ORDU'DAN 32 ÜLKEYE SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ İHRACATI

Ordu Organize Sanayi Bölgesi'nde 300 işçinin istihdam edildiği fabrikada üretilen lavabo ve klozet gibi seramik sağlık gereçlerinin 32 ülkeye ihraç edildiği açıklandı.

ORDU'DAN 32 ÜLKEYE SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ İHRACATI
EndüstrideAra - Haber Detay

Karadeniz'in önemli şehirleri arasında yer alan Ordu'da 300 kişinin çalıştığı fabrikada üretilen lavabo ve klozet gibi seramik sağlık gereçlerinin pek çok ülkeye ihraç edildiği açıklandı. Ordu Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikasında üretim yapan firma, ihracat odaklandı. 
Banyo ve tuvaletlerde kullanılan yaklaşık 100 çeşit seramik sağlık gerecinin üretildiği fabrikadan yılda 700 bin parça ürünün yurt dışına ihraç edildiği açıklandı.

HEDEF YURT DIŞI PAZARI

Firmanın 1990 yılında aile şirketi olarak kurulduğunu belirten Turan Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Çakmak, hem satış hem üretim hem de kalitede kendilerini geliştirerek Avrupa'da en zor ürün beğenen ülkelere satış yapmayı başardıklarını belirten Çakmak, bu ülkelerin başında Fransa, Belçika, Hırvatistan, Almanya, Rusya, Yunanistan, Ukrayna, Fas ve Türkmenistan'ın geldiğini ayrıca Arnavutluk, Kosova, Bulgaristan, Fas ve Cezayir'in de aralarında bulunduğu 32 ülkeye ihracat yaptıklarını açıkladı. 
Geçen yıl 3 milyon dolarlık ihracat yaptıklarının altını çizen Çakmak, bu yıl dış satım tutarının 4 milyon dolar olarak gerçekleşmesini beklediklerinin altını çizdi.

TEDARİK VE ŞECKİYAT SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tedarik ve sevkiyatta sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Çakmak, sorunların kısa sürede aşılmasını umduklarını dile getirdi. Salgın sürecinin sona ermesinin ardından ihracat hedefini daha yukarılara taşımayı, buna paralel olarak istihdamı artırmayı istediklerini anlatan Çakmak, firma olarak ülke ekonomisine yıllık katkılarının 60 milyon lirayı geçtiğini ve bunun gururunu yaşadıklarını ifade etti. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 17:35
YORUM EKLE

Radyo

Bestherm

Dergiler