banner1339
x

O SEKTÖRDE SANAYİ ÜRETİMİ YÜZDE 14.2 ARTTI

Türkiye İMSAD Ekim 2020 Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemesi sanayisi üçüncü çeyrekte, sanayi üretimi, ihracat ve yurtiçi satış verileri itibarıyla hızlı bir geri dönüş yaptı. Covid-19 salgını nedeniyle ikinci çeyrekte meydana gelen daralmanın ardından üçüncü çeyrekte, inşaat malzemesi sanayi üretiminde yüzde 14,2 oranında hızlı bir büyüme ve 5,51 milyar dolar seviyesinde ihracat gerçekleşti.

O SEKTÖRDE SANAYİ ÜRETİMİ YÜZDE 14.2 ARTTI
Robot Zirvesi

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD)'ın hazırladığı ‘Ekim 2020 Sektör Raporu’na göre inşaat malzemesi sanayisi 2019 yılında inşaat sektöründeki daralma nedeniyle sıkıntılı bir yıl geçirmiş oldu. İnşaat malzemesi sanayisinde yaşanan üretimde 2019 yılının ilk yarısındaki daralmanın sonrası üçüncü çeyrekte yüzde 11,5 küçüldüğüne, son çeyrekte yüzde 0,1 artış gösterdiğine işaret edildi. İnşaat malzemesi sanayi üretiminin 2020 yılının ilk çeyrek döneminde ise yüzde 8 büyüdüğünü  ancak Covid-19 salgını nedeniyle ikinci çeyrekte üretimde bu kez yüzde 8 daralmanın gerçekleştiğinin belirtildiği raporda üçüncü çeyrekte ise inşaat malzemeleri sanayi üretiminde yüzde 14,2 ile hızlı bir büyümenin yaşandığının altı çizildi. Raporda hem iç talepde hem de dış talepte kuvvetli bir genişlemenin olduğuna vurgu yapıldı. 

Üçüncü çeyrekte önemli ihracat artışı gerçekleşti

Sektörün ihracat tarafında ise Covid-19 salgınının olumsuz etkileri yansıdı. 2020 yılının ilk çeyreğinde sekörün ihracatu zayıflayarak 5,08 milyar dolara gerilemiş oldu. İhracatta esas etkinin yılın ikinci çeyreğinde yaşandığına vurgu yapılarak, ihracatın 4,34 milyar dolara indiği aktarıldı. Üçüncü çeyrekte ise inşaat malzemesi ihracatında hızlı bir toparlanma yaşandı ve ihracat 5,51 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece 2019 yılının üçüncü çeyrek ihracat büyüklüğüne de ulaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 13:40
YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını