banner1322
x

ÖĞRENCİLER EVDE KALDI, KİRALAR DÜŞTÜ

Koronavirüs nedeniyle üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle öğrenciler de ailelerin yanlarında kaldı, bazı öğrenciler evlerini boşalttı. Yeni öğrenciler de gelmeyince özellikle İstanbul, Bursa, Eskişehir, Edirne gibi öğrenci şehrinde evler boş kaldı, kiralar ise düşmeye başladı. 

ÖĞRENCİLER EVDE KALDI, KİRALAR DÜŞTÜ
Endüstrideara

YELİZ YİRMİBEŞ LALE - İstanbul dışında bu durumun piyasaları oldukça etkilediğinin belirten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, özellikle öğrenci illeri olarak Eskişehir, Edirne ve Bursa’da genellikle öğrenciler tarafından tercih edilen 1+1 dairelerde arz fazlası söz konusunun olduğunu açıkladı. Uzaktan eğitime geçilmesi nedeniyle bu evlerde boşluk oranının artmasına ve ede kiralarda da gerilemelerin yaşanmasına dikkat çeken Akdoğan, özellikle yatırımcılar tarafından tercih edilen bu tür taşınmazlarda pandemi nedeni ile boşluk oranı gelirlerini azaltacağını söyledi. Akdoğan, bu durumun sadece konut türü taşınmazlarda değil, yurt gibi yatırım yapılan diğer taşınmaz türlerinde de gelirlerin düşmesine neden olacağını sözlerine ekledi.

Aidatlar mülk sahiplerini zorluyor

Boş kalan evlerin aidatlarının da mülk sahiplerini zor durumda bıraktığının altını çizen Hakan Akdoğan, öğrencilerin evleri boşaltmasının piyasaya olumsuz yansıdığını ifade ederek yatırımcıların bir gelir modeli olarak bu bölgelerden ev tuttuğunu, boşalan bu evlere şimdi kiracı bulmanın zor olduğu gibi aidat giderlerinin de mülk sahiplerini zorladığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 14:30
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını