banner1339
x

ODA KUMANDASI NEDEN KULLANILMALI?

Buderus, mekanın sıcaklığını ayarlanan derecede sabit tutmak için kombiyi optimum sürede çalıştırmakta olan oda kumandası ile hem gaz hem de elektrik tasarrufu sağlanabilmesine dikkat çekiyor.

ODA KUMANDASI NEDEN KULLANILMALI?
Robot Zirvesi

Sektörün önde gelen isimleri arasında yer alan Buderus'dan  enerji tsarurufunu sağlayacak teknolojiler... Buderus, mekanın sıcaklığını ayarlanan derecede sabit tutmak için kombiyi optimum sürede çalıştırmakta olan oda kumandası ile hem gaz hem de elektrik tasarrufu sağlanabilmesine dikkat çekiyor. Cihazın gereğinden fazla çalışmasını engelleyen oda kumandaları, cihazın daha çabuk yıpranmasının da önüne geçiyor. Oda kumandası kullanılmayan kombilerde ısıtılacak mekanda ortam sıcaklığını ölçebilecek bir cihaz olmadığı için tesisat gidiş-dönüş suyu sıcaklığını referans alarak çalışır. Kombi, oda sıcaklığını takip edemediği için mekânı sürekli olarak ısıtmaya devam eder. Bu da cihazların gereğinden fazla çalışmasına, yakıt sarfiyatının ve elektrik tüketiminin artmasına sebep olur.

Oda kumandası ile odanın sıcaklığını takip edin

Özellikle bahar aylarında, güneş ışığının mekanı ısıtması sonucu ciddi miktarda ısı kazanımı olur. Oda kumandası olan mekanlarda bu sıcaklık artışı anında tespit edilerek ısıtma cihazı durdurulur ve ortamın gereğinden fazla ısınması önlenir. Kullanıcılar, haftalık program saatli oda kumandası sayesinde ısıtma cihazını gün içerisinde farklı zaman dilimlerinde farklı derecelere ayarlayabilirler. Örneğin; 06.45 – 07.45 saatleri arasında oda sıcaklığı 21°C; 07.45 – 17.45 saatleri arasında 17°C; 17.45 – 22.45 saatleri arasında 21°C ve 22.45 – 06.45 saatleri arasında 18°C gibi ayarlamalar yapılabilir. Haftalık program saatli oda kumandası, haftanın her günü ayrı olarak programlanabilir. Oda kumandası, en çok kullanılan ya da sıcaklık kontrolü yapılmak istenen mekana takılır ve buraya ‘referans oda’ denir. Diğer odaların sıcaklıkları, referans odanın sıcaklığına göre radyatör vanaları kısılarak veya açılarak ayarlanır. Uzmanlar oda kumandasının, direkt pencere yanına ve radyatör yakınına monte edilmemesi konusunda uyarıyor.

Oda kumandası çeşitleri

“Modülasyonlu’’ ve “On/Off’’ olmak üzere ikiye ayrılmakta olan Oda kumandalarının On/Off tipi oda kumandalarına “Oda Termostatı’’da denilmektedir. Oda sıcaklığına göre, ısıtma cihazının ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiğine yönelik sinyal göndermekte olan On/Off tipi Oda kumandaları, ısıtma cihazına çalışması gerektiği sinyalini gönderdikten sonra cihaz üzerinden ayarlanan 1-2-3 ve diğer kademeleri baz alarak tesisat suyu sıcaklığındaki değişimlere göre modülasyon yapmaktadır. Alev boyunu değiştirerek ısı ihtiyacına göre kapasitesini ayarlamakta olan ve de ortam sıcaklığının istenen seviyeye gelmesinin ardından cihazı durdurmaktadır. Modülasyonlu oda kumandaları ise, oda sıcaklığına göre ısıtma cihazının ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiği bilgisinin yanı sıra o anki sıcaklık bilgisini de cihaza iletmektedir. Bu durumda cihaz, oda sıcaklık bilgisine sahip olduğu için tesisat suyu sıcaklığı yerine gerçek oda sıcaklığına göre modülasyon yaparak alev boyunu ayarlar ve ortam sıcaklığının istenen seviyeye geldiğini tespit ettikten sonra durur.

Buderus TC100 Oda Kumandası ile kombilere akıllı dokunuş

Buderus’un akıllı teknoloji ürünleri arasında yer alan Buderus Logamatic TC100 oda kumandası, kombiyi uzaktan çalıştırmasının yanı sıra kendiliğinden öğrenme ve otomatik yer belirleyerek de  ısıtma sisteminin en iyi şekilde kullanılmasına ve enerji tasarrufunun sağlanmasına imkan tanıyor.  Mobil telefona ya da tablet bilgisayara yüklenen bir uygulamayla kombiyi istenilen yerden istenilen anda açıp kapatabilmesiyle de Buderus akıllı oda kumandaları kullanıcısına konfor sunuyor. Mobil uygulamasıyla ev ya da iş yerlerindeki Buderus kombiler, kilometrelerce uzaktan bile istenilen ortam sıcaklığına ayarlanabilmektedir. Böylece ihtiyaç kadar ısı üretilirken, hem yakıt tasarrufu hem de ısınma konforu bir arada sağlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 19:03
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını