çalışmaları için de güzel bir yatırım olacak." değerlendirmesinde bulundu.

15 MİLYON AVROLUK YENİ YATIRIM

15 milyon avroluk yeni bir yatırım ile split klima üretim hattını genişleterek kapasite artıracaklarını aktaran Önder, şunları kaydetti:“Dış ünitede 1 milyon 100 bin adet, iç ünitede 1 milyon 400 bin adet üretim kapasitemiz vardı. Şu an 700 bin adet dış ünite kapasite artışı sağlayacak yeni bir yatırıma girdik. Kuracağımız yeni hat Mayıs 2021'de hayata geçecek. Bu yatırımın bize 100 milyon dolarlık ihracat katkısı olacak. Çünkü split klimalarımızı ağırlıklı olarak Avrupa'ya satıyoruz. Türkiye'deki fabrika ve Ar-Ge merkezi için de toplam 11 milyon avroluk 3 ayrı yatırım gerçekleştirdik. Daikin Türkiye olarak pandemi sürecinde birçok yatırımcı pazardan çıkarken biz Sakarya Hendek'teki fabrikamızın arsa ve binasını da büyütmek üzere harekete geçtik. Bunun için 6 milyon avroluk bir maliyetle 30 bin metrekarelik kapalı alan yatırımı yaptık; bu girişimimizin inşaatı halen sürüyor.

Halihazırda açık alanı 90 bin metrekare, kapalı alanı 45 bin metrekare olan bir tesisimiz vardı. Yeni yatırımımız ile açık alanımızı 105 bin metrekareye, kapalı alanımızı ise 75 bin metrekareye yükseltmiş olacağız. Bunun yanı sıra Ar-Ge merkezimize yaptığımız yaklaşık 2 milyon avroluk bir yatırımımız daha var. Ürün testleri için kullanacağımız ekstra laboratuvarlar geliştiriyoruz. Bir diğer yatırımımız ise fancoil, klima santrali, kombi gibi ürünlerimizi kapsıyor. Bu ürünlerin yeni model kalıpları ve dijitalizasyonu için 3 milyon avroluk bir yatırım gerçekleştirdik.” (aa)
 

YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını